Sigarayı bırakanların vücudundaki değişiklikler

  Sağlık ve Yaşam    26 Mart 2019
Yorum Yok

Sigarayı bırakanların vücudundaki değişiklikler

Sigara dumanının çok azının bile sıhhat açısından zararlı olduğunu biliyoruz. Light sigaralarda zift ve nikotin oranı düşükse de, bu tip sigaralara geçen tiryakiler, nikotin ihtiyaçlarını yerine getirmek için, genellikle daha çok sayıda sigara içmeye ya da içtiği her sigarayı daha fazla içine çekmeye başlamaktadır. Daha derin ve daha sık nefesler çekildiğinde veya sigara ardına kadar içildiğinde, katran oranı düşük bir sigara, diğerleri kadar zararlı olmaktadır.

Ayrıca sigaradaki tek zararlı madde nikotin değildir. Nikotin, bağımlılığın oluşmasında önemlidir. Ancak sigarada katran ve karbon monoksit gibi zararlı öyle çok madde de bulunmaktadır. Light sigara içenler, bunlara da maruz kalmaktadır.

Başarısız olsak deha sigarayı yerden deneyelim. Israr ve azimle karar verelim. Sonunda başaracağız.

Dünya Sıhhat Örgütü göre hazırlanan raporda, düşük katranlı sigaralara geçmenin sıhhat açısından hiçbir avantajı bulunmadığı belirtilmektedir.

Bu yüzden sigarayı bırakıyorum diye light sigaraya geçirmek aldatıcıdır ve sigara içmeyi bırakmaya asistan olmaz. Maksat, hiç sigara içmemek olmalıdır.

Sigara dumanıyla çizgili kapalı ortamlar, sigaranın verdiği öteki zararlar yanında göz rahatsızlıklarına ve ! baş ağrısına sebep olur.

16 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.