Tepe Servis ATM temizliğini büyütüyor

  İnternet, Teknoloji    9 Ocak 2019
Yorum Yok

Tepe Servis ATM temizliğini büyütüyor

Türk bankacılık sektörünün duayen isimlerinden olan, ödeme sistemleri teknolojilerinde dünya çapında projelere imza atmış Mehmet Sezgin’in kurduğu fintech girişimi myGini Inc., ABD’de kredi kartı pazarına yeni bir benzi atmış getiriyor. 2016 yılında San Francisco’da kurulan myGini, bankalar, meslek yerleri ve kart sahibi müşterileri benzer platformda buluşturan bir ödeme sistemi uygulaması olarak fark yaratıyor. myGini, ABD kart piyasasında bir ilk olan fonksiyonuyla, ödeme ve sadakat programlarını benzer platformda buluşturuyor, Visa ve MasterCard ağlarıyla finans kuruluşları aralarında köprü görevi üstleniyor.

Amerika’daki kredi ve banka kartı müşterileri için yeni bir alışveriş deneyimi sunan myGini, bununla beraber iş yerleri ve bankalar için de herif sayılarını ve operasyon hacmini artırma imkânı yaratıyor. Lansmanı geçtiğimiz Ekim ayında Las Vegas’da düzenlenen Money 20/20 etkinliğinde gerçekleştirilen myGini, sektör oyuncuları ve yatırımcılardan büyük ilgi gördü. myGini uygulamasının Ocak 2018 itibarıyla etkin olarak kullanıma sunulması hedefleniyor.

Başvuru hakkında görüşlerini gösteren myGini CEO’su Mehmet Sezgin, “Türkiye’de Bonus kart platformunu kurup geliştiren, dünyaya tanıtan ekibin lideri olarak, ödeme sistemleri dünyasında sahip olduğum tecrübeler doğrultusunda, Amerika finans sektöründe, kredi kartı kullanıcılarıyla banka ve şirketler aralarında, iki taraflı gelir yaratacak bir altyapılar eksikliği olduğunu gözlemledim. Bugün 10 bine yakın parasal kurumun etkinlik gösterdiği ve birçoğunun kart çıkardığı ABD’de, kurumların çoğunun IT altyapıları ya da kendilerine ait teknolojileri bulunmuyor. Büyük bankaların IT departmanları da genelde büyük ve uzun vadeli projelere odaklanmış durumda. Bu sebepledir ama, son dönemde fintech ekosistemine ve bu ekosistemden ortaya meydana çıkan marifetli çözümlere fazlasıyla bir ilgi laf konusu… Biz de bu noktadan hareketle, alıcı, kurumlar ve bankalar arasında tüm tarafların kazanacağı, ödeme sistemlerini ve sadakat programlarını entegre eden myGini uygulamasını hayata geçirdik. Temel olarak Visa ve MasterCard ağlarıyla parasal kuruluşlar aralarında bir köprü kuran fintech girişimimiz myGini, bilhassa IT altyapısı ve pazarlama faaliyetleri kuvvetsiz minik bankalar ile yerel işyerlerine, müşterileri için Türkiye’dekine aynı taksit, puan ve indirim gibi avantajlar taşıyan sadakat programları sunma imkânı tanıyor.” dedi.

ABD pazarı için köklü değişiklik niteliğinde inovatif bir altyapı platformu oluşturduklarını dile getiren Mehmet Sezgin, “myGini’nin sektör için iki temel faydası bulunuyor. Bunlardan ilki perakendecilerin daha önce örneği olmayan marifetli kampanyalar hazırlayarak alıcı bağlılığını ve sayısını, dolayısıyla satış hacimlerini artırabilmesi… Diğeri ise hakiki zamanlı hemen olan bildirimler dediğimiz, kart sahiplerinin her alışveriş sonrası bankalarından alacakları bilgiler. Bu Nedenle keza PIN kullanılmayan bir pazarda güvenlik unsurunu sağlıyoruz, keza de alışveriş deneyimini bambaşka bir boyuta taşıyoruz. Bu da beraberinde kartla yapılan işlem sayısını ve kart sahipleriyle etkileşimi artırıyor. Bugün bankalar ve iş yerlerinin kârlılık ve çalışma şekilleri ülkeden ülkeye çeşitlilik gösterse de, günün sonunda tüketiciler kendileri için fark yaratan ve kazanç sağlayan çözümlere yöneliyor. myGini de tüketiciye bu farkı yaşatacak bir çözüm gerçekten. myGini sistemini Visa ve MasterCard API’leri ile entegre ettiğimiz için bankalar ve iş yerleri mevcut altyapılarını kullanarak, gelenekselleşmiş kağıt kupon ve kartlarını MyGini üzerinden dijitalleştirmiş oluyor. Biz bu iki tarafın aynı dili konuşmasını sağlayarak, kazan-kazan yaklaşımıyla, kart sahipleri, iş yerleri ve bankalara daha artı bedel yaratmayı, keza yakın gelecekte mevcut kart işlemlerinde faal rol üstlenerek, bankalara dijital cüzdan hizmeti vermeyi de hedefliyoruz.” diye konuştu.

myGini Amerikalı tüketicilere bütçe ve masraf kontrolü sağlamaya da asistan olacak. myGini uygulamasını indiren tüketiciler isterlerse masraf müşteri, operasyon veya hesap özeti tutarı üzerinden kendileri için uyarılar koyabilecek. Sistem, birey o tutarlara yaklaştığında kullanıcıyı uyaracak.

6 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.