Blog

Sanal hayat ilişkileri nasıl etkiler?

  Blog    18 Ocak 2019
Yorum Yok

Sanal hayat ilişkileri nasıl etkiler?

Son yıllarda sık sık kullandığımız internet, hayatımızın vazgeçilmezi haline geldi. Arkadaşlık siteleri, eğlenceli siteler, oyunlar gibi hepimizin aralıksız kullandığı siteler var. Internet üzerinden yapılan evlilikler, aldatmalar, sık sık karşılaştığımız olaylar. O Kadar ki artık çoğu evli çift aynı evde 2 bilgisayar bulunduruyor. Bayan ayrı bir bilgisayar, erkek ayrı bir bilgisayar başında sanal alemde sörf yapıyor. Peki, internet sosyal ilişkileri nasıl etkiliyor? Herkes tarafından hayatın her alanında kullanılan internetin, insan ilişkilerine zararları hakkında Reem Nöropsikiyatri Merkezi Yöneticisi Dr. Mehmet Yavuz açıklamalarda bulundu.

İnternet bağımlığı yaygınlaştı mı?

İnternet aslında yardımsever alanlarda kullanıldığı sürece çok yaralı bir teknoloji aracıdır. Fakat gelişen teknoloji bir uçtan bir uca internet bağımlılığı artan bir şekilde arttı. İnsanların çevrelerinde bulamadıkları çoğu bilgiyi veya eğlenceli ortamı internette bulması bu durumun artmasında etken rol oynadı. Kendisini yalnız hisseden birçok kişi mail veya iletilerle anlık sohbetler kurmaya ve dost gruplarını genişletmeye başladı. Bu sayede internet bağımlığı artarken sosyal hayattan da kopmalar gerçekleşti. Televizyonlar ile iyice daralan sosyal hayat, sanal dünya ile daha kompleks bir hal aldı.

Sosyal hayat sanal alemden nasıl etkilendi?

İnternet kullanımın yaygılaşması bir takım sorunları da beraberinde getirdi. Örneğin bundan böyle arkadaşlıklar internet üzerinden devam ettiği için kimse birlikte eskisi kadar vakit geçirmiyor, aktivitelere katılmıyor. Öyle oysa birçok kişi gittiği mekânlarda bile bilgisayardan uzaklaşamıyor. Özellikle çocuklar internet üstünde daha aktiflerken okulda ya da aile içerisinde daha asosyal bir hayat sürmeye başladı. Çoğu kişinin paylaştığı video iletiler de bir takım insanların bu paylaşımları kötü amaçlı kullanımları nedeniyle özel hayata duyulması gereken hürmet zarar gördü.

Sanal alem evlilikleri ve ilişkileri nasıl etkiliyor?

Birçok evli çift evinde konuşmak yerine artık internet üzerinden iletişime geçiyor. Eşlerden biri internet başında zaman geçirip eğlenirken öteki çift yalnız kalmanın verdiği tesir ile psikolojik sorunlar yaşıyor. Sosyal hiç bir şeyi paylaşmayan çiftler zamanla birbirlerinde kopmaya başlıyor ve boşanmalar artıyor. İlişkideki kopmalar anksiyete ve kaygıları da artırıyor. Sanal ortamda aldatmalar ya da bu sorunla ilgili şüpheler çiftlerin birbirlerine olan güvenlerini de zedeliyor. Bu durumda bunalım riskini artırıyor.

İnternet üzerinden yapılan evlilikler…

İnternet aşkları, gerçek aşklardan daha yoğun ve daha yüksek tonda yaşanıyor. Sanal aşkın kuvveti, gerçek aşktan fazla daha şiddetli olabiliyor. böylece sanal ve platonik aşklar engel tanımayabiliyor. İnternet üzerinden yapılan evliliklerle ilgili sorunlar son yıllarda sık sık karşılaştığımız durumlar arasında yer alıyor. Bu konuda sık sık depresyon ve hüsran yaşayan çoğu hasta bulunuyor. Yaşanan sorunları sebebi ise şahısların birbirlerini tam olarak tanımamsından kaynaklanıyor. Ilk dönemlerde eğlenceli ve güzel dışarı giden her şey benzer ev ortamını paylaşmaya başlayınca değişmeye başlıyor. Kişinin internette kendini tanıttığı insanla evlendiği insan aralarında farklılıklar yaşanıyor. Çünkü sanal alemde yaşanan ilişkilerde birçok yalan söylenebiliyor. Dolayısıyla bu şart karşı çiftler birbirlerinde uzaklaşarak evliliklerini bitirmeye başlıyor. Ayrılığın yaşanması ile birlikte kişilerde bunalım, ruhsal çökme, ego layık zayıflama, başkalarını aleyhinde güvensizlik, uyku problemleri ortaya çıkıyor.

Dr. Mehmet Yavuz’un önerileri
Sanal ilişkileri daha gerçekçi dostluklara dönüştürerek yaşamaya çalışın. İnternet bağımlısı olduğunuzu düşünüyorsanız bir süre internetten uzaktan yaşamaya çalışın eğer bu sorunu aşamıyorsanız uzmanlardan takviye alın. İnternet üzerinden görüştüğünüz kişileri hayatınıza almadan önce mutlaka iyi tanıyın. Tanıştığınız kişilerle evlenmeden önce mutlaka asgari 6 ay nişanlılık ya da sözlenme dönemi geçirin. Evliliğinizde daha fazla sosyal bir yaşam yaşamaya çalışın. Sinemaya gidin, tiyatro izleyin karşılıklı paylaşımlarınızı çoğaltın. İnterneti fayda sağlayan alanlarda kullanın. Eğer internet üzerinden kurduğunuz bir ilişki var ise bunu mutlaka aileden bir birey ile paylaşın. Kişi ile üstünkörü iletişime geçin ve tanıdığınız bir kişi aracılığı ile görüşme sağlayın.

 

14 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.