Süt banyosu

  Sağlık ve Yaşam    27 Mart 2019
Yorum Yok

Süt banyosu

15-20 yıl daha sonra bir araya gelen sınıf dost­larının benzer kronolojik yaşa sahip oldukları halde farklı yaşlardaymış gibi göründükleri tanıdık bir gerçektir. 50 yaşındaki biri 35 ya da 60 yaşında görünebilir. Yaşlanma geri dönüşsüz bir olaydır. Zihinsel ve maddi fonksiyonların normale gö­re gitgide gelişen bir çabucak şiddet kaybetmesidir. Lahza­cak bu gidişat her insanda benzer hızda değildir. Meslek­te bu yaşlanma hızı kişinin biyolojik yaşını belir­ler. Yaşlanma hızını belirlemek için bilim adamla­rı birtakım kriterlere bakar.

. Kalp – damar sisteminin durumu
. Kemiklerin sağlamlığı
. Hormonların seviyesi,
. Vitamin ve mineral seviyeleri.
. Bireysel kondisyon.

Bunlar biyoloji ile ilgili yaşa aracısız tesir yapan kri­terlerdir. Bunları fazla yönde etkileyecek bir ça­lışma içinde bulunursak genç kalırız.

En yüksek biyoloji ile ilgili yaş için bilim adamların­ca ortaya atılan öbür rakamlar olmakla bera­ber, genel kanı, 120 yaş olduğudur. derhal bi­linen gerçekler zarfında kendine ne kadar iyi bakarsa baksın, ne değin dinç yaşarsa yaşa­sın, bir fazla vakalar hariç bir kişinin bu yaşı aşa­mayacağı kabul edilmektedir. Önemli olan, ge­netik olarak verilmiş bu ömrün genç ve uzun ya­şanmasını sağlamaktır. Bu en ince ayrıntısına kadar yaşam tar­zımızla ilgilidir.
Yaşamımızda, yeterince egzersiz varsa, afiyet­lı besleniyorsak, asla kilo almıyorsak, temiz bir çevrede yaşıyorsak, stresle başa çıkmasını bili­yorsak, herşeye olumlu bakıyorsak, çevremizle barışık ve ilişkilerimiz yoğunsa, çalıştığımız ka­gizli gülmesini ve eğlenmesini biliyorsak, hastalık durumunda tatmin edici tıbbi hizmet alıyorsak, yaşın ilerlemesiyle azalan vitamin ve mineral gerekir­se horman takviyesi alıyorsak, sigara içmiyor ve alkolü aşırı tüketmiyorsak, niçin dinç ve mutlu yaşlanmayalım.

17 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.