Retinopati tedavisi

  Sağlık ve Yaşam    25 Mart 2019
Yorum Yok

Retinopati tedavisi

Eğer kişide diyabetin kimi özellikleri görülüyorsa, teşhi­si doğrulama etmek için tanısal testler uygulanır. Tanısal testler, maliyet, doğruluk ve dilekçe kolaylığı açısından deği­şiklik gösterir.
Istek plazma glikoz testi için, geceden itibaren minimum 8 saat aç kalmak gerekir. Burada açlıktan hedef, kalorisi olan herhangi bir şey yiyip içmemektir. Kandaki üzüm şekeri düzey­sini değer biçmek için kişiden kan örneği alınır.
Tesadüff plazma üzüm şekeri testi için aç kalmak gerekmez. Kandaki üzüm şekeri seviyesi günün herhangi bir zamanında ölçü­lebilir. Kişinin bir şey yiyip yemediği önemsenmeksizin herhangi bir zamanda yapılabildiği için, bu test diyabetli­ler için en kolay yöntemdir.
Oral glikoz müsamaha testi (OGTT) için arzu gereklidir. Deneme uygulanırken kişiye üzüm şekeri içeren özel bir solüsyon içirilir. 3 saat içinde 5 kere kandaki üzüm şekeri seviyesinin öl­çülmesine dayalı bir testtir. başlangıçta, istek plazma dekstroz seviyesini ölçmek için kişiden kan alınır. daha sonra, 75 gr (gebe kadınlara 100 gr) üzüm şekeri içeren tatlı bir solüs­yon verilir. Solüsyon verildikten 30 dakika, 1, 2 ve 3 saat daha sonra kan şekeri seviyesi tekrar ölçülür. Diyabeti olmayan kişilerin de kan şekeri seviyeleri glikozlu solüsyonu içtik­ten sonra yükselir. Lakin insülin ceset hücrelerinin gliko­zu kandan emmesini sağladığı için, hızla sıradan seviyeye iner. Diyabeti olan kişilerde ise dekstroz seviyesi normalin üzerine çıkar ve çok daha uzun bir sürede düşer.
Buna ek olarak, gebelik diyabeti olarak aşina şart­da anne adayına uygulanan üzüm şekeri tarama testi de mev­cuttur. Bu deneme, gebeliğin 24 ila 28. haftaları aralarında ya­pılır. Deneme yapılan kişiye içmesi için glikoz solüsyonu data­lir ve 1 saat sonra kan şekeri ölçülür. Muhakkak teşhis için genel­de OGTT de gereklidir.

16 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.