Sağlıklı atıştırma seçenekleri

  Sağlık ve Yaşam    24 Mart 2019
Yorum Yok

Sağlıklı atıştırma seçenekleri

Önce üç günlük periyotlarla yediğiniz herşeyi kaydederek başlayın. Kendi grafiğinizi yaratabilirsiniz veya 3. Bölümde ve bu kitabın sonunda yer alan grafiği kullanabilirsiniz. Bu tescil sizin diyet günlüğünüzdür. Yediklerinizi takibini yaparak günlük ihtiyacınız olan yeterli kaloriyi ve öteki beslenme çeşitlerinden alıp almadığınızı belirleyebilirsiniz. Yedikten derhal daha sonra yediklerinizi not almanız daima en iyi yoldur huysuz taktirde soslar, meşrubatlar ve atıştırdıklarına dahil tükettiğiniz herşeyi hatırlamanız zorlama olabilir. Yemek Yemek pişirirken veya bulaşık yıkarken yemeklerden alınan lokmaları dahil etmeyi unutmayın. sonra her gruptan uygun sayıda porsiyon tüketip tüketmediğinizi tahsis etmek için yedik­lerinizi Besin Piramidi ile karşılaştırabilirsiniz. Yediğiniz yiyecekleri anekdot almanın yanı sıra her gün her gruptan ne dek porsiyon ihtiyacınız olduğunu bildiren bir grafik de doldurabilirsiniz. Bu ilk bakışta ihtiyaçlarınız ve gerekenleri tespit­nize asistan olur ve gün boyu ilave olarak hangi gıdaları almanız gerektiğine yöne­lik bir akıl sağlar.

Gün boyu, belirtilmiş bir besin tüketirseniz onun bulunduğu gruba göze çarpan koyun. Mesela kahvaltı için yarım simit, bir muz ve bir bardak süt aldıysanız, kutudan tahıl, meyve ve süt ile süt ürünleri gruplarına muhabere koyun. daha sonra öğle yemeği için bir hindi etli sandviç, havuç ve yarım kavunu yediyseniz et, iki ekmek, bir sebze ve bir meyve işaretleyeceksiniz. en fazla yiyeceği hangi gruptan yediğinizin ve tatmin edici düzeyde yemediğinizin farkına vardığınızdan muhakkak olun. Bu Nedenle öğünlerinizi ve atıştırdıklarınızı daha iyi planlayabilirsiniz.

bundan böyle akşam yemeği ve ara atıştırmalarınızı planlarken et ya da pro­tein ve bazı ilave sebzelere ihtiyacınız olduğunu aklınızda tutun. Gün için ayırdığınız meyveyi az kalsın tükettiniz, o süre günün geri kalanında yemek yemeyi sürdürürken bunu unutmayın. Keza makarnaya konulan margarin gibi yemeğe eklenen veya yemek hazırlarken kullanılan katı ya da istikrarsız yağı kaydetmeniz gerektiğini de aklınızda tutun. Beslenme grubu ihtiyaçlarınızı belirlemenize asistan olması için bu grafiğe sıklıkla başvurun. Günlük olarak size asistan olması için bu denetleme listesini kitabın en sonunda yer alan perhiz günlüğü ile birleştirin.

Keza yaygın olarak sıkıntıdan, yalnızlıktan veya stresten yemek yediğinizin farkındaysanız ruh halinizi de not edebilirsiniz. Bu bambaşka ruh hallerine tepkilerinizi kaydetmenize yardımcı olacaktır.

Mesela, eşinizle ne süre bir tartışmaya girseniz elinizi bisküvi kutusunda bulabilirsiniz. Bu, daha fazla yoklama altına almayı istediğiniz bir davranışa tepkidir. Hem gecenin geç saatlerinde, televizyon programlarından sıkılmışsanız ya da okumak için bir kitap veya bir hobiniz yoksa ve bir kase dondurma bu boşluğu doldurmaya başlarsa o vakit arkadaşlarınızla birkaç akşam etkinliği düzenlemeyi ya da o vakit içinde köpeğinizle yürümeyi planlayabilirsiniz.

Bir gıda günlüğü, günlük veya haftalık tükettiğiniz yiyecek ve içeceklerin türünün ve miktarının takibinin yapıldığı bir araç veya kayıttır. Perhiz uzmanları, yeme alışkanlıklarına eşlik eden sorunların yanı sıra bu günlükler doğru kalori ya da besin düzeylerini izleyebilirler.

7 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: