Sigarayı bırakmada metodlar

  Sağlık ve Yaşam    26 Mart 2019
Yorum Yok

Sigarayı bırakmada metodlar

Sigarayı bırakınca nikotin almamaya tabi yoksunluk belirtileri, hafif veya şiddetli olarak ortaya çıkmaktadır.
Amerikan Psikiyatri Birliği nikotin kullanımının pat diye bırakılmasının ya da kullanılan nikotin miktarının azaltılmasının ardından 24 saat içinde şu sekiz bulgudan en az dördünün ortaya çıkmasını öngörmüştür:
Disforik ya da depresif huy (yani ruhsal durumda dalgalanmalar, neşe saçan veya hazin hal).
İnsomnia (uykusuzluk).
İrritabilite (hırçınlık), sinirlenme veya öfkelenme.
Anksiyete (endişeyle girift can sıkıntısı duygusal).
Düşüncelerini yoğunlaştıramama (konsantrasyon güçlüğü). Dikkatsizlik ve uyarı dağılması.
Tedirginlik. Dermansızlık, dermansızlık, gönülsüzlük.
Yürek hızında azalma (bradikardi).
İştah artması veya kilo alma.

Sigara içen doğrusu ateşi ağzına almaktadır.

Bunların dışarıya kişide ağrılar, sızılar ve kramplar ortaya çıkabilir.
Bu belirtilerin hepsinin her insanda olmayacağını bilelim. Belirtilerin çoğu, 3-5 gün gibi bir süre içinde kendiliğinden geçer. Dayanma burada önemlidir. O sıradaki sigara içme isteğine kapılıp yaklaşmamak gerekir.
Sigarayı bırakmaya ait şikayetler, sigara kesildikten sonraki birkaç saat içinde başlar. 1-4 gün içinde en yüksek seviyesine ulaşır, 3-4 hafta sürer. İştah artışı ve kilo alma yakınmaları 6 avuç içi kadar devam edebilir.

Dikkat isteyen işlerde performansta azalma tekrar bu dönemde söz konusu olabilir. 6 ay sonradan bile bırakanların takriben yüzde 50′si sigara içme arzusu duyabilirler. Buna tahammül etmek ve sigaradan uzakta durmak şarttır.

Bu dönemde yeniden tatlı yiyeceklere karşı özlem olabilir. Asrın başında her Amerikalı, kişi başına 15 kilo şeker tüketiyordu. Şu Anda ise bu arz 60 kiloya çıkmıştır.

Halbuki rafine edilmiş şekerin içinde az daha hiç mineral ve vitamin bulunmaz. Fakat vücudumuzun, kan şekerini yakabilmek için B1 vitaminine ihtiyacı vardır. İşte bu yüzden fazla şeker tükettiğimiz zaman sinir sistemimizi tutmakla görevli B1 vitamini pozitif şekerin yakılmasını üzerine alır. Bu durumda asap sistemi, insanı daha sinirli, kaprisli ve öfkelenmeye yatkın hale getirir.

Bu yüzden bilhassa sigaranın bırakıldığı ilk haftada şeker ve şekerli mamullerden uzakta duralım.

Nikotin yoksunluğu için bazen hap nasihat edilmektedir. Oysa en uygunu, doğal yolla, herhangi bir ilaç kullanmadan bu dönemi geçirmektir. Yapılan araştırmalarda bağımlılık şiddetinin artı olduğu durumlarda tıbbi ilaç yardımlarının yararlı olabileceği gösterilmiştir. Burada tiryakinin kendisini hazırlaması ve azimli, istikrarlı oluşu önemlidir.

Yoksunlukla nasıl başetmeli ?
Şimdi de mahrumiyet esnasında ortaya çıkabilecek problemleri nasıl aşabileceğimizi kaydedelim:
Ağız kuruluğu ve boğaz ağrısına aleyhinde şişe suyu, taze bunalmış meyve suyu yudumlanmalı ve sakız çiğnenmelidir.
Baş ağrısı için ılık bir banyo veya duş tavsiye edilir. Yine denize ve havuza girmek de yerinde olur.
Uyku düzeni bozulduğunda çay, kahve gibi kafeinli içecekleri muhtemel olduğunca azaltalım ve yatmadan 4-5 saat önce keselim. Tekrar her gün en düşük 1 saat kadar dışarıda yürüyelim. Sabahtan erken kalkalım ve gündüz uykumuz olsa bile yatmayalım.
Alıştığımızdan daha erken bir saatte yatalım ve yatmadan önce ılık bir duş alalım.
Beslenmede düzensizlik olduğunda diyetimize dikkat edelim. Bol su içelim.
Takâtsizlik için: Öğle üzeri yarım saat geçmeyecek tarzda bonbon yapalım. Bedenimizin giderek enerji kazanacağını düşünerek rahatlamaya çalışalım ve sabredelim.
Acıkma halinde: Düşük kalorili tatsız sıvılar ve bol su içelim. Beyaz un ve şekerden kaçınarak karnımızı doyuralım. Meyve ve sebzeye siklet verelim.
Gerginlikte yürüyüş yapalım. Sıcak banyonun gevşetici etkisinden yararlanalım. Zaten gergin olmamız vücutta nikotinin azalmaya başladığını gösterir. Bir müddet sonradan kaybolur.
Öksürükte birkaç yudum ılık bitki çayı faydalıdır. Olmazsa bir boğaz pastili kullanabiliriz.
Öksürük, sigaranın, akciğerlerde yapmış olduğu hasarları düzeltmek içindir. Öksürükle birlikte siyah renkli balgam da çıkabilir. Bundan korkulmamalıdır. Ev temizleniyor anlamındadır ve birkaç gün sonradan öksürük ve balgam tümdengelim biter.
Konsantrasyon zorluğunda, bir zaman sonra geçeceğini bilelim. Zaten sigara uzun süre içildiğinde beyin oksijen seviyesini azaltacağından zihnimize fazla daha fazla hasar verir.
Kendimize şu cümleyi sık sık tekrarlayalım: Bu aksam artık kuşkusuz sigarayı bırakmaya karar verdim.

Sigara içmeyen kişi sabahtan kalktığında kahvaltıdan haz ve tat aldığı halde, tiryaki sigarasını tellendirmeden kuytu edemez.

Sigarayı bıraktıktan daha sonra içme arzusu oluşursa; ayağa kalkalım, dolaşalım, elimizi meşgul edelim, sevdiğimiz biriyle konuşalım, meyve yiyelim, şekersiz sakız çiğneyelim, su ya da taze bıkkın meyve suyu içelim. Ayrıca diyelim ancak:
“Sigarasız hayatı seçtim ve sigarayı muhakkak bıraktım.”

0 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: