Samsung S8 yeni güncelleştirmesiyle güvenlik açığını kapatıyor

  Teknoloji    7 Ocak 2019
Yorum Yok

Samsung S8 yeni güncelleştirmesiyle güvenlik açığını kapatıyor

Uzun yıllardan daha sonra yeni bir süpersonik yolcu uçağı detayları ile ortaya çıkmaya başladı. İkinci tür süpersonik yolcu uçağı olacak Boom’un bilet fiyatları Concorde’un bilet fiyatlarından yüzde 75 daha ucuz olacak. her biri business class 55 koltuklu, toplam 77 ton ağırlığındaki Boom gezgin uçağı için çalışmalar 300 milyon dolarlık açılış yatırımı ile başladı.

Amazon’un kurucusu Blake Scholl, Boom adını verdiği şirketi ile bu hayali gerçeğe taşımaya başladı. Ses hızının 2.2 katına çıkacak yani günümüz yolcu uçaklarından üç kat daha süratli olacak Boom’un ilk denemelerinin yapılacağı XB-1 deneme modelinin 2018’de havalanması bekleniyor. Her nereye uçulursa, şimdiki ticari gezgin uçaklarının uçuş süresinin minimum yarısı kadar zamanda uçacak olan Boom sloganında “Kalan zamanı size bırakıyoruz” diyor.

GÜRÜLTÜSÜZ MOTOR

Ama yine de bu uçak Concorde’tan sonra sınırlı bir ihtilal olacak. Motorlarındaki sükunet Concorde’a oranla makul bir seviyeye düşecek. Koltuk sayısı 100 olan Concorde’a kadar daha artı koltuğu olmayacak. Yani pek 250 ve üzeri yolcuyu taşıyacak bir süpersonik uçak doğmayacak. gerçi gürültüsüz bir süpersonik için özlenen başlangıç gerçekleşecek.

GÖVDESİ KOMPOZİT

Gövdesi tamamen kompozit olacak Boom’da sesten hızlı giden bir askeri uçak motoru kullanılacak. Lakin motor baştan sona sivil ışık halkası getirilecek. Bu Nedenle de uçağın diğer ülkelere satışı ile ilgili bir sorun olmayacak. 60 bin feet yani 20 bin metre yüksekten uçacak olan uçakla ilgili imalat için hiçbir sorun kalmadığı resmi olarak açıklandı. Proje halindeyken şu asıl kadar 76 ön sipariş alan uçak için 20 havayolu şirketi ciddi görüşmelerini sürdürüyor.

YILDA 100 UÇAK

En Fazla 5 saat havada kalacak olan uçak için Amerika’da kurulacak fabrikaya yer aranıyor. Fabrikada yılda sıradan 100 uçak imal edilecek. 2018 yılı Boom’un birincil deneme modeli olan XB-1 inde uçuş yılı olacak. Bu öncü girişime önemli para koyan Blake Scholl, en az bin uçaklık pazarın var olduğunu söylüyor. Ortadoğu’dan tatmin edici sermayeyi bulabilirse tüm projenin hayata geçmesi için yapılan planlamalar çabucak daha erkene alınacak. Havayolu şirketleri, uçak imalatçıları, nefeslerini tutup heyecanla sonucu beklemeye başladılar. (Bağımsızlık / Uğur Cebeci)

9 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.