Süt dişleri ve önemi

  Sağlık ve Yaşam    28 Mart 2019
Yorum Yok

Süt dişleri ve önemi

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Pedodonti, bebeklik çağından itibaren çocukların ağız-diş sağlığını ve çene-yüz bölgesi gelişimini peşine düşüp takip ve tedavi eden, aynı zamanda koruyucu önlemleri de içine bölge diş hekimliği dalıdır. Kısacası çocuk diş hekimliğidir.

Pedodontistler (çocuk diş hekimleri), çocukların ilk karşılaştıkları diş hekimleridir. Bebeklikten genç erişkinliğe dek geçen süre içersinde bütün ağız-diş sağlığı sorunları ve koruyucu tedavileri çocuk diş hekimleri tarafından yapılır. Çocuk diş hekimi için kayda değer olan çocuğun güvende ve mutlu hissettiği bir ortamda başarılı bir çare gerçekleştirmektir. Çocukların ilk dental deneyimi onların gelecekteki ağız sağlığına verdikleri önemi ve dental tedaviye gösterdikleri yaklaşımı kayda değer ölçüde etkileyecektir. Bu ilk dental deneyimde çocuklar ile irtibat, tanı, çare ve koruyucu yöntemler konularında özel eğitim almış pedodontistlerden takviye alınması çocuğun hemen ve gelecekte yapılacak olan dental işlemlere aleyhinde olumlu hitabe ve görüşler geliştirmelerine fazla önemli katkıda bulunacaktır.

Süt ve kalıcı dişlerin tedavileri; koruyucu uygulamalardan, dolgu ve kanal tedavilerine, dişlerde meydana gelen travmalardan, erken süt dişi kaybına emrindeki olarak ileride ortaya çıkabilecek ortodontik sorunların engellenmesi için yapılacak yer bağnaz apareylere dek uzanan geniş bir yelpazede değerlendirilebilir.

Pedodontistler; çocuklara ağız diş sağlığı konusunda veri ve ağız bakım işlemleri hakkında eğitim verirler, çürük tayini ve tedavisi yaparlar, ağız diş sağlığı açısından beslenmenin önemi konusunda veri verirler, dişlerin sürme ve gelişimlerini peşine düşüp takip ederler, koruyucu diş hekimliği uygulamaları yanına koruyucu ve durdurucu ortodontik tedavi yaparlar, buluğ çağı çağındaki gençlerin ağız ve diş sağlığını arttırmaya karşın uygulamalar yaparlar, engelli bireylerin diş tedavilerini uygularlar.
Çocuklar minik yetişkinler gibi düşünülmemelidir. Süt dişleri anatomik ve fizyolojik olarak kalıcı dişlerden farklıdır. Çocuklar şehvetli ve entellektüel açıdan yetişkinlerden farklılık gösterir. Küçük çocuklar (0-8), erginlik öncesi çocuklar (9-12 yaş) ve erginlik dönemindeki gençler (13-18 yaş) psikolojik olarak ayrı ihtiyaçlar ve beklentiler içerisindedirler. bu nedenle her yaş grubu ayrı görüş açısıyla ele alınıp değerlendirilmelidir.

Çocuğunuzun bir çocuk diş hekimi ile tanışması için doğru olan zaman, ilk dişlerin çıkmasından hemen daha sonra olmalıdır. Ilk tanışmada “Ne dek erken pek iyi” prensibi geçerlidir.

Kaynak: http://www.pedodontiturkanegilmezozdemir.com/pedodonti-cocuk-dis-hekimligi.html

16 okunma

Etiketler : , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.