Şeytani entrikalara dikkat!

  Güncel Haberler    16 Mart 2019
Yorum Yok

Şeytani entrikalara dikkat!

Esad Coşan, yazısından haçlıların yaptığı katliamlardan bazılarını hatırlatıp uyarıyor; “Önce düşmanı mükemmel tanımalı, gevşememeli, palavra propagandalara, sinsi politikalara ve şeytanî entrikalara aldanmamalıyız…”

İşte Mahmud Esad Coşan’ın o yazısı:

Birincil haçlı orduları Avrupa’dan Anadolu’ya doğru gelirken, yolları üzerindeki Tuna vadisi, Macaristan, Bulgaristan ovalarındaki tüm şehirleri, ahalileri hıristiyan olduğu halde, yağma edip yakıp yıkmışlar, rastladıkları yahudileri insafsızca ve korkunç işkencelerle boğazlamışlar. Anadolu’da daha korkunç vahşet göstermişler. İmparator Alexis Komnen’in kızı Anna Komnen’in adap ve beyanına tarafından “En büyük eğlencelerinden biri, rastladıkları müslüman çocukları öldürmek, kızartmak ve yemek yemek.” imiş. İngiliz tarihçisi Mills de (s. 183), Haçlıların insan eti yediklerini doğruluyor:

“Antakya’da Fransız Bohemond (1055-1111), birkaç Türk esiri boğazlattı, herkesin gözü önünde kızarttı, sonradan seyredenlere, buralara bu iştahını memnun etme etmek için geldiğini söyledi.”

Haçlılar Fîruz adlı bir Ermeni’nin hıyanetinden faydalanarak Antakya Kalesi’ne girdiler, şehre dalınca 10.000 Türk’ü boğazladılar ve bütün camileri yaktılar. Papaz Lemo İne olayı şöyle anlatıyor:

“Bizimkiler sokakları dolaşıyor, rastladıkları çocuklarla ihtiyarları paramparça ediyorlardı; ancak o gün herkes boğazlanamadı, bizimkiler geri kalanları ertesi gün kestiler.”

Daha Sonra ordu Kudüs’e vardı, dört gün muhasaradan sonra bayan, çocuk dâhil bütün müslüman insanlar (70.000 birey) kılıçtan geçirildi. Hz. Ömer Camii’ne sığınmış 10.000 müslüman da katledildi; toplu cinayet sekiz gün sürdü, başka mezhepten olan pek fazla hıristiyan da katledildi. Tarihçi Fuller; ikinci Kudüs katliamının, ani bir tehevvür ve coşku neticesinde yok, önceden düşünülüp hazırlanmış bir plan gereği yapıldığını, çocuklar, bebekler, zayıflar ve kadınların bile boğazlandığını beyan eder.

Haçlı reisleri savaşta yaptıkları akdi ve verdikleri sözü de tutmuyorlardı. Mesela İngiliz Kralı Richard (1157-1199), silahsız insanların boğazlanıp denize atılmasını emretmiş, hayatlarını bağışlayacağına söz verdiği 3.000 kişiyi de katlettirmişti.

Kitaptaki sayısız misaller günümüzdeki Bosna-Hersek katliamlarının, Kafkasya ve Orta Asya olaylarının, dünyanın her yerindeki müslüman kıyımlarının kökenlerini bize bütün açık sözlülük ve çıplaklığıyla gösteriyor.

O halde ne yapmalıyız?

Önce düşmanı çok iyi tanımalı, gevşememeli, palavra propagandalara, sinsi politikalara ve şeytanî entrikalara aldanmamalıyız.

Hemencecik ve derhâl, bu gibi zulümlerin bir daha tekerrürüne imkân vermeyecek her türlü tedbiri almalı, her türlü plan, proje, silah, vasıta ve gereç tedarikini (en gelişmiş ve cinsinden), mutlaka ve muhakkak yapmalıyız. Keza ferden, ayrıca grup olarak, ayrıca de devlet ve milletçe…

Tüm müslümanlar, dünyanın her yerinde, her türlü ihtilaf ve tefrikayı bırakıp birleşmeli, her cihetten mazlum müslümanların imdadına vakit kaybetmeden yetişmelidir. Huysuz takdirde öteki müslümanların başına da benzer müthiş mezalimin gelebileceği, onların topraklarının da Bosna-Hersek’e dönebileceği katiyen unutulmamalıdır.

Mahmud Esad Coşan  (Rh.A)
Başmakaleler
Aralık 1992

23 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.