Seyirci düştü hasılat rekor

  Kredi - Borsa    1 Ocak 2019
Yorum Yok

Seyirci düştü hasılat rekor

Son günlerde yapımcı ve salon işletmecileri arısındaki tartışmalarla gündeme gelen sinemaendüstrisi, gişede tüm zamanların rekorunu kırdı.

İzleyici sayısı bir önceki yıla göre 2 milyon birey azalsa da, bilet fiyatlarının artmasıyla sinema hasılatı 870 milyon TL’den 874 milyon TL’ye çıktı. Sinemalarda kesilen bilet sayısı ise bir önceki yıla göre yüzde 3.4 düştü. 2017 yılını 71 milyon izleyici ile kapatan sinema salonları 2018’de 69 milyon izleyiciye geriledi. Yılın en fazla izlenen filmi Müslüm olurken, 14 farklı film 1 milyon izleyici barajını aştı.

YERLİ PAYI YÜZDE 61
Türk sinema endüstrisi son günlerde yapımcılar ve salon işletmecileri arasındaki kavga ile gündemde. Salon işletmecilerinin yaptığı promosyon uygulamalarından pay isteyen sinema yapımcıları, teker teker vizyona girecek filmleri geri çekerken, salon işletmecileri ise “Onlar film çekmezse çekeni bulacağız” açıklamasını yaptı. 2018’in son günlerinde bu tartışma gündem yaratırken, bütün yılı kapsayan gişe gelirlerinde yükselme yaşandı.

874 milyon TL’lik ciroya ulaşan sinema sektörü, tüm zamanların rekorunu kırdı. Rekorun elde edilmesinde aslan payı ise yerli yapımların oldu. Sinema hasılatında yerli filmlerin payı yüzde 61 ile 532 milyon liraya ulaştı. Yılın en fazla izlenen filmi Müslüm, kimsesiz 6.2 milyon izleyici ile 82 milyon liralık hasılat yaptı.

YALNIZCA 2 YABANCI FİLM
Sinema sektörünün son 10 yılda büyümesi de dikkat çekti. 2008 yılında 38.4 milyon izleyici, 2018’de 69 milyona çıktı.

2008’de 301 milyon TL olan hasılat da 874 milyon liraya yükseldi. 14 filmin 1 milyon barajını geçtiği sektörde, yalnizca 2 tanıdık olmayan yapım listede kendisine yer bulabildi. 2018’in en fazla izlenen filmleri listesinde Müslüm’ü Cem Yılmaz’ın Arif v 216 filmi izledi. Arif v 216 4.9 milyon izleyici ile 63 milyon TL hasılat yaptı. Arif v 216’yı sırasıyla Ailecek Şaşkınız, Yol Arkadaşım 2 ve Deliha 2 izledi. Avengers: Ebediyet Savaşı ve Deadpool 2 yılın en fazla izlenen yabancı yapımları oldu. 

YABANCIDA ‘HIZLI VE ŞAHLANMIŞ 7’

2018 yılında yabancı yapımlarda Türkiye rekoru kırılamadı. Oysa en çok izlenen birincil 5 yabancı yapımın listesi değişti. Buna kadar Avengers: Ebediyet Savaşı 1.9 milyon izleyici ile Türkiye’de en çok izlenen 5’inci tanıdık olmayan film oldu. Türkiye’de en fazla izlenen 5 yabancı film ise şöyle sıralandı: k Seri ve Coşmuş 7: 2 milyon 961 bin izleyici k Titanik: 2 milyon 943 bin izleyici k Süratli ve Coşmuş 8: 2 milyon 656 bin k Avatar: 2 milyon 482 bin izleyici k Avengers: Ebediyet Savaşı: 1 milyon 909 bin izleyici

1 MİLYAR LİRA GİŞEYE ULAŞTILAR
Türk sinema endüstrisi son yıllarda yerli filmlerle büyürken bu alanda başrol oyuncularının da büyük etkisi var. Sinemada izleyicinin en çok tercih ettiği isimler ise Şahan Gökbakar, Cem Yılmaz, Ahmet Kaide-Murat Cemcir, Cet Demirer, Mahsun Kırmızıgül ve Yılmaz Erdoğan oldu. Bu isimlerin rol aldığı filmler 10 yılda 1 milyar liradan pozitif gişe geliri elde etti. Listenin birincil sırasında ise Recep İvedik serisi ile Şahan Gökbakar yer alıyor. İkinci sırada Cem Yılmaz, 3’üncü sırada Ata Demirer var. Şahan Gökbakar’ın bugüne değin rol aldığı filmlerin hasılatı 306 milyon lirayı aştı.(Hürriyet/Ceyhun Kuburlu)

 

 

28 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.