Sigara kalbi yaşlandırıyor

  Sağlık ve Yaşam    25 Mart 2019
Yorum Yok

Sigara kalbi yaşlandırıyor

Sigara fazla manâlı bir tehlike faktörüdür. Yalnızca kalp damar hastalıklarına neden olmaz, birçok hastalığın da ilk nedenleri aralarında yer alır. Sigara kalp damar hastalıklarını gelişme riskini artıran 4 büyük faktörden biridir.
Diğerleri kolesterol yüksekliği, diyabet ve kan basıncı yüksekliğidir. Sigara içen ve diğer tehlike faktörleri bakımından eşdeğer durumda olan bir şahısta, sigara içmeyene göre kalple ilgili tartı­li olaylarını (yani kalp krizi geçirme, yürek krizi nedeniyle ölme, hastaneye yatma) ortaya çıkma ihtimali yüzde 120 artar. Yani diğer bütün risk fak­törleri eşdeğer eşdeğer olan bir şahısta bu risk 1 ise gün­de bir paket içende aynı tehlike 2.2. olur. Diğer bir deyişle yürek damarlarının ya da genel anlamda kalbin yaşlanma hızı iki katından daha artı ar­tar. Sigara yalnızca kalp damarlarını değil, bütün organların damarlarında aynı değişikliklere niçin olur. Felç, böbrek yetersizliği, but da­marlarında tıkanmalar meydana gelme riski si­gara ile artar. Çoğu kanser türünün ortaya çık­ma riskini 20-30 kata varacak dereceler artırır. Ampfizem, kronik bronşit gibi ağır akciğer has­talıklarını er veya geç mutlaka ortaya çıkacak­tır.

Sigarayı bıraktıktan daha sonra yürek hastalığı riski devam eder mi?
Kalp damar hastalığında sigaraya emrindeki hızlan­manın ortadan kalkması sigarayı bıraktıktan bir yıl sonradan azalır, iyice kaybolması 2-3 yıl içinde gelişir. Fakat yeni bozuklukların ortaya çıkmasında bir rol oynamaktan çıkması, daha önce meydana getirmiş olduğu zararların kay­bolmasını sağlamaz. Sigarayı ele vermek için kalp damar hastalığının bulgu vermesini ummak, yangına bacayı sardıktan sonra müdaheye et­meye karar belirlemek gibidir. Çünkü koroner kalp hastalığında damarlar çoğunlukla yüzde 70′e ka­gizli daralmadıkça semptom vermezler.

Sigarayı vazgeçmek istenlerin fazla kilo alması sonucu yürek krizi vakaları var. Sigarayı teslim etmek yürek krizi nedeni mi?
Sigarayı bırakmanın hissettirdiği başıboşluk duy­gusu ve hoşnutluk eksikliğini gidermek için bir şey­ler yemek bir fena alışkanlığın yerine başka bir kötü alışkanlığın gelmesidir. Bunun yerine dü­zenli egzersiz yapılması son derece yerinde bir çö­züm olur.

Çünkü tatmin edici miktar ve sürede alıştırma hem sigara ya da yemek yemenin sağladığı memnun etme benzer bir memnun etme duygusu, psikolojik huzur verir hem de sigaradan sonradan kilo artışının kont­rolünde yardımcı olur. Ayrıca metabolizma, da­marlar, yürek üzerine de başka olumlu etkilen de olur. Sigarayı bırakırken bunun bir yana egzer­siz programlarıyla birleştirilmesi ayrıca ayrı bir anlayışa, hayat biçimine girmeyi sağlar ayrıca de kişinin sağlığı açısından fazla faydalı olur.

35 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.