Sigarayı bırakırsak yemekten lezzet alırız

  Sağlık ve Yaşam    27 Mart 2019
Yorum Yok

Sigarayı bırakırsak yemekten lezzet alırız

Sigarayı bırakmak için en yerinde zaman anında ve acilendir. Vücuda giren zehirli maddeleri kestiğimiz andan itibaren onarım, yenileşme ve temizleme başlar. Bir tek sigara içmek dahi, temiz suyu kirletmeye benzer. Önemli olan kanımızı ve hücrelerimizi tekrar tekrar zehirli maddelerden uzakta ve temiz tutmaktır.

Sigara kullanmaya son verildiğinde yaşanan olumlu şartların değişmesi saymakla bitmez. Birincil
önce kendimize olan öz saygımız, özgüvenimiz artar. Kendimizi daha huzurlu, daha sağlıklı ve mutlu hissederiz. Sıcacık uyumaya ve dinlenmiş olarak yataktan kalkmaya başlarız. Sabah kalktığımızda, ağzımızda o iğrenç lezzet olmaz artık. Bir De öksürerek de güne başlamayız.

Yürürken ve her türlü harekette; daha geç yorulur, daha ivedi dinleniriz. kıpır kıpır olur,kendimizi enerji dolu hissederiz. Fiziki aktivitemizde artış olur.

Sigarayı teslim etmek için sayısız sebep vardır.

Çevreye aleyhinde yaydığımız pis koku geçer. Giysilerimiz, varsa arabamız ve oturduğumuz ev bundan böyle tütün kokmayacaktır.
Sigarayı kesmekle ağzımızın tadı anında normale döner. Dilimizdeki tat alma dokuları içtiğimiz suyun bile tadını almaya başlar. Yediklerimizin orjinal tadını hisseder, çiğnerken daha fazla hoşgörü alırız. Yemeklerimiz daha lezzetlidir.
Tekrar herşeyin reel kokusunu almaya başlarız. Çiçekler ve ballarda tabiat, bize ayrıca daha hoş görünür, keza de nefis kokular sunar.
Derimiz pembeleşir, rengi açılır; canlı, dinç, pırıl pırıl ve gergin olur. Daha genç daha diri, daha pürüzsüz bir cilt ortaya çıkar. Cildin yaşlanması azalır.
Kalbimiz ve solunum sistemimiz rahatlar. Çünkü kandaki karbonmonoksit miktarında hemencecik bir azalma olur. Bu madde sigaraya emrindeki kalp hastalıklarının sorumlularından biridir. Bu yüzden kalp hastalığı riski düşer, felç olma ihtimali azalır.
Sigarayı bırakmakla erken ölüm riski azalır. Akciğer, ağız, boğaz, gırtlak, yemek borusu, meme kanserine yakalanma tehlikesi düşer. Kronik bronşit ve anfizem gibi akciğer hastalıklarının ilerlemesi durur.
Sigaradan oluşan cinsel problemler düzelir. Kadınlarda hormonal denge sağlanır. Kısırlık yapan bir faktör ortadan kalkmış olur.
Yine sigaraya ayırdığımız para cebimizde kalır. Bütçemize yeni bir kazanç elde etmiş oluruz. Günde iki paket sigara içen bir tiryaki ayda 250 YTL, yılda yaklaşık 3000 YTL bütçesinden yersiz bir pay ayırmaktadır. 20 yıllık bir tiryaki ise 60.000 YTL (yani 60 milyar lira) gibi çok büyük serveti heba etmektedir.
En manâlı yararlarından biri de çocuklarımıza fena örnek olmaktan çıkmamızdır. Onlar bizimle Övünürler, ebeveyni olduğumuzdan dolayı daha bir mutlu olurlar. bununla beraber yanları da sigara içilmediği için onların sağlığına da katkıda bulunmuş oluruz.

Sigara içenlerin çoğu sigarayı ayrılmak ister. Nitekim bırakabilir de. Bunun sayısız örneğini görüyoruz. Ancak başarıda kayda değer olan emin karar vermektir.

31 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.