‘Ticaret Finansmanı’ dönemi başlıyor

  Kredi - Borsa    5 Ocak 2019
Yorum Yok

‘Ticaret Finansmanı’ dönemi başlıyor

Ad değişikliğine giderek, ‘ticaret finansmanı’ adını alacak olan faktoring şirketleri, yeni sistemi öncelikle Eskişehir’de anlattı. Finansal Kurumlar Birliği (FKB) çatısı altındaki faktoringcilerin, Anadolu’daki KOBİ’lere alternatif finansman kaynaklarını ve faktoringi anlattıkları “KOBİ’lerle Güçlü ve Tehlikesiz Yarınlara” toplantılarının yeni durağı Eskişehir’di. Sanayi, ticaret odaları ve borsa başkanları ile birlikte Eskişehirli KOBİ’lerin alaka gösterdiği toplantıya, FKB Başkan Vekili Çağatay Baydar ile Idare Heyeti Üyesi Hulki Kara katıldı. Toplantıda, faktoringte isim değişikliğinin nedenleri ile birlikte ad değişikliği sonrası KOBİ’lere verilecek yeni hizmetler anlatılırken, önümüzdeki dönemde yeniden KOBİ’lerin hizmetine sunulacak olan Miktar Zinciri Finansman e-portalı’da tanıtıldı.

TİCARETİN OLDUĞU HER YERDEYİZ

FKB Başkan Vekili Çağatay Baydar, bu sene içinde faktoring ismini, ticaret finansmanı olarak başkalaştırmak istediklerini, bu konuda da kanun koyucularla görüşmelere başladıklarını söyledi. Faktoring isminin verilen hizmeti bütün yansıtmadığını bildiren Baydar, “Biz, ticareti finanse ediyoruz. Mesela, inşaat tedarikçilerini, inşaat işi yapanları, belediyeden ve kamudan alacaklı olan taşeronları da finanse ediyoruz. Benzer şekilde tarımı da finanse ediyoruz, çünkü tarımda alacaklı kesim var. Bu da bizim için ticaretin finansmanıdır” dedi.

Faturanın olduğu baştan faktoringin olduğunu ve ticareti finanse ederken, tescil dışılığı da önlediklerini vurgulayan Baydar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dolayısıyla faktoring ismi bizim sınırlarımızın içinde küçük bir yerde kalıyor. Biz; ticaretin öncesini ve sonrasını, taşeronlarıyla, borçlularıyla ticaretin içindeki herkesi finanse ediyoruz. Ticaretin olduğu baştan biz varsak, ismimizin de ticaret finansmanı olarak değiştirilmesinin dürüst olduğuna inanıyoruz. Bununla ilgili de kanun koyucularla görüşmelere başladık. Bu yıl içinde ad değişikliğinin gerçekleşmesini istiyoruz.”Çağatay Baydar, KOBİ’lerin finansman ve alacakları için garantiye ihtiyaçları olduğuna da değinerek, bu alacakları tahsil etmek için mali şirketlere ihtiyaçları olduğunu ve kendi satışlarını finanse ettikçe büyümeye ihtiyaç duyacaklarını kaydetti. Baydar, “Biz de bunları izah etmek için Anadolu’da il il geziyoruz. Şimdiki durağımız da Eskişehir. Eskişehir, hem faktoring kullanımı hem de banka kullanımı yoğun bir il yok. Hatta faktoring sektöründen aldığı pay yüzde yarımlar civarında. Bu da Eskişehir’deki KOBİ’lerin finansman ve faktoring yapamadığını gösteriyor” biçiminde konuştu.

KOBİ’LERİN FİNANSMAN İHTİYACI

Çağatay Baydar, faktoring hizmetlerinden de bahsederek, “Bizim ürünümüz KOBİ’nin ticaretini finanse ediyor, alacağını garantiliyor” diyerek, şunları söyledi: “Vadeli satılan malların vadesinde borçlu tarafından ödenmemesi durumunda ihracatçıya bu parayı biz ödüyor, garanti hizmeti veriyoruz. İşletmenin nakit akışındaki problemleri gideriyoruz. Bu iki hizmetin üstüne eğer KOBİ’lerimiz isterse finansman da sağlıyoruz; ayrıca de yerinde maliyetle.”

TEDARİKÇİ PLATFORMU KURUYORUZ

FKB Başkan Vekili Çağatay Baydar, isim değişikliği ile birlikte tedarikçi platformu da planladıklarını belirterek, şu açıklamaları yaptı: “Platform bir uçtan bir uca büyük alıcılarla bu alıcılara mülk satan küçük satıcıları birleştireceğiz. Bunun içine finansman şirketlerini, faktoring şirketlerini de katacağız. Böylece maliyetleri düşüren, alıcılarla satıcıları birleştiren dijital ortamda bir finansman ürünü geliştireceğiz. İşte bu da en ince ayrıntısına kadar ticaretin finansmanı. Dijital platformların ve inovasyonun ticareti desteklemesine yol açacak bir olanak. Dolayısıyla ad değişikliğinin bu kapsamda doğru olduğuna, zamanlamasının da doğru olduğuna inanıyoruz.”

TEŞVİKLERDEN YARARLANAMIYORUZ

ESKİŞEHİR Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Eskişehir ekonomisinin yüzde 60’ının ticaret ve hizmet sektöründen oluştuğunun belirterek, şunları söyledi: “Hizmet sektörü büyüdü lakin kayıt dışı ekonominin de çıkmasına niçin oldu. Eskişehir’de sanayicilerin teşvikle ilgili sıkıntıları var. Özendirme sisteminde dikkate alınmıyoruz. Teşviklerden ve devletin verdiklerinden eksik pay bölge Eskişehir’de ekonomi sıkıntı çekiyor. Devlete ödediğimiz verginin dörtte birini bile alamıyoruz.”

KOBİ’LERİN İHTİYACI FINANSAL KALDIRAÇ

ESKİŞEHİR Sanayi Odası Idare Heyeti Başkanı Savaş M. Özaydemir, KOBİ’lerin finansman ihtiyacı için kaldıraç kullanması gerektiğini belirterek, şunları söyledi: “Sürekli öğüt ediyoruz, kaldıraç kullanın, işinizi büyütün diye. Bugün için yatırımlarda bir yavaşlama var. Niye? Özsermaye emin bir yere akın etmiş durumda ve özkaynaklar duran varlıklara yatırılmış. Sonuçta, sıradan bir firmanın, bir aylık cirosu dek ek işletme sermayesine gereksinim var. Böyle olduğu için de yatırım yapılmıyor. Yatırım için benim önerim, finansman imkanlarını kullanmaları gerekir. Biz ona, kaldıraç diyoruz.”

ÇIFTÇI KREDİDE ZORLANIYOR

ESKİŞEHİR Ticaret Borsası Başkanı Ömer Zeydan, çiftçinin krediye ulaşmakta zorlandığını belirterek, şunları söyledi: “Yüksek fiyatlarla kredi göstermek durumunda kalıyorlar. Nereden kullanıyorlar? Kooperatiflerden ve birkaç halk bankasından. Son yıllarda bir takım bankalar tarımsal krediler konusunda uzmanlaşmak istiyorlar ve onunla ilgili atılımları var fakat fazla da taşlar yerine yerleşik yok. Eskişehir için tarım çok manâlı. Çünkü tarıma dayalı yiyecek sanayiinde iyi bir konumdayız. Her 4 çalışandan biri tarımda çalışıyor. Lakin modern tarım yapan çiftçimizin krediye ihtiyacı var.” 

26 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.