Blog

Stresle baş etme yöntemleri

  Blog    6 Ocak 2019
Yorum Yok

Stresle baş etme yöntemleri

Meslek hayatı, evdeki sorumluluklar, gündelik yorgunluklar derken, hepimiz birer gerginlik yumağına dönmüş haldeyiz. Gerginlik kaynaklarını hayatımızdan çıkarmamız pek olası görünmese de alışkanlıklarımızda yapacağımız bazı minik değişikliklerle stresimizi azaltmamız muhtemel.

İyi uyuyun
Her akşam yatağa benzer saatlerde gitmeye çalışarak, sabahları uykunuzu almış bir halde kalkmaya uyarı edin. İyi bir gece uykusu, size, ertesi gün yaşayacağınız stresle baş etme gücü verir.

Uykusuz ve bezginlik olursanız, herhangi bir bıktırıcı durum karşı sabrınızın tez tükenmesi, stresi tolere etmenizi zorlaştırır. Uykusuzluk sorununuz varsa yatmadan önce sigara içmemeye ve kafeinli içecekler almamaya itina gösterin.

Fit kalın
Alıştırma yapmayı hayatınızın rutinlerinden biri haline getirin. Egzersiz, stresin neden olduğu gerilimi azaltmak için doğal hap görevini üstlenir. Iş yerinden çıktıktan sonra spor yaparsanız kendinizi daha da halsiz hissedeceğiniz düşüncesinden kurtulun. Iş stresini, iş sonrası yapacağınız egzersizle yenin.

Dinç bir besin biçimini kendinize durum koşarak stresle daha basit baş etmeyi sağlayın.

Zamanı iyi yönetin
Zamanı iyi idare etmek, stresle mücadelede en önemli faktörlerden biri. Randevular ve yetiştirilmesi gereken işlerin gerisinde kesintisiz koşmak yerine, kendinize iyi bir plan yapın.

İşlerin rayında gitmesi için hazırlayacağınız “yapılacaklar listesi”, herhangi bir işi kaçırıp başka bir zamana sıkıştırma derdinden kurtarır sizi.

Planınıza uygun hareket edip hiçbir işinizi ertelememeye de itina gösterin. Zira bugün ertelediğiniz bir meslek, ertesi günün işleriyle birleştiğinde büyük bir gerginlik kaynağı olarak karşınıza çıkar.

Rahatlayın
Gün içinde kendinize rahatlama anları yaratacak şekilde plan yapın.

Hobilerinize; film izleme, kitap okuma, arkadaşlarınızla süre geçirme gibi stresinizi atacak şeylere süre ayırmaya özen gösterin.

 

Sosyalleşin
Sosyal etkinliklere katılarak, çoğu kez arkadaşlarınızla buluşarak, vakıf veya derneklere üye olarak kendinizi yalnız kalmaktan, sadece işe mahkum olmaktan kurtarın.

Her gün işten çıkar çıkmaz eve gitmek yerine, ara sıra, işten çıktıktan sonra yakınlarınızla buluşup kısa da olsa stres atma imkanı yaratın.

Mola verin
Alıştırma saatleriniz içinde mola verme fırsatlarını değerlendirin.

Kısa ara verme anlarını bilgisayar başında aşmak yerine çalışma ortamından uzaklaşarak, mümkünse temiz havaya çıkarak kullanın.

Ara Verme devretmek, sizi fazla çalışma hastalığından ve stresinden uzaklaştırır.

sıkça gülün
Tebessüm Etmek, çok iyi bir ilaçtır. Minik mutluluklar, stresi eksilmek için büyük işler başarır. İyisi mi, karşınıza çıkan eğlence fırsatlarını kaçırmayın, tebessüm etmek istediğinizde kimseye aldırmadan içinizi boşaltın.

Bunun için komedi şovlarına katılmak, tiyatro oyunu izlemek, eğlenceli arkadaşlarla buluşmak da iyi bir yol.

 

Paranızı özenli harcayın
Mali konularda titiz olun. Çünkü para konusunda yaşanan sıkıntı, en büyük gerginlik kaynaklarından biridir.

Harcamalarınızı bütçenizi aşmayacak şekilde gerçekleştirmeye dikkat edin. Kredi kartı ile hesapsız para harcama çılgınlığına kapılmayın. Ekonomik alışveriş yapmak için doğru adres ve doğru zamanı seçin.

Ay sonu gelmeden elinizdeki para uçup gidiyorsa, kredi kartı borçlarınız boyunuzu aştıysa para masraf alışkanlıklarını değişim zamanı geldi demektir…

26 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.