TL değer kazandı, yabancının konuta ilgisi azaldı

  Güncel Haberler    16 Ocak 2019
Yorum Yok

TL değer kazandı, yabancının konuta ilgisi azaldı

Türk Lirası’ndaki değerlenme yabancı yatırımcının gayrimenkul iştahını kesti. REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ne tarafından kasım ayında, markalı ev projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların yüzde 8’lik kısmı yabancı yatırımcılara yapıldı. Yabancı yatırımcı oranı ekim ayında yakaladığı son iki yılın rekor seviyesinin arkasında ilk olarak düştü. Son altı aylık ortalamanın yüzde 13 olduğu yabancı yatırımcılara satışlar temmuz ayında yüzde 9, ağustos ayında yüzde 11, eylül ayında yüzde 18, ekim ayında ise yüzde 19 oranında gerçekleşmişti.

MARKALI KONUT SATIŞLARININ YÜZDE 8’İ YABANCILARA YAPILDI


REIDIN-GYODER

Türkiye Istatistik Kurumu (TÜİK) verilerine tarafından yabancıya ev satışları eylül ayında yüzde 151.1 artarak 5 bin 615 , ekim ayında ise yüzde 134.4 artarak 6.276 oldu.

VATANDAŞLIK BEDELİ 1 MİLYON DOLARDAN 250 BİN DOLARA İNDİRİLMİŞTİ

Yabancıların vatandaşlığa geçişi için gereken en az taşınmaz bedeli 18 Eylül’de 1 milyon dolardan 250 bin dolara indirilmişti. 6 Aralık’ta yapılan düzenleme ile yabancıların 250 bin dolarlık gayrimenkul alımı karşılığı Türk vatandaşlığı kazanması uygulamasında, gayrimenkulün satış vaadinin de geçerli olması hüküm altına alınmıştı. Yabancılar Türkiye’den en az 250 bin dolarlık konut aldıklarında, taşınmazın peşin olarak satışının taahhüt edildiğine dair noterden düzenlenen sözleşmenin üç yıl süreyle devri ve terkini yapılamayacağı taahhüdüyle tapu siciline şerh ederek konutun tapusunun çıkmasını beklemeden Türk vatandaşlığını elde edebiliyor.

KONUT FİYATI DA KİRA DA UYGUN SAYDI

Türkiye Satılık Ev Fiyat Endeksi’ne kadar Türkiye genelinde ev satmak fiyatları da konut kira değerleri de yatay bir seyir izledi. Türkiye genelinde ev satış fiyatları son bir ayda yüzde 0.30 artarken, son üç ayda yüzde 0.53, son altı ayda yüzde 1,98 çoğalma gösterdi. Ev kira değerleri ise son bir ayda yüzde 0.10, artarken, son üç ayda yüzde 0.07 azaldı. Son 6 aydaki büyüme yüzde 3.54 oldu. (Habertürk / Naime Sert)

0 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: