Blog

Silivri’de intihar etti

  Blog    8 Ocak 2019
Yorum Yok

Silivri'de intihar etti
2010 yılında Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosluğu’na silahla girmeye çalışırken etkisiz ülkü getirilen hükümlü intihar etti.
Bakırköy’de yer alan Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosluğu’na 2010 yılında silahla girmek isterken vurularak etkisiz hale getirilen mahkum Volkan Özbudak, Silivri Cezaevi’nde intihar etti.
Kardeşi Volkan Özbudak’ın küçüklüğünden beri şizofreni hastası olduğunu belirten Ebru Özbudak, “Adli Tıp Kurumu kadar kardeşime sağlam raporu verildi. Biz Adli Tıp Kurumu’ndan ailece davacıyız” dedi.
Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Asap Hastalıkları Hastanesi’nde çare gören kardeşinin perşembe günü annesiyle görüştüğünü anlatarak, “Kardeşim, ‘Anne beni oraya(cezaevine) gönderirlerse intihar ederim” diyor. Annem bunu aynı şekilde gidip doktoruna söylüyor. Doktoru ‘Tamam göndermeyeceğiz’ diyor. Kardeşimi Cuma günü doktoru cezaevine gönderiyor. Cumartesi günü sabahtan saat 08.00’de de bize öldü diye haberi geliyor” diye konuştu.
“FENA BİR AMACI YOKTU”
Üzerinde bomba olduğunu söyleyerek Florya’daki Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosluğu’na silahla girmek isterken vurularak etkisiz ülkü getirilen Volkan Özbudak, Cuma günü kaldığı Silivri Cezaevi’nde intihar etti. Olayın ardından Volkan Özbudak’ın cenazesi Yenibosna’da yer alan Adli Tıp Kurumu’na getirilirken, Özbudak’ın ablası Ebru Özbudak DHA’ya konuştu. Kardeşi Volkan Özbudak’ın 2010 yılında konsolosluğa silahla girmek isterken 7 kurşunla etkisiz hale getirildiğini anlatan Ebru Özbudak, “Kardeşim 7 kurşunla Bakırköy Hastanesi’nde iki gün yoğun bakımda yattı. İki gün daha sonra hastaneden çıkarıldı. Hastaneden çıkarıldığında kardeşim kıpırdayamıyordu. Hatta polis memurları, “Bu adam nasıl cezaevine gidecek” demesine rağmen benim kardeşim gece sedyeyle fazla geç saatlerde Bakırköy Adliyesi’ne çıkartıldı.Oradan Metris Cezaevi’ne gönderildi. Kardeşim orada 85 gün arzu grevi yaptı” diye konuştu. Kardeşinin Ukrayna’da zulüm gördüğünü savunan Ebru Özbudak, “Oda onun karşılığında fena bir amacı yoktu. Zaten o olayda hiçkimseye zarar vermedi. Yalnızca 7 kurşun kendisi yedi. Hatta bir kurşun hala üstünde çıkarılamadı. Amacı yalnızca sesini duyarabilmekti. Şuan geldiği durumu görebiliyorsunuz” dedi. Ebru Özbudak kardeşinin şizofreni hastası olduğu için çalışmadığını anlatarak, “Kardeşim küçüklüğünden beri hasta olan bir insandı. Daha öncede hastaneye gidiyordu. Çapa’da falan raporları var. Fakat çare görmüyordu, tedaviyi reddediyordu. Daha önce görüştüğü doktorlar mutlaka çare görmesi gerektiğini ve şizofeni hastalığının çok ilerlediğini söylemişti” dedi.
“KARDEŞİM ŞİZOFRENİ HASTASIYDI”
Kardeşinin şizofreni hastası olduğunu mahkeye söylediklerini belirten Ebru Özbudak, dava sürecinde Volkan Özbudak’ın Adli Tıp Kurumu’na gönderilmesine karar verildiğini anlattı. Ebru Özbudak, “Rapor için 3 hafta Adli Tıp Kurumu’nda kalması gerektiği söylendi. Benim kardeşimi Adli Tıp Kurumu’na geldiğinde yalnızca 3 gün tuttular. Ve kardeşime sağlam raporu verildi. Oysa benim kardeşim sağlam değil, şizofreniydi. Kardeşim Silivri Cezaevi’nde yatıyordu. Son bir aydırda Bakırköy Hastanesi’nde tedavi görüyordu. Doktorların elinde belgeleri var herşey ortaya çıkacaktır. Orada şizofreni tanısı konmuştur. Fakat bu raporu Adli Tıp Kurumu’nun vermesi gerekiyordu” ifadelerini kullandı. Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Asap Hastalıkları Hastanesi’ndeki doktorların kardeşi Volkan Özbudak’ın şizofreni hastası olduğunu anladığını belirten Ebru Özbudak, “Doktorlar şizofreni diyorlar. Kardeşim Volkan’ın kesinlikle ceza ehliyeti yok’ derken, Adli Tıp Kurumu nasıl böyle bir hata yapıyor” dedi.
“ANNE BENİ ORAYA GÖNDERİRLERSE İNTİHAR EDERİM”
27 Aralık Perşembe günü kardeşiyle annesinin görüştüğünü aktaran Ebru Özbudak, “Kardeşim, ‘Anne beni oraya(cezaevine) gönderirlerse intihar ederim” diyor. Annem bunu aynı şekilde gidip doktoruna söylüyor. Doktoru ‘Tamam göndermeyeceğiz’ diyor. Kardeşimi cuma günün doktoru cezaevine gönderiyor. Cumartesi günü sabahtan saat 08.00’de de bize öldü diye haberi geliyor. Cezevinde kendini asarak öldürüyor. Cezevi kardeşimi nasıl koruyor. Biz Adli Tıp Kurumu’ndan ailece davacıyız. Çünkü benim kardeşim hasta olduğu halde sağlam raporu verildiği için. Cezaevinde cümbür cemaat kardeşimin hastalığını biliyordu. Ancak hiçkimse buna bir tedbir almadı. Ben kardeşimi cezaevine sağlam teslim ettim. Ben şuan Adli Tıp Kurumu’nda kardeşimin ölüsünü almaya geldim. Bunun sorumluları her kimse herkesin ortaya çıkmasını istiyorum. Mutlaka bu sorumlular ortaya çıksın ama benim kardeşimin başına gelenler bir başkasının başına gelmesin” diye konuştu.
“KARDEŞİMİ GÖZ TARAFINDAN TARAFINDAN ÖLÜME GÖTÜRDÜLER”
Adalete artık güvenmediğini bildiren Ebru Özbudak,”Kardeşim cezavinde lavabo kırıyormuş dava açıyorlar. Sırça kırıyor dava açıyorlar. Benim şuan kardeşimin hakkında açılan bir sürü davaları var. Hemen ölüsünü mü çıkaracaklar mahkemeye, ölüsüne mi cinayet verecekler. Ben kardeşimi sağlam teslim ettim. Benim kardeşimi göz kadar tarafindan ölüme götürdüler. Benim kardeşimi Adli Tıp Kurumu, Bakırköy’deki doktorlar ve cezaevindeki herkes ölüme götürdü. Bunun sorumluları lütfen çıksın. Cümbür Cemaat bunun peşine düşsün diğer anneler, babalar yanmasın. Biz yandık alev bizi yaktı” biçiminde konuştu.
“HAKKIMIZI SONUNA KADAR ARAYACAĞIZ”
“Hakkımızı sonuna kadar arayacağız” diyen Ebru Özbudak, “Adli Tıp Kurumu’na davamızı açacağız. Cezaevine de açacağız, Bakırköy’e de açacağız. Aradığım adalet benim kardeşimi geri getirmeyecek ama sonuçta başkalarıda yanmasın. Ben bu hakkımı sonuna kadar arayacağım” ifadelerini kullandı.
“BU MEMLEKETTE BÖYLE Mİ YARGI SAĞLANIYOR”
Kardeşinin konsolosluk olayına ilişkin davada 12 yıl hapis cezası aldığını ve bu kararın Yargıtay göre onandığını söyleyen Ebru Özbudak, “Benim kardeşim adam mı öldürdü? Adam öldürenler elini kolunu sallaya sallaya dışarda geziyor. Kardeşim kimseye hasar vermemiş. 7 kurşun yemiş ve 12 sene canice alıyor. Bu memlekette böyle mi hak sağlanıyor” dedi.
“AKLIMIZDA BİR SÜRÜ VAR BİZİM”
Volkan Özbudak’ın yakını Nurdan Akbıyık, “Aklımızda bir sürü var bizim. Bu soruları niye cevaplamıyorlar. Ne zaman öldü, saat kaçta öldü? Sonradan hasta olduğunu biliyorsunuz. Bakırköy’den oraya gidiyor. İnsan iki saatte bir üç saatte bir gider teftiş eder” dedi. Annesinin de olayı öğrendikten sonra rahatsızlandığını söyleyen Ebru özbudak, kardeşinin intihar ettiği sırada odasında tek olduğunu sözlerine ekledi.
“BÖYLE BİR HASTAYI NASIL TEK BAŞINA BIRAKABİLİRSİNİZ?”
Volkan Özbudak’ın dayısı Adnan Tavas, “Volkan geri gelmeyecek. Ama bu cezaevinin iç yüzünü ortaya içeri almamak amacıyla bunları söylüyoruz. Cezaevlerinin denetim altına alınması lüzumlu. Benim yiğenim bana kalırsa kendisi görmüş. Dayı diyor, “Çok daha fena durumda olan ırk orada hapis yatıyor” diyor. Bunların hepsinin hastanede tedavi edilmesi lazım. O hapishane koşullarında yaşayamaz bunlar. Olur Ya orada yüzlerce hasta intiharı düşünüyor. Olasılık bulsa tümü kendini asacak aramak ancak. Siz böyle bir hastayı nasıl tek başına bırakabilirsiniz?” diye sordu. Hayatını kaybeden Volkan Özbudak’ın Adli Tıp Kurumu’ndaki otopsi işlemleri ise hala devam ediyor.

24 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.