Blog

Soğuk ve yağışlı hava geliyor

  Blog    3 Ocak 2019
Yorum Yok

Soğuk ve yağışlı hava geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan son değerlendirmelere kadar, kuzey ve batı kesimlerde görülecek yağışların, Antalya ve Muğla kıyılarında yerel olarak kuvvetli almak üzere çoğunlukla yağmur ve sağanak, gece saatlerinden daha sonra Gümüşhane ve Tokat çevrelerinde karla karmakarışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Sabahleyin ve gece saatlerinde iç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesi bekleniyor.
Hava sıcaklığının Kuzeybatı kesimlerde 3 ila 5 derece azalacağı varsayım ediliyor.
Rüzgarın genel olarak kuzey ve kuzeydoğu, güneybatı kıyılarımızda güney ve güneydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara ile Kuzey Ege kıyılarında kuvvetli ve kısa süreli kasırga (50-70 km/saat) şeklinde eseceği varsayım ediliyor.
KUVVETLI YAĞIŞ UYARISI
Muğla kıyıları ile Antalya ve batı ilçelerinde (Kemer, Kale, Kumluca, Kaş, Finike) lokal olarak kuvvetli (20-50mm) sağanak ve gökgürültülü sağanak yağış beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı özenli ve özenli olunması gerekiyor.
BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI
Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesi beklendiğinden ilk olarak sürücüler almak üzere, ilgililerin ve vatandaşların titiz ve dikkatli olması gerekiyor. 
BAZI İLLERDE HAVA DURUMU
Bazı illerde bugün hava durumu ve sıcaklık değerleri şöyle olacak:
İSTANBUL: Fazla bulutlu, kesik kesik yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar, kuzeydoğudan (poyraz) kaslı ve kısa süreli fırtına şeklinde esecek. (10)
ANKARA: Parçalı ve çok bulutlu geçecek. (9)
İZMİR: Parçalı ve çok bulutlu, gidip gelen yağmur ve sağanak yağışlı (15)
ADANA: Parçalı bulutlu (17)
ANTALYA: Fazla bulutlu ve kesik kesik sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların merkez ve batı ilçelerinde (Kemer, Kale, Kumluca, Kaş ve Finike) lokal olarak kaslı olması bekleniyor. (15)
SAMSUN: Fazla bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı (13)
ERZURUM: Parçalı ve az bulutlu geçeceği varsayım ediliyor. İl genelinde kuvvetli buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesi bekleniyor. (-7)
VAN: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. İl genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesi bekleniyor. (4)
DİYARBAKIR: Parçalı ve az bulutlu, sabahtan saatlerinde sisli (10)
BÖLGELERDE HAVA DURUMU
Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son verilerine kadar bölgelerde hava durumu şöyle olacak:
MARMARA: Bölge genelinin fazla bulutlu ve kesik kesik sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; kuzeydoğu (poyraz) yönlerden adaleli ve kısa süreli kasırga (50-70 km/saat) biçiminde esmesi bekleniyor.
EGE: Parçalı ve fazla bulutlu, alan genelinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Muğla kıyılarında lokal olarak kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın Kuzey Ege kıyılarında kuzeydoğu (poyraz) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esmesi bekleniyor.
AKDENİZ: Parçalı ve fazla bulutlu, bölgenin batısının aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Antalya ve batı ilçelerinde (Kemer, Kale, Kumluca, Kaş ve Finike) lokal olarak adaleli olması bekleniyor.
İÇ ANADOLU: Parçalı ve fazla bulutlu, Eskişehir, Konya, Yozgat, Aksaray, Kırşehir ve Nevşehir çevrelerinin hafif yağmurlu geçeceği varsayım ediliyor. Sabahtan saatlerinde bölgenin kuzeydoğusunda buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesi bekleniyor.
BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, kıyıları ile Karabük ve Kastamonu çevrelerinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.
ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Orta Karadeniz ile zamanla Doğu Karadeniz kıyıları, Artin ve Gümüşhane çevrelerinin aralıklı yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Yağışlar, çoğunlukla yağmur ve sağanak gece saatlerinden daha sonra Gümüşhane ve Tokat çevrelerinde karla karmakarışık yağmur ve kar biçiminde olacak. Gece ve sabahleyin saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesi bekleniyor.
DOĞU ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu geçeceği varsayım ediliyor. Gece ve sabah kuzeydoğusunda kaslı olmak üzere, bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesi bekleniyor.
GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

12 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.