Blog

Sigara bıraktırma araçları güvenilir mi?

  Blog    5 Ocak 2019
Yorum Yok

Sigara bıraktırma araçları güvenilir mi?

Gönlügür, sigara içmeyi bıraktırdığı öne sürülen cihazlara yönelen tiryakilerin, ilgili aletleri tercih etmeleri aşamasında, satın alacakları cihazların bilimsel olup olmadıklarına bakmalarını ve mümkünse ne derece etkin olduklarına ilişkin çözümleme istemelerini önerdi.
”Bu aletler bilime ne dek uygundur bakılmalı. Bilimsel bir kanıtı var mı araştırılmalı” ifadesini kullanan Gönlügür, şunları kaydetti:
”Tıpta ‘placebo etkisi’ dediğimiz bir kavram vardır. Ara Sıra birey bir ilaca veya bir cihaza manâ yükler. Kendisinde etkisi olduğunu düşünür, lakin bu fiilen kişinin kendisini memnun etme etme duygusudur. Sigarayı bırakmakta en doğru yol hekimden destek almaktır ve yönlendirmelerine uymaktır. Sigara içmeyi önlediği iddia edilen cihazlarla ilgili söylemlerin kayda değer bir kısmı gerçeği yansıtmamaktadır.”
SİGARAYI BIRAKMADA ANİ KARAR ETKIN
Gönlügür, sigarayı bırakmada ani kararın etkili olduğuna sinyâl ederek, aşamalı olarak sigara bırakmanın çoğunlukla başarılı sonuçlar vermediğini aktardı.
Aşamalı ve azaltılarak sigara bırakmanın beraberinde bahaneleri de getirdiğini anlatan Doç. Dr. Gönlügür, sigarayı bırakmanın en içten yöntemin aralıksız hekimle iletişim kurmak, iradeli elde etmek, başta aile almak üzere çevreden de psikolojik destek elde etmek olduğunu kaydetti.

24 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.