Blog

Siirt Belediye Başkanı gözaltında

  Blog    3 Ocak 2019
Yorum Yok

Siirt Belediye Başkanı gözaltında
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla 3 ilde Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince bazı adreslere aynı zamanlı işlem düzenlendi. Mardin’in Kızıltepe ilçesinde yürütülen işlem dahilinde BDP ilçe teşkilatı binasında arama yapıldı. Aramada, BDP İlçe Başkanı Zeyyat Ağaoğlu, BDP eski ilçe başkanı Ömer Turgay’in da bulunduğu bazı BDP’liler gözaltına alındı, terör örgütüne ait resimler ile bazı hard disklere el konuldu. Operasyonda Siirt Egemen Belediye  Başkanı Selim Sadak’ın da gözaltına alındığı bildirildi. Diyarbakır’da gözaltına alınan Sadak’ın sorgulanmak üzere Terörle Çaba Şubesi’ne götürüldüğü öğrenildi.
SİVİL CUMA NAMAZLARINI KILDIRAN İMAM DA GÖZALTINDA
Nusaybin ilçesindeki operasyonda BDP Nusaybin ilçe başkanlığı ve belediyeye alt Gülşilav Bayan Danışma Merkezi’nin de aralarında olduğu 20 adreste arama yapıldı. Operasyonda, Nusaybin BDP ilçe Başkanı Ayten Kahraman, Belediye meclis üyeleri Feryat Tepe, Süleyman Doğan, Belediye çalışanı Sosyolog Sadiye Aksoy, Sivil Cuma namazlarında namaz kıldıran Mehmet Yıldız, Yenişehir Mahalle Muhtarı Şakir Acar ve Mitanni Kültür Merkezi Kütüphane sorumlusu Birsen Tokay gözaltına alındı.
Operasyonda aralarından BDP Nusaybin ilçe başkanı Ayten Kahraman ile bir takım belediye meclis üyeleri ve mahalle muhtarının da bulunduğu 20 birey gözaltına alındı.
Midyat ilçesinde yürütülen işlem kapsamında BDP Midyat İlçe Başkanı Zeydan Akgül’ün evinde de arama yapıldığı öğrenildi. BDP Midyat İlçe Başkanlığı’nda yapılan aramada terör örgütüne ait dokuman ve belgelere el konuldu.
Büyük Kasaba genelinde takriben 40 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.
BATMAN
Batman’da sabahın erken saatlerinde BDP il ve merkez ilçe başkanlığı ile Kürdi-Der ve MEYA-DER Batman Şubeleri’ne yönelik düzenlenen operasyonda aralarında BDP’li il genel meclis üyeleri ile belediye meclis üyelerinin de bulunduğu yaklaşık 28 birey gözaltına alındı.
BDP Milletvekili Hale Akat da operasyonun sürdüğü saatlerde BDP il binasına geldi.
SİİRT
Siirt’te de, Siirt Belediyesi, BDP il ve ilçe binası ile Mezopotamya Kültür Merkezi Derneği’nin de aralarında olduğu 16 adrese aynı zamanlı işlem düzenlendi.
Fazla sayıda belgeye el konulan operasyonda takriben 12 kişi gözaltına alındı.
öte taraftan BDP il binasında arama yapıldığı saatlerde il binasına girmek isteyen BDP’li yöneticiler ile polis aralarında kısa süreli gerginlik yaşandı.
3 ilde gözaltına alınan takriben 80 birey ifadeleri gücüne gitmek üzere emniyet müdürlüklerine götürüldü.
Operasyonun sürdüğü kaydedildi.
Hakkari’deki KCK operasyonu: 4 birey tutuklandı
Hakkari’de terör örgütünün üstteki yapılanması KCK’ya karşın düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 10 kişiden 4’ü tutuklandı.
Van Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’nin talimatıyla, Hakkari’de terör örgütünün üstteki yapılanması KCK’ya yönelik yürütülen operasyonda gözaltına alınan ve emniyetteki işlemlerin arkasında dün adliyeye çıkarılan 10 zanlının savcılıkta ifadesi alındı.
daha sonra zanlılardan 1’i bırakıldı, 9 kişi ise tutuklama istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Zanlılardan 4’ü mahkemece tutuklandı, 5’i ise tutuksuz yargılanmak üzere özgür bırakıldı.

23 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.