Savaş Filmi Önerisi: World War Z (Dünya Savaşı Z)

  Film Önerileri    12 Aralık 2018
Yorum Yok

Dünya’yı tehdit eden salgınları konu alan filmlerin sayısı bir elin parmaklarını geçmez, hadi iki olsun en fazla. Bu konuda bayrağı ise kesinlikle World War Z‘nin taşıdığını iddia ediyoruz! Gerilim, bilim-kurgu, aksiyon, macera ve dram öğelerini bir filmde ve kusursuz biçimde birleştirmeyi başarabilen ender yapımlardan biri olan Dünya Savaşı Z’yi bu gecenin filmi ilan ediyor ve incelemeye başlıyoruz. Ha unutmadan, film 2006 yılında yayınlanan aynı adlı çok satan kitaptan uyarlamadır.

Dünya Savaşı Z Filmi Konusu

Konu üzerinde duracak olursak; film Birleşmiş Milletler’de çalışmakta olan eski bir saha ajanının etrafında dönüyor, Gerry Lane (Brad Pitt). Gerry ve ailesi güzel bir aile gezisinin hayalleriyle evlerinden çıkıyorlar ve arabalarıyla trafiğin ortasında kalakalıyorlar. Ne oldu, ne bitti demeye kalmadan ortalığı bir anda telaş alıyor ve garip davranışlar sergileyen “insanlar” trafiğin kaynağından şehre yayılmaya başlıyorlar. Gerry ve ailesi de bu hengamenin ortasında kalan araçlarını terkedip bir karavanla kaçmaya başlıyorlar, hatta başlamak o başlamak film boyu kaçışıyorlar zavallılarım.

Peki neden? Şöyle ki; Kökeni bir türlü belirlenemeyen bir virüs hızla yayılmaktadır ve bulaştığı insanları 12 saniye içerisinde zombileştiren (literatürde eş anlamlısını bulmak zor olduğu için zombi diye tabir etmek durumundayım ama klasik zombilerden farklı bu yaratıklar) bu virüs ısırık yoluyla bulaşmaktadır (tamam çok da farklı olmayabilir normal zombilerden).

Bu başlangıcın ardından gelişen olaylar silsilesi Gerry ve ailesini ABD’nin güvenli üssüne götürüyor ve burada Gerry virüse çare bulmakla görevlendiriliyor ve hikayemiz de böylece başlamış oluyor. Bütün dünya nüfusu tehlike altındadır ve bu mühim göreve atanan Gerry’nin işi hiç de kolay değildir!

Güzel bir Çarşamba akşamını değerlendirecek güzel bir film olarak karşınıza sunduğum World War Z, sıradan bir zombi hikayesini alıp inanılmaz kurgulanmış bir filme çevirmeyi çok iyi becermiş. Buna Brad Pitt‘in ödüllü oyunculuğu da eklenince film tadından yenmez hale gelmiş ve Ayrıca zaman zaman zombi dünyasından uzaklaşıp bambaşka bir filme dönüşerek izleyiciyi boğmadığını da hatırlatıp daha fazla detay vermeden film ile ilgili bir kaç lüzumsuz konuya değinip yazıyı noktalayalım.

Dünya Savaşı Z Yapımı

2013 yılında ABD’de yayınlanan yapımın; Marc Forster yönetmenliğini ve Brad Pitt’de yapımcılığını üstlenmiş. World War Z $190 milyon’lık bir bütçeyle çekilmiştir ve kendisini neredeyse 3’e katlayarak $536,850,000 gelir sağlamıştır. 116 dakikalık bu eser IMDB‘den 7.1 puan.

47 okunma  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.