Blog

SPK Yasası’na ceza itirazı

  Blog    4 Ocak 2019
Yorum Yok

SPK Yasası'na ceza itirazı

Sermaye Piyasaları Kanun taslağının bu hafta Meclis’te gündeme gelip oylanaması bekleniyor. Yaklaşık bir yıldır çalışılan kanun taslağında çoğu buluş bulunuyor.
Hürriyet’in haberine göre, 160 maddeden oluşan kanun taslağının geneli için ‘olumlu’ bir değer biçme yapan Neta Yatırım Menkul Değerler Idare Heyeti Başkanı Ali Bayramoğlu, taslağın mevcut hali ile bir kaç kayda değer sorun taşıdığı görüşünde. MÜSİAD başkanlığı yanı sıra Ak Parti Rize Milletvekilliği de yapan Bayramoğlu, “Hazırlanan SPK Kanun taslağı epeyce kayda değer düzenlemeler içeriyor. Fakat bir kaç önemli noktada sorun olduğunu saptama ettik. Ayrıca Meclis’te bulundum ayrıca MÜSİAD başkanlığı yaptım. Şimdi de yatırımcının nabzını iyi tutabiliyorum. Masanın derhal her yanında bulunduğum için bu eksiklikleri daha bakımlı görebiliyorum” dedi.
Mevcut kanun taslağında yer alan 4 maddeye ilişkin sorun tespit ettiklerini açıklayan Bayramoğlu, “Kadayıf fazla güzel hazırlanmış fakat kaymağı beceriksiz” benzetmesi yaparak şunları söyledi: “Türkiye’de 400 civarında şirket halka arzedilmiş durumda. Oysa 5-10 büyük sermaye payı işlem hacminin yüzde 90’ını gerçekleştiriyor. Geri kalan hisseler yüzde 10’a denk geliyor. Hisse senetlerini de tabana dağıtmak gerekir. Bir kaç büyük firmanın istikamet verdiği borsada sağlıklı bir sistem oluşmaz. Sisteme çekebileceğimiz ufak ve orta zirve 1 milyona yakın yeni yatırımcı var. Bu kesim 20-30 bin lira yatırım yapabilecek bir kesim. Bu kesimi sisteme kazandırdığımız takdirde ekonomimiz için de dinç bir koşul oluşur. O nedenle bu kesime güven veren ve ürkütücü veya piyasadan caydırıcı düzenlemeler yapmamaya özen göstermeliyiz.”

YATIRIMCI HUZURSUZ

Piyasa bozucu işlemler için getirilmesi planlanan bazı cezai yaptırımların da olduğunu kaydeden Bayramoğlu, “Fakat, bunlar sikintili edici düzenlemeler. Bu şart büyük yatırımcıları huzursuz edebileceği gibi, yerli yatırımcının da yurdışına kaçmasına yol açabilir. Örneğin 103’üncü madde 20 bin liradan 250 bin liraya değin canice-i yaptırım getiriyor. Yeniden 104’üncü madde de ise piyasa bozucu işlemlerde 20 bin liradan 500 bin liraya dek suç oluşturan verilmesini öngörüyor” dedi.

YORUMA AÇIK OLMAMALI

Bayramoğlu, piyasa bozucu eylemlerin daha net ifade edilmesi gerektiğini belirterek şöyle konuştu: “Yoruma açık hiçbir madde olmamalı. Suç olmadığı zaman suç oluşturan da olamayacağına kadar daha net ifadeler olmalı. Bu ifadeler sadece yönetmeliğe bırakılmamalı. O nedenle 104. Maddedeki piyasa bozucu işlemlerin açık bir tanımlaması yapılırsa piyasa da neyi yapıp neyi yapmayacağını net bir şekilde öğrenir ve yoruma fırsat kalmamış olur. Borsada en çok sorun yaratıcı durum, suistimal oluşturan husus içerden veri edinmek sureti ile yapılan işlemler, yani insader trading. Bu konu 106. Maddede düzenlenmiş. Ama öteki işlemlerde minimum cezalar bulunurken bu maddede minimum canice haddinin olmaması kayda değer bir eksiklik.”
Parası olan kurtulur
107’nci maddenin de önemli olduğunu kaydeden Bayramoğlu, “ Piyasa bozucu bir takım hareketlerde 500 bin TL’ye kadar ceza veriliyor. Oysa burada pişmanlık belirten parayı yatırarak kurtuluyor. Fakat aynı işlemde 10 bin lira yatırarak operasyon yapana da 500 bin TL ödeme yükümlüğü getiriliyor. Ama 10-20 bin TL ile operasyon yapan birisinin 500 bin TL ödemesi olası yok. Bu durumda hapis yatacak. Bu sınır 50 bin TL olmalı. Huysuz taktirde bu madde minik ve orta düzey yatırımcıları çok sikintili edeceği için ya piyasadan uzaklaşacak ya da yatırımlarını yurt dışından yapmaya başlayacak. Bu da hakiki kaynaklarımızın yurt içinde değerlendirilmesine mani olacak. Hedeflenen caydırıcılık, yasak olan şeyi yapmayı caydırıcılıktan çok, piyasadan vazgeçmek ve kaçmak gibi bir noktaya gelebilir fakat, bu da hedeflenenin bütün tersi bir şart olur” dedi.
Beyaz bir sayfa açılmalı
ALİ Bayramoğlu, anapara piyasasının 20-25 yıllık geçmişi olduğunu da belirterek şunları anlattı: “Bu süreçte sayıları 3 bin dolayında varsayım ettiğimiz işlemciler sistem dışarıda kalmış durumda. Hiçbiri de hapis cezası almadı ancak davalar ile boğuşuyorlar. İçinde mutlaka suçlu olanlar da vardır. Fakat burada bir ‘beyaz sayfa’ açtırmak gerektiği kanatindeyim. En azından cezalar ertelenebilir.. Burada kişiye karşın yok sisteme karşın, yani işlem yapmaya karşın suçlarla ilgili bir düzenlemeye ve her tarafta yapılandırma yapmaya gereksinim var.”
 

11 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.