Sigarayla ilgili bazı sorulara cevaplar

  Sağlık ve Yaşam    25 Mart 2019
Yorum Yok

Sigarayla ilgili bazı sorulara cevaplar

Soru: Sağlığa zararı olmayan sigara var mıdır ?
Yanıt: Böyle bir sigara yoktur. Her türlü sigara sağlığa zararlıdır.

Soru: Eksik sigara içmenin de sağlığa zararı olabilir mi ?
Yanıt: Olabilir. Tek sigara deha insan sağlığı için zararlıdır. Fazla az sigara içenlerin bile akciğerlerinde zarar tespit edilmiştir. Kaldı İd, eksik sigara içen kişiler böyle durmamakta, zamanla içtikleri sigara adedini artırmaktadırlar.

Soru: Sigara içenler neden sabahları ök-sürüp, balgam atarlar ?
Cevap: Sigara dumanı, solunum yollarındaki salgı yapan gözenekli olan sayısını artırır. Bundan amaç, içeriye giren zararlı maddeleri sulandırıp, zararsız ışık halkası getirmektir. Tıpkı, göze duman kaçınca, gözün sulanması gibi. öte taraftan duman, solunum yollarındaki tüylü hücrelerin, tüylerinin hareketini felç eder. Gece sigara içilmediği için, tüyler her yerde hareket kabiliyetini kazanırlar. Birikmiş yer alan balgamın dışarı atılmasına yardım için öksürük refleksini uyararak onun dışarı atılmasını sağlarlar.

Soru: Sigara içimi ile alınan ilaçlar arasında ilişki olabilir mi ?
Cevap: Sigara bir takım ilaçların etkisini azaltabilir, bazılarını ise iyice etkisiz ışık halkası getirir.

Soru: Sigara bırakıldığında vücuda verdiği zararlar ne dek zamanda geçer ?
Yanıt: Bu, sigaranın kaç yıl ve ne miktarda içildiğine alt olarak değişir. Ama hafif sigara içicilerinde 10 sene sonradan kanser ve yürek hastalığı riski, adamakıllı içmeyen kişilerle aynı boyuta ulaşır. Fakat ağır içicilerde bu vakit 20 yılı bulur.

Soru: Sigarayı bırakmada en tehlikeli dönem nedir ?
Cevap: Ilk 2-3 aydır. Çünkü bırakmaya niyetlenenlerin yüzde 88′i 2 ay içinde sigaraya her tarafta başlamaktadır. 2 ay sabredebilen, büyük ihtimalle başarmış sayılabilir. Bu süreyi 6 avuç içi çıkarana ise bırakmış gözüyle bakabiliriz.

Soru: Sigarayı bırakmada en önemli etken nedir ?
Cevap: Istikrarlı ve hevesli olmaktır. Ayrıca bu gücün kendimizde mevcut olduğunu bilmeliyiz.

Soru: Sigarayı bırakanlar niçin kilo alır ?
CevajS: Sigara ağızı meşgul etmekte, kişi daha eksik yemektedir. Keza sigara bırakmakla insan daha az kalori harcayacağından bu faaliyetin yakacağı enerji, pozitif kilo olarak biriktirilmiş olmaktadır.

Soru: Bu dönemde kilo almamak için ne-lere, uyarı etmeli ?
Yanıt: Acıktığımızda meyve yemeli, bol bol .su içmeli ve uyumlu alıştırma yapmalıdır.

Soru: Mentollü sigaralar için ne dersiniz ?
Yanıt: Mentollü sigaralar daha tehlikeli bile olabilir. Bu sigaralarda, duman içe çekildiğinde boğazda serinlik duygusu oluşturmaya yetecek kadar mentol mevcuttur. Kullanıcıların, mentollü sigaraları başka sigaralara göre daha derin nefes çekerek içtikleri ve daha uzun vakit içlerinde tuttukları görülmüştür.

Soru: Nikotine çok bağımlıyım. Acaba sigarayı bırakabilir miyim ?
Yanıt: Nikotin bağımlılığı artı olanlar da sigarayı bırakabilir. Ademoğlu bu potansiyel güce sahiptir. Yeter oysa bu gücü harekete geçirelim. Bu kitabı okuyarak ve istikrarlı olunarak sigara içimini kesebiliriz. Çünkü nikotin ceset için mutlaka alınması gereken bir madde değildir. Gövde nikotine nasıl alıştıysa, sigarasızlığa da öylece alışabilir.

Soru: Çevremdeki arkadaşlarımdan ve yakınlarımdan sigara içenler bırakmamı kabullenemediler. Beni sigara içmeye zorluyorlar. Ne yapsam ?
Cevap: Bu gibi durumlarda sigara içmeyenlerle daha çok görüşmeye çalışmanız ve çevrenizdeki sigara içenlere sizin yanınızda içmemelerini teklif etmeniz gerekir. Ayrıca içenleri de sizin gibi sigarayı bırakmaya özendirme ediniz. Onlara elinizdeki kitapçığı armağan ederek bu adımı atmalarına yardımcı olabilirsiniz.
diğer taraftan sigaraya baştan başlamanızı isteyen yakınlarınıza tütünden oluşan hastalıklardan bahsedebilirsiniz. Sigarayı bırakınca nasıl rahatladığınızı da anlatın.

Soru: Sigara içmek sıkıntıyı dağıtır mı ?
Yanıt: Buna inanılmasının tek sebebi, canımız sıkıldığında sigara yakmamızdır. Fakat bezginlik bir us problemidir. Sıkılmamız, zihnimizi meşgul edecek ilginç bir şey olmaması anlamına gelir. Bulmaca çözmek, kitap okumak ya da diğer bir meşgale bulmak zihnimizi oyalar, ama sigara içmek zihin açıcı bir faaliyet değildir. Hatta bir süre sonra sigara yanmak bile otomatik hareket haline gelir.
Kısacası sigaranın sıkıntıyı dağıttığını sanmamız yanlış şartlanmadan kaynaklanmaktadır.

Soru: Sigarayı içime çekmiyorum. Bu yüzden bağımlı sayılmam ve bana pozitif zararı olmaz her hâlükarda ?
Cevap: Sigarayı içinize çekmemekle natürel ki zararlarını azaltmış oluyorsunuz. Oysa dudak tiryakileri de sigaranın zararlı etkilerine maruz kalmaktadır. Bunu bilmenizi ve gerçi sigarayı bırakmanızı öğüt ederiz.
Keza genç nesle kötü misal olmaktan da kurtulmuş olmanın yanı sıra, içtiğiniz sigara dumanıyla çevreye zarar vermemiş olursunuz.

Soru: Sigara içip içmemem beni ilgilendirir. Başkaları bana karışmasın, ben onlara karışıyor muyum ?
Cevap: Sigara içmek yalnızca kişinin kendine zarar vermekle kalmaz. Sigara kullanmak hem başkalarını özendirici tesir yapar, hem de pasif içime sebep olarak onlara da hasar verir. Bu yüzden zarar toplumadır, yalnızca içene değil.

Soru: Depresyonda sigara tüketimi artar mı ?
Yanıt: Depresyon ve bazı ruhsal bozukluklarda sigara tüketiminin arttığı doğrudur. Bu sebeple sigara vazgeçme sürecinde, bunalım ve başka ruhsal bozukluklar açısından da değerleme yapılması ve buna uygun çare uygulanması gerekir.
Sadece bu açıdan bile sigarayı teslim etmek şarttır. Çünkü kişi depresyondayken zaten sıkıntıdadır, bunun doğurduğu problemler bir yanlamasına, bir de sigaranın zararları buna eklenecektir.

Soru: Sigara içen arkadaşım ele vermek istiyor. Nasıl destek olabilirim ?
Cevap: Bir tiryaki sigarayı bırakmaya çalıştığında arkadaşlarının ve yakınlarının desteği oldukça önemlidir. Sigarayı bıraktıktan sonra fazla daha güzel koktuğunu ve ne değin daha basit nefes aldığını söyleyelim. Sigaradan laf etmiyor diye unuttuğunu sanıp konuyu açmamazhk etmeyelim ve ona iltifat yağdırmaya devam edelim. Pozitif strese girmemesini sağlayalım. Hayatına minik mutluluklar ve keyiflerle renk katmaya çalışalım. Gerginliğini ve sinirli oluşunu hoşgörüyle karşılayalım. Sinir küpü haline geldiğinde, “Sigara seni ne hallere düşürmüş. Dua et ancak, bundan kurtuldun. Cesaretli ve rasyonel olman çok hoşuma gidiyor” deyin.

Soru: Sigarayı birdenbire bırakmanın tehlikesi var mıdır ?
Cevap: Üzüntü edilecek hiçbir tehlike söz-konusu değildir. Yeter ama niyetli ve iradeli olalım. Sigarayı bırakınca ortaya meydana çıkan nikotin yoksunluğunun da zaten yıkıcı ve güvenli olmayan etkileri yoktur.

Soru: Sigarayı bıraktığımda kilo alıyorum. O da zararlı yok mi ?
Yanıt: Sigarayı bıraktıktan daha sonra pozitif kilo almamak, kişinin kendi elindedir. Perhiz, alıştırma ve düzenli yürüyüşlerle bunu sağlayabilirsiniz. Bunlara rağmen, alınacak 1-2 kilo fazlasıyla, sigaranın getireceği zararlar kıyaslanamaz bile. Eğer sorun görünüme ait estetik bir problemse; sigaranın cildi bozması, saçları kurutması ve saç kırılmalarına yol açması gibi o kadar çok estetik soruna yol açacağı bilinmelidir.

Soru: Bazı tanıdık olmayan sigaralara alışanlar, başka marka sigara içenen oluyorlar. Bunu nasıl açıklıyorsunuz ?
Cevap: Bu müşteri sigaralara, alışkanlık kazandırıcı bazı maddelerin katıldığını biliyoruz. Bağımlılığın tehlikesini büyüten bu durum nedeniyle sigarayı hemencecik vazgeçmek şarttır.

Soru: Evde sigara bulunduruyorum, içmesem bile orada olduklarını anlamak bana güven veriyor. Yaptığım doğru mudur ?
Yanıt: Sigarayı bırakmasına rağmen evlerinde sigara saklayan insanların başarısızlık oranının, sigarayı atanlarınkinden daha yüksek olduğunu varsayım edebiliriz. Bunun sebebi, sigarasız-lığa alışılan bir dönemde, yaşanan bir sıkıntı halinde evde hazır bekleyen sigarayı içmenin gayet kolay olmasıdır. Böyle olmasa, dışarı çıkıp sigara bulunana dek sözünden dönme ihtimali artar ya da sigara içme ricası geçmiş olur zaten.
Fakat benim tavsiyem; belirli kararlı olun ve yakınınızdan bu iğrenç zehiri atın. bundan başka sigara içmek zorunda olmamanın zevkine varın, bu mutluluğu sürekli hissedin ve yaşamaya çalışın.

Soru: Sigarayı artık 3 aydır içmiyorum ve tekrar o fena günlere dönmemek için kendime güveniyorum. Günde 1-2 sigarayı neşeyle içebilir miyim ?
Yanıt: Bu muhtemel değildir. Sigarayı artırma riskiniz fazla yüksektir, hattâ yeniden eski kötü günlere bu şekilde döneceğinizi söyleyebilirim. Bu Nedenle yapmayı deneyenler, stresli durumları ederek içtikleri sigara sayısını çoğaltmakta ve eski hallerine gelmektedir.
Bir sigara yakmakla her şey bitmiş başlar. Sigaranın tadı birincil ilk olarak iğrenç gelir fakat insan bedenine her tarafta nikotin vermiş olduğu için, sigarasını söndürür söndürmez kandaki nikotin seviyesi düşer ve tiryakinin içinde bir ses, baştan yakmasını söyler. Bütün kurtulmuşken sigaraya her tarafta bağımlılık kazanır.
Size tavsiyemiz, kökten bir yaklaşımla hiç sigara içmemenizdir.

Soru: Bir yakınım hiç sigara içmediği halde akciğer kanserine yakalandı. Yoksa sigaranın zararları abartılıyor mu ?
Cevap: Sigaranın pekçok hastalığa yakalanma riskini artırdığı bir gerçektir. Fakat hastalıkların ortaya çıkmasında öyle çok etken rol oynar. Insanlar sigara içmemekle risk faktörlerinden manâlı birini değil etmiş olurlar. Yahut sigara içmeyenin akciğer kanseri olmayacağı söylenemez.
Yalnız akciğer kanserli hastalann yüzde 90-95′inin sigara tiryakisi olduğunu unutmayalım.

Soru: Sigara yerine puro veya pipo içsem zararı daha mı eksik olur ?
Yanıt: Sigara içildiğinde akciğer kanseri riski, pipo içildiğinde ise ağız boşluğu kanseri riski artar. Zararlar yönünden tür değişir kısacası… Yahut sigaradaki kanser yapıcı maddelerin aynısı bunlarda da bulunur. Keza puro da pipo da kalp sağlığını sigara kadar negatif etkiler.

Soru: Sigaradan devletin vergiyle bütçeye önemli bir kazanç elde ettiğini biliyoruz. Sigara kârlı değil mi ?
Yanıt: Sigara ülke bütçesine getirdiği gelirin çok daha fazlasını hastalıklarla, yangınlarla kaybettirmektedir. Yani götürdüğü, getirdiğinden kat kat fazladır.
Yalnızca yapılan hesaplara tarafından bir paket sigaranın insan sağlığına yaptığı zarar 45 YTL’dir. Varın korkunç meblağı hesaplayın.

33 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.