Sigara yoksunluğu

  Sağlık ve Yaşam    24 Mart 2019
Yorum Yok

Sigara yoksunluğu

Nikotine sadakât, yiyeceğe duyduğumuz açlığa benzer. Ama birbirine zıt, aldatıcı bir benzerliktir bu:
1) Yiyecek; sıhhat, enerji, şımartma verir ve hayatımızı uzatır. Tütün ise sağlığımızı berbat eder, mutsuzluğa ve hastalıklara yol açarak ömrümüzü kısaltır.

2) Yiyeceklerin tadı güzeldir, açlığımızı beslemek hoş bir duygudur; lakin kanser yapan, iğrenç kokan dumanları içimize çekmek kuşkusuz hoş olmayan bir deneyimdir.

3) Yemek Yemek açlığa sebep olmaz, bütün aksine hoşnutluk eder. Daimi bir tatmin vermemesi, yemek yeme zevkini hayatımız her tarafında yaşamamızı sağlar. Ilk sigaramızsa hoşnutluk şöyle dursun, yenilere ihtiyaç doğurur.

Her bir sigara paketinin yol açtığı afiyet zararı 45 YTL’dir. Sigarayı parçalayıp atmak en mantıklı ve en akıllı yoldur.

Tiryakilerin hayatında gerginlik hiç azalmaz, çünkü strese sebep olan kanımca sigaradır.

İçilen her sigara, yenilerini arzu ettirir. Tek memnun etme yolu, onu bırakmaktır.
Kendi sigara içmemizi inceler ve başkalarını gözlersek sigara içmekten gerçekte böylece bir haz almadığımızı, son derece şımartma alabileceğimiz bir durumdan da sigara içtiğimiz için hoşgörü alamadığımızı görürüz.

Hayattan daha artı keyif almamız için de sigarayı terk etmemiz gerekir.

Sigarayı bırakmış birçok kişiyle konuştum, inanın kayda değer bir kesimi, sigarayı kendi tahminlerinden çok daha kolay bırakmışlardı.

46 milyondan fazla Amerikalı erişkin – Sigara içmekte olanların adeta yarısı- sigarayı bırakmayı başarmıştır. Biz de bırakabiliriz.

16 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.