TOKİ Başkanlığı’na atama yapıldı

  Güncel Haberler    9 Ocak 2019
Yorum Yok

TOKİ Başkanlığı'na atama yapıldı

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank, RE360 Gayrimenkul Konferansı’na katılarak emlak sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yabancıya ev satışının artmaya devam etmesinin beklendiğini söyleyen Varank, “250 bin dolar bedelli gayrimenkul alan yabancılara Türk vatandaşı olma imkanı getirilmesiyle yabancıya satmak eylül ayında yüzde 151 artışla ilk kez 5 bin sınırını aştı. Yabancıya satışın önümüzdeki yıllarda daha da artmasını bekliyoruz; yabancılara önümüzdeki sene yaklaşık 12 milyar dolarlık mülk satılmasını hedefliyoruz” dedi.

Gayrimenkul talebini düşürmenin tersine hızlandırıcı etkisi olan bir tasarruf modeliyle insanların ev almasını hedeflediklerini anlatan Varank, “Nüfus artışı paralelinde ev ihtiyacı artarak devam ediyor; Türkiye’de takvim 900 bin bölüm ev yapı ediliyor, 700 bin birim de satmak gerçekleştiriliyor” diye konuştu.

Kentsel dönüşüm çalışmalarına ilişkin de veri veren Fatma Varank, şöyle konuştu:

“Sağlıksız inşa stokunu arındırmak ve baştan inşa etmek için kentsel mutasyon çalışmalarını fırsat görüyoruz; 53 ilde 237 riskli alanda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ülke genelinde 594 bin konutun dönüşmesi için zorunlu adımlar atıldı. 30 ilde 140 şehirsel değişim ve gelişim proje alanı bildiri edildi. Kentsel dönüşüm projeleri dahilinde kira yardımı, proje ve faiz desteği olarak toplam 8.5 milyar lira kaynak aktarıldı. Gelecek 20 yılda 6.5-7 milyon riskli yapının yıkılarak dönüşeceğini öngörüyoruz”

9 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.