Testis kanserine dikkat

  Sağlık ve Yaşam    27 Mart 2019
Yorum Yok

Testis kanserine dikkat

Testis kanserleri 15-35 yaş erkeklerde en sık görülen kanser tiplerindendir.Ancak aylık kendi kendine tetkik ve semptomların değerlendirilmesi ile rahatsızlık erken dönemde yakalanabilir ve tedavisi kolay bir aşamada müdahale edilebilir.

Testis kanserlerinde görülen semptomlar:

*Testislerde ufak ağrılı kitle
*Scrotumda ağırlık duygusal
*Daha Alçak karın bölgesinde veya kasıkta ağrı
*Testislerde elle herhangibir değiştirme hissedilmesi
*Scrotumda ani kan veya akıcı toplanması
*Erken teşhiste en manâlı kısım aylık kendi kendine muayenedir.Muayene için en iyi zaman sıcak bir banyo ya da duştan daha sonra scrotumun sıcakla gevşediği andır.

Muayenede izlenecek adımlar:
*Aynanın karşı ayakta durun.Scrotum derisinde herhangibir değişim veya şişlik olup olmadığına bakın
*Herbir testisinizi heriki elinizle tetkik edin.Orta parmaklarınız testisin altında, başparmağınız üzerinde olmak üzere parmaklarınız aralarında testisi nezaketle çevirin.Bir testisiniz diğerinden daha büyükse bu sizi şaşırtmasın.Bu normaldir.
*Spermi içeren ve biriktiren yumuşak ve tubuler bir yapı olan epididymisi bulun.Kanserli kiteler genelde testisin bu bölgesinde yerleşir.Ancak testisin ön yüzündede görüldüğü olur.

Eğer bu tetkik sonucunda bir kitle ile karşılaşırsanız hemencecik doktorunuza görünün.Bu kitle kanseröz olsun olmasın hemencecik çare edilmezse yayılabilir.Unutmayın testis kanseri özellikle erken tanı ve tedavi ile yüksek gerileme şansına sahiptir.Hemen bütün hastalarda testis kanseri yalnız tek testiste oluşur.Bu vakalarda erkek sexual ve üretken fonksiyonlarını diğer testisi ile sürdürebilir.

31 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.