SİHA’larda yerlilik yüzde 93

  Güncel Haberler    15 Mart 2019
Yorum Yok

SİHA’larda yerlilik yüzde 93

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, silahlı insansız hava araçlarında (SİHA) yerlilik oranının yüzde 93’e ulaştığını açıkladı. Bayraktar, “Bütün kritik sistemleri biz yapıyoruz. Bu fazla yüksek bir oran. Dünyada böyle bir üretim modeli öyle değil” dedi. Baykar Teknik Müdürü de olan Bayraktar, Genç Ensar göre Ensar Vakfı Genel Merkezi’nde düzenlenen “Ulusal ve Eşsiz İnsansız Hava Arabulucu Sistemleri ve Milli Teknoloji Hamlesi” başlıklı konferansta yaptığı konuşmada, savunma ve stratejik sanayilerde yazılımların mutlaka milli olması gerektiğini belirterek, ürünlerdeki ana katma değerin yazılım ve tasarım olduğunu söyledi.

 

 

SAVUNMANIN YÜZDE 65’İ YERLİ

Bayraktar, ortaya konulan millileşme vizyonuyla savunma sanayisinde 2000’li yıllarda yüzde 15’lerde olan yerlilik oranının derhal yüzde 65’lere ulaştığını, Türkiye’nin savunma ihtiyaçlarının büyük kısmını yerli kaynaklarla tedarik ettiğini belirtti. Türkiye’de İHA’ların 2005 yılından bu yandan olan gelişim sürecini anlatan Bayraktar, İHA’ların milli mühimmatla donatılmasıyla terörle mücadelede daha da önemli ülkü geldiğini vurguladı. Türkiye’nin, kendi sınıfında bir takım uçaklarda bir numara ve Bayraktar TB2’nin kendi sınıfının en iyisi olduğunu da söyleyen Bayraktar, İHA’ları kullanma kabiliyeti açısından Türkiye’nin, dünyanın 3 ülkesinden biri olduğuna da göze çarpan etti.

 

 

100 YILLIK UÇAK ÜRETİCİSİNE İHRACAT GERÇEKLEŞTİ

Türkiye’nin SİHA’ları sadece kullanan yok, dünyaya ihraç eden bir ülke olduğuna dikkati çeken Bayraktar, Türkiye’nin takriben 100 yıldır uçak üreten Ukrayna’ya bile SİHA ihraç ettiğini bildirdi. öte taraftan Bayraktar, üzerinde çalıştıkları Akıncı İHA’nın ise konvansiyonel harpte fazla stratejik bir devir ifa edeceğini kaydederek, Akıncı’nın gelişmiş buluş ve taarruz yeteneklerine sahip olacağını söyledi.

1 okunma



  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: