Stresi yiyerek yenebilirsiniz

  Sağlık ve Yaşam    26 Mart 2019
Yorum Yok

Stresi yiyerek yenebilirsiniz

Çikolata yerine meyveyi tercih edin. Kalsiyu­mun yanı sıra kepek, çavdar, baklagiller gibi magnezyum içeren yiyeceklere siklet verin.

Stresin önüne geçmek için hatalı alışkanlıkla­rın değiştirilmesi gerektiğini belirtilerek, çikola­ta yerine meyve tüketilmesi önerildi. Bu konuda yayınlanan bilimsel bir yazıda, besleyici madde eksikliğinin ve fazla miktarda kafeinle şekerin si­nirleri tamamen bozduğu ifade edilerek, bunun da vücudun savunma sistemini ve direncini zayıf­lattığı kaydedildi. “Doğru beslenme, stresli za­manların üstesinden gelmenin en güzel yoludur” denilen yazıda şu görüşlere yer verildi: Bunun için hatalı alışkanlıklardan vazgeçilmesi lüzum­mektedir. Sabahları vücudun enerji deposu yok­tur. Halk Müziği yataktan kalkınca birazcık hassas, alın­gan, sinirli ve dikkatsiz olurlar. Bu yüzden sa­bahları kahvaltı yapılmalıdır:”

Pozitif kahve tüketiminin, kalp çarpıntısına ve huzursuzluğa, daha sonraları da uykusuzluğa, yol açtığına uyarı çekilen yazıda, fazla kahve tü­ketiminin hassas insanlarda korkuya ve endişeye niçin olduğu, bunun için de jurnal kahve tüke­timinin azaltılması gerektiği vurgulandı.

Altın öneriler
Strese aleyhinde çikolata yerine meyve tüketilme­sinin önerildiği yazıda, şunlar kaydedildi: “Çiko­latanın fazla alınması, kan şekerini daha aşağı üstteki eder. Şeker miktarı önce artar, sonradan hemencecik dü­şer. Sonuçta bitkinlik ve tatlılara aleyhinde özlem ortaya çıkar. Buna karşılık meyve daha yavaş enerjiye dönüşür ve kan şekerinin dengesi bozul­maz. Artı miktardaki ve yağlı içeceklerden, uyku ilacı etkisi yaptığı ve bağışıklık sistemini zayıflattığı için uzaktan durulmalıdır. Fazla alkol, gün baştan başa baş ağrısı yanında, düşüncesiz ve hafıza kaybı yapar.”

Anti-gerginlik maddeler
Stresten, korunmak için anti -gerginlik maddeler olan kalsiyumun yanı sıra kepek, çavdar, bakla­giller ve günebakan gibi magnezyum içeren yiye­ceklere ağırlık verilmesi gerektiği vurgulanarak “Beynin kapasitesi için bol meyve ve sebze ye­nilmeli. Uyumlu meyve ve sebze tüketimi, beyin kapasitesinin azalmasını önlemektedir”

27 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.