Şeker hastalığı ve göz nedir? Hakkında bilgi

  Sağlık ve Yaşam    27 Mart 2019
Yorum Yok

Şeker hastalığı ve göz nedir? Hakkında bilgi

Tiroid bezi (bkz: salgı yapan doku anlamında) genel müdürün emri aşağı çalışan bir yönetici sekreteri gibidir. Genel müdür doğrusu bey­nin ortasında bütün hormonları idare eden hipofiz adlı bölümdür. Hipofiz, “Türk eğeri” adı bahşedilen bir kemik yapısının üstünde oturur. Bu size hipo-fizin ne dek havalı, mağrur ve güçlü biri olduğunu anlatabilir. Hipofiz, aynı bir hükümdar gibi uzakta illerden (adale, yürek, kemik, göz, deri, vs.) gelen haberlere tarafından sekreteri tiroide emirler yağdırır. Fakat ara sıra bu emirler uzakta illere gidene kadar, oradaki isyan durdurulmuş olabilir. Fakat yine de “yakın, yıkın kimseyi ayakta bırakmayın” emri uzak illere ulaşır ve şart değişmiş olmasına rağmen uygulanır. Dikte emirdir. Tiroide emrindeki sorunlar ve özellikle de favori görülen sorunlar bu duruma çok benzer. Çünkü bazen tiroid bayağı çalışsa bile favori ona ast sorunlar olabilir.

Tiroide yan göz sorunları ve nedenleri nelerdir?
1. Gözün yaslandığı yağ yastığında şişmeye ast olarak, gözlerin öne doğru büyümesi.
2. Gözün yaslandığı yağ yastığında şişmeye ve gözü hareket ettiren adale­ların kalınlaşmasına alt olarak, göz sinirine zorlama olması nedeniyle ilerleyici görme kaybı.
3. Gözü hareket ettiren kasların kalınlaşmasına emrindeki olarak, göz hareketle­rinde bozukluk ve çift görme.
4. Gözü hareket ettiren kasların kalınlaşmasına ve göze zorlama yapmasına bağlı olarak, göz tansiyonu yüksekliği.
5. Göz kapağını hareket ettiren kasın kalınlaşmasına yan olarak göz kapa­ğının kişiye “şaşırma” ifadesi verecek şekilde açık durması.
6. Göz kapağını hareket ettiren kasın kalınlaşmasına ve sık sık doğal göz kırpmayı sağlayamamasına bağlı olarak gözde kuruluk.

Tiroide bağlı göz sorunları nasıl tedavi edilir?
Ilk Kez tiroid adi çalışır ışık halkası getirilmelidir. Ne az ne de fazla çalışmamalıdır. Bu tedavi iç salgı bezleri hastalıkları uzmanları tarafından planlanır ve yürütülür. Hasta açısından katlanma gerektirir, fakat tiroid hastalıkları sabırsızlık yaratır. Dolayısıyla dört kat sabretmek gerekir.

Bu vakit içinde kuruluk için suni gözyaşı damlaları, göz basıncı yüksekse düşü­rücü damlalar kullanılır.
Hormon düzeyleri normale döndükten sonra hâlâ favori çoğalma, çift görme ve­ya görme bozukluğu varsa ağızdan ilaç kullanılması veya göz kaslarına veya göz çevresindeki kemiklere ameliyat gerçekleştirmek gerekebilir.

Tiroid hastalarında başka neler olabilir?
Tiroid hastalığına ast göz sorunlarının birincil adımında her iki favori kızarıklık, damar­larda genişleme olabilir. Neredeyse uyumayan kalmış, içki almış gibi bir bakış ortaya çıkar.

39 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.