Tapu.com’da satış hızı 38 saate indi

  Teknoloji    15 Ocak 2019
Yorum Yok

Tapu.com’da satış hızı 38 saate indi

SERAP SÜRMELİ – FINANSGUNDEM.COM

Bankalar, inşaat şirketleri ve öteki kurumsal gayrimenkul portföyleri için internette yeni, şeffaf bir satış kanalı fırsatı yaratan, Türkiye’nin birincil ihale platformu Tapu.com, 3 yılda ne değin yol aldı?
Sorunun yanıtını Tapu.com’un kurucularından Emre Erşahin veriyor. 3 yıl içinde 700’e yakın satış yaptıklarını, çalıştıkları kurum sayısının da 13’e çıktığını söyleyen Erşahin, 38 saatte bir tapu satarak bu alanda yeni bir rekor kırdıklarını da ekliyor.
Banka ve varlık idare şirketlerinin dışarıya vakıflarla çalıştıklarını, platforma çok yakında müteahhitlerin de ekleneceğini ifade eden Erşahin, ihale kriterlerini anlatırken, “Açık artırmaya bulunma için kişi sınırı yok.  Katılanlardan bir değer almıyoruz. Öneri verirken kredi kartından limitine bloke düzenlemek usulüyle ön provizyon alıyoruz. Biz açık artırmayı kazanandan tahsilat yapıyoruz. Kaybedenden aidat istek etmiyoruz” diye konuşuyor.
Platformun sıkı takipçileri olduğunu gösteren Erşahin, “Hatta bir üyemiz 5 tane tapu aldı” sözleriyle tapu.com’da daima fırsat olduğunun altını çiziyor.
Peki, tapu.com’un gerçekleştirdiği en yüksek satışı rakamı ne? Erşahin şunları söylüyor: “2 milyon TL’ye İstanbul Ortaköy’de oldu. başkaca 1 -2 milyon TL arasında 8 – 10 tane satışı da Çankırı, Ankara ve İstanbul’da gerçekleştirdik.”

Tapu.com’un kurucularından Emre Erşahin, 3 yılda nereden nereye geldiklerini  Finansgundem.com’a anlatıyor.

“7 BANKA VE 2 VARLIK YÖNETIM ŞİRKETİYLE ÇALIŞIYORUZ”

-Ilk yaptığımız röportajın üstünde 1.5 sene geçmiş. Bu geçen sürede neler yaptınız?

Emre Erşahin: Sözleşmemiz olan finansal kurumsal sayısı 13 oldu. 7 banka ve 2 varlık idare şirketiyle çalışıyoruz.  Millet bankaları dışarıda Türkiye’deki özel bankaların neredeyse hepsiyle çalışıyor ülkü geldik. Henüz kamu bankalarıyla çalışmıyoruz fakat bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor.
Emlak alım satımındaki güven bunalımını çözebilmek için her türlü bilgiyi yasal değerlendirme raporu kaynaklı, sormadan söylemek üzerine iş modeli inşa ettik. Şişkin fiyatlar insanların geri dönmesine yol açtığı ya da telefon açmasını bile engellediği için, bu cins gayrimenkulleri sahiden satmaya başlamadan önce pazarlığını yapıp reel satıcının gerçek satacağı seviyeleri bulup oradan rekabetle yükselecek şekilde açık artırmaya emrindeki tutmayı seçtik. Dolayısıyla fiyat dengesini açık artırmayla data simetrisini de (mali tabiriyle) yasal değerlendirme raporuyla sağlıyoruz.
Bu tabloyu yakalayabileceğimiz en idrak etme satıcı finans sektörü, yani bankalar. Bir banka elinde bulundurduğu gereklilik fazlası tapularını çekmecede yetişmek istemiyor. Çünkü bankanın ihtiyaç fazlası tapuları var ve kimsenin haberi değil. O zamanda bunlar satılamaz ülkü geliyor. Biz şu an aylık 2.5 milyon kişiye bunları tapu başına reklam vererek, ayda 7.5 milyon kişiye ulaştırıyoruz. Bu şekilde 62 ilde tapu devri yaptık. Satmak adedimiz 700’e yaklaştı.

“BANKALARIN DIŞINDA DA ŞİRKETLER GELMEYE BAŞLADI”

-Bu tapu satışların hepsi bankaların mı?

Emre Erşahin: Evet,  bankalar diyebiliriz. Bize ticarilerden çok tapu geliyor. Dolayısıyla acilen parasal kesimin eline gelen tapular da ağırlıklı olarak oradan. Biz bankalarla başladık, lakin bankaların dışında şirketler gelmeye başladı. Mesela tapuyla tahsilat yerine getirmek zorunda kalan şirketler. Elektronik yayma, beyaz eşya bölüştürme, hırdavatçı dağılma, boya dağılım, kimyasal yayılma, pencere yayma gibi gibi… Bunlar yurt çapında 1000-1500 bayisi olan şirketler.
az daha sene başından beri bu tür şirketlerle çalışıyoruz ve 100 tane satış yapmışızdır.

“38 SAATE TAPU SATARAK REKOR KIRDIK”

-Bunların açık havada çalıştığınız başka sektörler var mı?

Emre Erşahin: Fazla yeni olarak vakıflarla uzlaşma imzalamaya başladık. Çünkü vakıflarda tapuyla bağış kabul ediyorlar. Bazı şahıslar servet olarak varlığını bir vakfa bağışlayabiliyor. O vakıf da oradaki gayrimenkulleri  kendi misyonu doğrultusunda nakde dönüştürüp dönüştürebiliyor.
Bu arada müteahhitlerden de istek gördük.  Müteahhitlerle olan ilişkilerimiz, şirketler ve bankalarda olduğu gibi ihtiyaç fazlası yok, yaptığı meslek bu olduğu için meslek modelimizi onların da ihtiyaçlarını karşılayacağımız şekilde düzenleyeceğiz. Dolayasıyla fazla yakın zamanda müteahhitlerle işe başlayacağız diyebilirim.
Satıcı segmentleri olarak biz işimizi büyütmeye bakıyoruz. Şirketlere kendimizi daha iyi anlatmamız lüzumlu. Çünkü şirketin büyüklüğünden egemen olarak bugün bir tahsilat gecikmesi problemi var. Tahsilat geciktikçe de şirketler kendi işletme sermayelerini zorluyorlar. Veya bunu bankalardan finanse etmeye çalışıyorlar. Bu noktada sahiden görüyoruz ancak o şirketlerin bilançolarında layık artışı bile yapılamamış fi tarihinden gelen tapular var. Onlara nakde dönüşecek kaynak olarak bakmıyorlar, adı üzerinde gayrimenkul olarak bakıyorlar. Halbuki biz onu doğrusu gayrimenkullüğünü kaldırıp menkule çevirebiliyoruz. Bu noktada satmak hızımızı 38 saate kadar indirdik. Bu bizim rekorumuz. Bir bankanın vermiş olduğu tapunun önemli alıcısının, teklifinin bizim sitemizdeki süreçlerden geçip tamamlandıktan sonradan alınmasını, 38 saate bitti. Tabi ama buna tapu tayin doküman işlemleri dahil yok.

– Açık artırmaya kaç birey katılabiliyor, bir sınır var mı ?

Emre Erşahin: Açık artırmaya katılmak için birey sınırı yok.  Katılanlardan bir bedel almıyoruz. Öneri verirken kredi kartından limitine bloke kurmak usulüyle ön provizyon alıyoruz. Biz açık artırmayı kazanandan tahsilat yapıyoruz.  Kaybedenden ücret istek etmiyoruz.   

“DÜŞÜK BİR YÜZDEYLE İŞİ BİTİRİYORUZ”

-Ne değin kurul alıyorsunuz?

Emre Erşahin: Biz hiçbir vakit konvansiyonel kanallardaki yüzdelerin arkasında değiliz. Düşük bir yüzdeyle işi bitiriyoruz. Bu noktada alıcıya olan hizmetimiz saydamlık ve güvenilirlik.
Katılımcı olarak bizim açık artırmalarımızda teklifleri görebilirsiniz. Teklifleri görebilmek için yalnızca cep telefonu onayıyla açık artırmanın içine girmek gerekiyor. Her tapu her hafta açık artırmaya çıkıyor. Bir tapunun bir haftalık açık artırmasına giren ertesi hafta girmiş sayılmıyor. Tekliflerin tutarlarını bakmak mümkün. Ast ki bireysel verilerin korunması konusunda o teklifi verenlerin ismini soyadını vermiyoruz. Lakin üyelik numarasıyla yani bir karşılığı olduğu takip edilebilir olduğu aleni bir şekilde herkese şeffafça söylenecek şekilde bir kişinin teklifi olduğunu biz buradan dakikası saniyesine biliyoruz.

“BİR ÜYEMİZ 5 TANE TAPU ALDI”

-Müdavimleriniz var mı?

Emre Erşahin: Sıkı takipçilerimiz var diyebilirim. üst üste  girip bakanlar, açık artırmaya katılmaya çalışanlar oluyor. Keza sistemimizi anlıyor keza zamanla bize güvenleri artıyor. Hatta  3-4 hafta peşine düşüp takip edip alanlar var. Hatta bir üyemiz 5 tane tapu aldı.

“PLATFORMUMUZDA HER ZAMAN FIRSATLAR VAR”

– Gayrimenkul satışları derhal hani balon olduğu söyleniyor. derhal fiyatlar banal düştü. Sizin değerlemeleriniz düşüyor mu?

Emre Erşahin: Bir Defa eğer bir yörede bir fiyat düşüşü varsa bu emin vakit dahilinde o değer biçme ekspertiz raporları yenilendiğinde buraya da yansıyor.
Bakın değer biçme raporu yalnızca fiyatı belirlemek için kullandığımız bir belge değil. O tapu gerçekten söyleyen kişinin o tapunun üzerinden satışına bir engel var mı? Bizim platformumuzda satılan bir sürü tapu var oysa zaten ekspertiz raporunun adeti fiyat seviyesinin altında satılıyor. Sonuçta  platformumuzda bugün fiyat düştü biz iş yapmayacağız yok. 2.5 senedir bu işi yapıyoruz. Açıldığımız ilk günden beri Türkiye’ye yeni bir model örneği sergiledik. Hatta yeni başladığımız ilk haftalarda bir polis memuruna Samsun Canik’te bir daire sattık.  İnanın bizim platformumuzda defalarca fırsatlar var.

“SATIP SATAMAYACAĞIMIZI 1.5 AY İÇİNDE ANLIYORUZ”

-Uzun süre satılmayan tapu oluyor mu?

Emre Erşahin: Bir tapuyu kendi satmak kanalımızda satıp satamayacağımızı 1.5 ay içinde anlıyoruz. Yaklaşık diyorum çünkü 50 bin liralık tarlayla 500 bin liralık daire farklı.
Ama tapuyla ilgili şartları değiştiremiyorsak zaten bizim bir aracı kurum gibi düşünebilirsiniz. Bizim stop loss’larımız çalışıyor. Çünkü her tarafta para almadan pazarlama yatırımı yaptığımız için bundan böyle diyoruz ki olmayacak duaya amin demeyelim. Dolasıyla o noktada pazarlama yatırımını yavaşlatıyoruz daha sonra da durduruyoruz. Bu noktada da gerçekten satıcılar bizi beğeniyorlar.
Onun dışarıya 3-5 senedir satılmamış mallara herif bulabileceğimizi ispatladık kendi satıcılarımıza. Bunun da ötesinde bir malın en azından bizim aracılığımızla satılması fazla olası gözükmüyorsa bunun da geri dönüşünü hızlandırmış olduk.

“BİZDEKİ TAPULAR İCRALIK YOK”

– İhalenin feshi durumunda hangi yöntemler izleniyor ve bunun feshi durumunda kazanma oranı yüzde kaç?

Emre Erşahin: Böylece bir davamız değil, çünkü bizde ancak tapular icralık yok. Bizdeki mallar bazı yurdumuzun anonim şirketlerinin bilanço aktiflerinde yer alan tapulu mallarıdır. Yani icra dediğiniz aslen hukuki bir süreçtir. Orada o süreçle alakalı bir mülk bizim elimizde değil. Biz çünkü o kadar bir tabiri caizse problemi devam etmekte olan mala dokunmayız. Dediğim gibi bizde bazı şirketlerin kendi tapuları var ve onlarda bunu biran evvel elden çıkarmak istiyorlar. Hemen böyle olunca da burada bir ihale iptali gibi hukuki sürecin parçası olduğumuz bir durum değil. Bizde bir tip adayı var. Alıcı adayı bir önerge verdi. Sonuç itibariyle biz internet üzerinden cep telefonu satar gibi tapu satmıyoruz. Tapu, Tapu Dairesi’nden devralınıyor.

– Açık artırmayı şampiyon kişi, tapuyu ne değin zamanda üstüne geçmek zorunda?

Emre Erşahin: 15 gün içerisinde tapu devri tamamlanması gerekiyor. Zaten bu daha öneri verilmeden bellidir.

-Rakam olarak en yüksek satışınız?

Emre Erşahin: 2 milyon TL’ye İstanbul Ortaköy’de oldu. Ama bunun dışında 1 -2 Milyon TL aralarında 8 – 10 tane satışımız da Çankırı, Ankara ve İstanbul’da oldu.

“TÜRK TAPUSUNU AYRICA TÜRK’E KEZA YABANCIYA SATMAYI PLANLIYORUZ”

-Yurt dışından istek var mı?

Emre Erşahin: Kanada’dan, Almanya’dan var, Türk vatandaşlarımızın ilgisi var.  Ama sistemimizde başlangıçta Türk tapusunu Türk’e satmak var. Lakin ileride Türk tapusunu hem Türk’e keza yabancıya satmayı planlıyoruz.

-Tapu.com’a ne dek yatırım aldınız?

Emre Erşahin: Biz bugüne dek 3 turda toplam 2.9 milyon dolar yatırım aldık. En sonuncusu da 2017 Nisan ayında oldu. Tekrardan bir yatırım turu yapıp yapmayacağımıza önümüzdeki sene bakacağız.
2.9 milyonun, 2.1 milyonu yurtdışından esas yatırımcımızdan gelen yabancı sermaye zarfında. Geri kalanı melek yatırımcılarından geldi.  Onlar da bize yatırım yapıyorlar. Dolayısıyla hepsi tanıdık olmayan yok. Melek yatırımcılarımızın aralarında yerli yatırımcılarımız da var.  

15 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.