Sağlıklı atıştırma seçenekleri

  Sağlık ve Yaşam    25 Mart 2019
Yorum Yok

Sağlıklı atıştırma seçenekleri

Size daha sağlıklı ve daha akıllıca seçenekler sunacak dağıtılmış beslenme grupların­dan seçtiğiniz yiyeceklerle ilgili çoğu yardımsever önerilerde de bulunabilirim. Yağsız et, derisi küskün kümes hayvanları ve yağı azaltılmış ürünler, bu zekice seçenek­lerden yalnızca birkaçıdır.

Tahıl Grubundan, tahıl/kepek ekmeği/açma/simit/tahıl gevreği, eksik şekerli lif oranı yüksek yemeye hazır tahıl gevreği ve kahverengi pirinç seçim edin. Sebze Grubundan, çoğu taze sebzeyi (fazla miktarda lif karşılayan) ve sade dondurulmuş sebzeleri (bunların soslarını sınırlayın) dahil etmeye çalışın. Meyve Grubundan, bolca taze meyve yiyin (kabukları ile birlikte). Bunlar, konserve meyve veya meyve sularına kadar daha pozitif lif katkısı sağlar. Konserve meyve seçtiğinizde ise sade ya da şeker eklenmemiş meyve suyu olmalıdır. Süt ve Süt Ürünleri Grubundan süt, yoğurt, lor ve taze tuzsuz peynir gibi eksik yağlı veya yağsız mahsul­leri, yağı azaltılmış peynirleri (normal dilimlenmiş ya da ince doğranmış peynir yerine), ekşi krema yerine kaymaksız yoğurt ve az yağlı süzme yoğurt ve buzlu süt (dondurmaya iyi bir alternatif olarak) seçin. Et Grubundan çok az yağı olan ya da kas yağı olan yağsız et dilimleri, tavuk veya kümes hayvanları beyaz eti (kırmızı etten daha az yağ içerir), derisi gücenmiş kümes hayvanları veya yemeden önce derisi atılan kümes hayvanları, salam ve sosisli sandviç gibi işlemden geçmiş eksik yağlı öğle yemeği ve değişken yağsız konserve balık seçin. Yağlar, akışkan yağlar ve tatlılar grubundan, akla uygun porsiyon büyüklüğünde az yağlı kahvaltılık margarin, az yağlı salata sosları ve mayonez, az kalorili içecekler ve eksik yağlı bisküvi veya hamur işi seçim edin. Fiilen birçoğunun toplam kalorisi düşük olmadığı için bu ürünlere dikkat edilmelidir.

Her kalori düzeyinde gıda seçerken her beslenme grubundan yağsız ya da az yağlı gıdaları seçim edin. Fazla yağ tüketimini sınırlayın ve “abes kalori” kaynaklarının tüketimini azaltın.

15 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.