Saçla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

  Sağlık ve Yaşam    14 Şubat 2019
Yorum Yok

Saçla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Saçınızla ilgili doğru bildiğiniz yanlışlardan korunduğunuz taktirde dinç ve ışıltılı saçlara kavuşmak muhtemel.

                              Saçla İlgili Içten Aşina Yanlışlar 

 

  • Saç uçlarını sık aldırmak saçların çabuk uzamasını sağlar.

Uzmanlar, saç uçlarını aldırmanın saç uzamasını etkilemediğini söylüyor çünkü uzatma saç derisinden başlıyor. Ancak her altı ila sekiz haftada bir saç uçlarını aldırmanın diğer bir sebebi var. Kurumuş saç uçları saçların daha ince görünmesine ve saç kırılmalarına sebep olur. Dolayısıyla saç uçlarınızı aldırdığınızda saçlarınız daha hacimli görünür.

  • Beyaz saç telinizi koparttığınızda yerine daha fazlası çıkar.

Beyaz saç çıkmaya başladığında genelde gerisi de kazanç. Bu efsanenin çıkma sebebi de muhtemelen budur. Siz koparsanız da koparmasanız da saçlarınız ağarmaya başladıysa, devamı gelecektir. Dolayısıyla saç tellerinizi koparmayı bırakın. Huysuz hâlde zamanla saç dipleri daha fazla zayıflayacak ve en sonunda o bölgede saç çıkmayacaktır. Ya beyaz saçlarınızla barışmalı veya saçlarınızı boyatmalısınız.

  • Şampuan saç döker.

İnsanların genelde banyodayken saçları dökülür ve dolayısıyla şampuanın buna sebep olduğu düşünülür. Bu yüzden şampuanlamayı keserseniz problemin daha da kötüleşmesine sebep olabilirsiniz çünkü yağ oluşumu enfeksiyona öncülük edebilir, bu da saç uzamasını engeller. Saç dökülmesinin genelde en büyük sebebi strestir. Boşanma, ameliyat, yakın birinin vefatı gibi sebepler bu sorunu daha da şiddetlendirir. Mümkün mertebede doğal içerikli şampuanlar kullanmaya itina gösterin. Şampuanınızın içine dere çiçeği yağı, lavanta yağı, biberiye yağı gibi yağlar ekleyin.

  • Saçlarınızı ne dek fazla tararsanız, saçlarınız böylece sağlıklı olur.

Saçları aşırı fırçalamanın faydadan çok zararı vardır çünkü bu şart koruyucu tabaka olan saç kütikülüne hasar verir. Saçlarınızı sadece dağıldığında tarayın, gün içerisinde adi hâline bırakın.

  • Boyalı saçlar sağlıksızdır.

Saç açtırma saçınıza yapabileceğiniz en fena şeylerden biridir ancak saç boyatmak düşünüldüğü dek zararlı yok. Saç tellerinin rengini arındırmak saçlarınızı zayıflatır ancak saç tellerine renk eklemek saçların daha yoğun görünmesini sağlar. Uzmanlar koyu renk olduğu sürece saç boyamanın zararlı olmadığını söylüyor.

  • Doğru ürünler göstermek saçları gürleştirir.

Birçok insan dinç görünen saçların saç bakım ürünleri gibi dış faktörlere ast olduğunu düşünüyor ama sağlıklı saçlarla beslenme şekliniz arasındaki bono daha önemlidir. Saçlarınızın uzaması için vücudunuzun enerjiye ve gıda maddelerine ihtiyacı vardır. Sıkı bir diyetteyseniz vücudunuz saçlara yeterince enerji ayıramaz. Yeteri miktarda karbonhidrat, protein ve dinç yağlardan almaya özen gösterin ve çinko, demir ve D vitamini konusunda ekstra titiz davranın. Bunlar saç uzamasında önemli vitaminlerdir ve çoğu kadında bu vitaminlerin eksikliği görülür.

  • Şampuan değiştirmek faydalıdır.

Kepek önleyici, hacimlendirici, renk koruyucu gibi bambaşka etkilere sahip edinmek istemiyorsanız şampuanınızı değiştirebilirsiniz. Uzmanlar onun dışarıya benzer şampuanı kullanmanızın dürüst bir karar olduğunu söylüyor. Öbür şampuan denerken saçlarınızı öbür hissetmenizin tek sebebi her şampuanın bambaşka etkilere sahip olmasıdır.

  • Kepek kuru saç derisine göze çarpan eder.

Kepek, yağlı ortamlarda oluşan bir nesil mantardan kaynaklanmaktadır. Kepek, vücudun mantara verdiği bir reaksiyondur. Kepek önleyici şampuan uygulamak yardımsever olacaktır.

  • Köpüren şampuanlar saçlarınızı daha iyi temizler.

Şampuanın görevini yapabilmesi için köpürmeye ihtiyacı yoktur. Bizler temizliği köpürmeyle eş bedel tutuyoruz ancak çoğu şampuanda yer alan ve köpüren bir ajan olan sülfatlar sağlığı olumsuz etkiler. bununla beraber saçlarınızı boyatıyorsanız boyanın kolay açılmasına neden olur. Dahası bir takım çalışmalar sülfat ile kanser riski aralarında bir bono olduğunu da göstermiştir. Şampuan tercihinizi sülfatsız ürünlerden yandan kullanın.

  • Saçlarınızı her iki günde bir yıkamalısınız.

Önceleri saçlarınızı her gün yıkamanız gerektiğini duymuş olmalısınız. Arkasından saçları her iki günde bir yıkamak gerektiğini duyduk. Saç yıkama sıklığıyla ilgili bütün bu duyduklarınızı kulak ardı edin. Herkesin saç yapısı farklıdır.

Saçla İlgili Dürüst Tanıdık Yanlışlar

1 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: