Sivilce Nasıl Geçer? Sivilce Şişliği ve Kızarıklığı Tedavisi

  Bakım ve Güzellik    2 Kasım 2018
Yorum Yok

Günlük yaşamlarımızda kılık ve kıyafetimize önem veriyoruz. Bunun nedeni etkili bir iş hayatı için insanlarla iletişim sürecimizin pozitif geçme isteğidir. İletişim kurallarından biride kılık, kıyafet ve hatta dış görünüşümüzün tamamı. En önemlisi de yüz ifademiz. Kirli ve bakımsız bir yüz iletişim sırasında bize zorluk çıkartabilir. Cilt bakımı bu nedenle oldukça önemli bir iletişim faktörü. Cilt bakımı ve cilt sorunlarının en önemlisi sivilcelerdir. Sivilceler kendimizi yetersiz hissetmemize yol açabilir. Peki sivilceyi doğal yöntemler ile nasıl tedavi edebiliriz, bunun üzerine konuşalım…

Sivilce Nedir?

Öncelikle öğrenmemiz gereken sivilce ve akne aynı anlama mı geliyor. Halk arasında sivilce dediğimiz hastalık tıp alanında akne olarak adlandırılıyor. Fakat çoğu insan araştırma yaparken akne kelimesini görüyor ve fotoğraflardan anladığı aknenin, sivilcenin ilerlemiş hali olarak anlamasıdır.

Sivilce, strest yoğunluğuna bağlı olarak, horman değişimi, ergenlik, yağlı gıdaların tüketilmesi ve bir çok nedende dolayı cilt üzerinde yağ bezlerinin büyümesiyle sebum üretimi fazlalaşıyor, bu da ciltte kızarıklar, deri kabarcığı olarak cildimizde görülüyor. Kızarıklık ve şişlik oluşumu sivilcenin ölü hücreleri atmasını engellemesidir.

Sivilce Neden Çıkar?

Sivilcenin ne olduğundan bahsettik. Detaylı olarak burada sivilcenin çıkmasının nedenlerini inceleyeceğiz. Hayatınızın yoğun bölümünü strestli olarak geçiriyoruz. Doğuyoruz ve büyürken bir çok zorlukla karşılaşıyoruz. Okul sınavları, hayat sınavları, iş sorunları vb. nedenler bizi yıpratıyor. Ama sivilce için en yoğun dönemlerimiz tabi ki ergenlik dönemlerimizdir. Peki ergenlik dönemindeysek ve sivilcelerimizden rahatsız oluyorsak ne yapmalıyız. Öncelikle ağırlıklı olarak yağlı yiyecekler yemekten kaçınmalıyız. Özellikle hazır yağlı yiyecekler. Sivilcelerin çıkma nedenlerinden biri “cilt yağının fazla üretilmesi”dir. Sivilcelerimiz çıkmadan bizi sinyalini verir. Bu zamanlarda kuruyemiş, cips, kola, çekirdek ve hazır yağlı yiyeceklerden kesinlikle uzak duralım. Günlük yaşantımızda bu gıdaları sıklıkla tüketmek yerine belirli aralıklarla tüketelim.

Ergenlikten bahsetmişken halk arasında çokça konuşulan ve sivilce çıkmasında sebep gösterilen bir şeyde mastürbasyondur. Hormanlarımızın arttığı “ergenlik” döneminde sebum üretimi de arttığı için ergen bireylerde sivilce çıkması gayet normaldir. Mastürbasyon sivilce çıkartmıyor, sizin nasıl geçer diye soranlardan çok sivilce nası oluşur derseniz buna sebep mastürbasyon diyenler var, ve bunun herhangi bir dayanağı da yoktur. Kısacası ergenlikte cilt yağı üretimi fazlasıyla arttığı için ergen bireyin cildinde sivilce görülmesi doğaldır.

Sivilce nedenlerinden biri de kullandığınız ilaçlar olabilir. Lityum ve androjen gibi ilaçların içerisinde olan bazı etkenler sivilce etkeni olabilmektedir. Bu gibi durumlarda ilacınızın yan etkilerini veya ilacınızı kullan diğer kişilerde yaşanan böyle bir sorun varsa ilacınızın değişmesi için doktorunuza başvurabilirsiniz.

Gayet sağlıklı beslenen biri ısrarla sivilcelerinin çıkmasından şikayetçiyse bunun başka bir çok nedenide olabilir. Yaz mevisimde, mevsim değişikliği ile birlikte meydana gelen faktörleri göz önüne alabiliriz. Güneş kremleriniz, nemlendiricileriniz ve diğer kozmetik ürünleriniz sizin cildinize zarar veriyor olabilir. Ağda yaparken cildinizi tahriş etmiş veya ağda sonucu bir çok faktör sivilce çıkmasına neden olabilir. Adet öncesi strestler vb. nedenler, doğum kontrol hapı kullanımı -özellikle yeni başlayanlar- hamilelik gibi, vitamin eksikliği, genetik nedenler, cımbızla kaş alımı, nemli ortamlarda sıkça bulunma, bunlar biri veya bir çoğu bir arada meydana gelirse cildinizde sivilce çıkmasına neden olabilmektedir.

Evde Doğal Yöntemlerle Sivilce Nasıl Geçer

Sivilcelerinizin doğal yöntemlerle geçmesini istiyorsanız öncelikle sabırlı olmanızı ve gelecekte oluşabilecek sivilce izlerinden korunmak için sivilcenizi sıkmamanızı tavsiye ediyoruz. Sivilceli günler için değil her gününüzün cildinizi temizleyerek geçmesini sağlayın. Günlük olarak cilt bakımı yapın, erkek veya kadın olmanız farketmez. Erkeklerde cilt bakımını mutlaka aksatmamalı ki sivilceleriniz kaderiniz olmasın. Günde iki kere cildinizi temizleyin, hiç olmadı cildinizi yıkayın. Yıkanan yüz, temiz bir havlu ile kurulanmalıdır.

Sivilce Şişliği ve Kızarıklığı geçirmek için lazım olan malzemeler.

Tarçın, Bal, Sirke ve Limon ile Sivilce Tedavisi.

Gün içinde sıklıkla su tüketin. Su cildinizi güzelleştirir ve temizler. Elleriniz ile sivilcelerinizi yoklamayın. Elleriniz temiz olmayabilir veya bir çok nedenden daha çok bakteri sivilceleriniz ile iletişime geçebilir. Yattığınız yatağınıza ve giydiğiniz giysiye kadar temiz olmaya dikkat edin. Gün içinde terleriz ve bakteri üretiriz. Makyaj yaptıkran bir süre sonra ve özellikle yatarken makyajınızı mutlaka temizleyiniz ve cildinizi nemlendirin. Bunlar hem sağlıklı bir yaşam için hemde cilt güzelliğimiz içindir.

Sivilceleriniz iltihaplı ise zaten ağrılı bir sivilce sıkıntısı ile uğraşıyorsunuz. Yapmanız gereken şey kesinlikle iltihaplı sivilcenizi sıkmamanızdır. Sivilcenizi yumuşatmak için buhar altında kalabilirsiniz. Acil durumlarında ise bazı tariflerle sivilcemizi temizlemeliyiz.

Evde Sivilceleri (Sivilce Şişliği ve Kızarıklığı) Doğal Yöntemlerle Geçirme

Evde doğal yollarla sivilcelerimizi geçirmemiz için öncelikle sirke, limon, bal, tarçın gibi temel gıdaların bulunması gerekiyor. Bu gıdaları yüzümüze süreceğimiz için “doğal” olmaları da önemlidir. Haydi şimdi doğal yöntemlerle sivilce nasıl geçer bakalım.

Elma Sirkesi ile Sivilce Nasıl Geçer

Sizler için en basit yöntemleri bir araya getiriyoruz. Çünkü evde gece bu yazıyı okurken evinizde bulunmayan bir karışım size sunarak yardımcı olamayız. Öncelikle her evde bulunan elma sirkesi ile sivilcemize tedavi uygulayacağız. Elma sirkesi sivilcenizi kurutacaktır. Elma sikeri sivilcenizi nasıl geçeceğini gözlemleyebileceğiniz bir etki yaratabilir. Fakat elma sirkesinin kaliteli olması önemlidir. Kalite anlayışımız doğal sirke olarak algılanmalıdır. Elma sirkesini ölçüsünü bir kaşık olarak alacaksak, çay kaşığı ile de içine sıcak su koyup karıştıralım. Bu elma sirkesi karışımını ise sivilcemize pamuk ile savaşça dokunduruyoruz. Dikkat edilmesi gereken pamuk ile bastırıp sağa sola oynatmıyoruz ve patlamıyoruz. İstersek yeşil çay da ekleyebiliriz. Yeşil çayı sıcak su ile karışıtıp sıcak su ile ilave ederiz. Sivilceleri sulandırmadan yüzünüze sürmenizi tavsiye etmiyoruz.

Limon ile Sivilce Tedavisi

Limon cildimiz için ne kadar faydalıysa bir o kadar yanlış kullanımlarda cilt yapımızı bozabilir. Asitli bir gıda olan limon cildimize zarar verebilir. Eğer cildimizin alerjisi varsa kesinlikle de kullanmamalıyız. Öncelikle sıktığımız limon, limon suyunun yarısı kadar gül suyu veya ılık bir su ekleyelim ve cildimize pamukla sürelim. Sivilce noktaları ve küçük sivilcelere de uygulayalım. Limon yerine portakal da uygulayabiliriz. Portakal suyunu birazcık sulandırarak cildimize tampon yapabiliriz.

Bal ve Tarçın Maskesi ile Sivilce Nasıl Geçer

2 kaşık balı ve bir çay kaşığı tarçını bir tabağa dökün ve karıştırın. Sonrasında ise bir çay kaşığı sıcak su ile karışımızı akışkanlaştıralım. Yüzümüze sürmeden önce parmağımızla sivilcelerimize tampon yapıyoruz. 5 dakika sonra cildimizi ılık suyla yıkayıp güzelce kurulayalım. Son olarak sivilcelerimizin üzerinde bu karışımı sürüyoruz. Sürerken cildimizi tahriş etmemek adına sivilcelerimizi patlatmamaya dikkat edelim. Karışımı sildikten sonra 15-30 dakika arasında yüzünüzde bu karışım kalmalı. Bekledikten sonra ise ılık su ile yüzümüzü durulayalım ve güzelce kurulayalım.

Önemli! Sürekli olarak çıkan sivilceler için lütfen doktorunuza başvurunuz. Yukarıdaki karışımlar sadece öneridir. Sağlık açısından veya cildinize verebilecek olumsuz nedenlerden sorumlu tutulamayız. Lütfen doktorunuza danışın ve doğal yöntemler konusunda veya yukarıda önerdiğimiz sivilce için doğal yöntemleri doktorunuza cildiniz açısından zararı olup-olmayacağını sorunuz. Ve unutmadan İbrahim Saraçoğlu hocamızın yorumlarına mutlaka bakınız.

7 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: