Renk körlüğü

  Sağlık ve Yaşam    27 Mart 2019
Yorum Yok

Renk körlüğü

Bazen görmemiz kısa bir zaman, üst ya da alttan gelen bir perde gibi, ara sıra ışıklanmalar ile ara sıra de elektriğin kapatılıp açılması gibi bozulup düzelebilir. Lütfen gözünüzün size gönderdiği bu mektubu okuyun ve anla­yın. Gözünüz size, “bana iyi bak, bende önemli bir sorun olmak üzere, sonradan söylemedin deme”, demek istiyor.

Geçici görme bozukluğu nasıl olur?
Geçici görme bozukluğu, tek veya çift gözde; yana, alttan ya da ortadan veya tüm olarak; ışıklanmalı, ışıklanmasız olup birkaç saniye ya da dakikalarca sürmek biçiminde olabilir.

Tek gözde bir anda olan ve birkaç saniye süren görme bozukluğunun nedeni ne olabilir?
Gözü besleyen damarlardan birinin göze kan getirememesi böyle bir soruna yol açabilir. Başlıca niçin gençlerde kalp kapakçığı hastalığı, ileri yaşlarda damar sertli­ği veya boyun şah damarından kaynaklanan bir pıhtı olabilir.

Tek favori bir anda olan ve birkaç saniye süren görme bozukluğunda ne yapılmalıdır?
Bu şart tekrarlamasa bile mutlaka bir göz ve kalp hekimine görünülmelidir. Muayeneye ertesi gün de gidilse olur. Kan sulandıracak bir tedavi gerekebilir.

İki favori aniden olan ve birkaç saniye süren görme bozukluğunun nedeni ne olabilir?
Beynin görmeyi sağlayan bölümünün damarlardan birinin göze kan getirememesi böyle bir soruna yol açabilir. Esas niçin gençlerde kalp kapakçığı hastalığı, ileri yaşlarda damar sertliği veya boyun şah damarından kaynaklanan bir pıhtı olabilir.

İki favori bir anda olan ve birkaç saniye süren görme bozukluğunda ne yapılmalıdır?
Bu durum tekrarlamasa bile mutlaka göz, nöroloji ve kalp hekimlerine görünül­melidir. Muayeneye ertesi gün de gidilse olur. Kan sulandıracak bir tedavi gereke­bilir.

Tek ya da iki favori arka arkaya tekrarlayan birkaç saniye süren görme bozukluğunda ne yapılmalıdır?
Acilen bir göz ve ya da nöroloji hekimine başvurulmalıdır. arka arkaya tekrarlama durumu sorunlu damarın tam tıkanmak üzere olduğunun işareti olabilir. Kan su­landıracak bir tedavi gerekir. Acil başvuru önemlidir, çünkü görme bütün kapandık­tan daha sonra kendiliğinden açılmayabilir.

Tek gözde veya çift gözde 20-30 dakika süren görme bozukluğunun nedeni ne olabilir?
Göz veya beyin migreni olabilir. Arkasında baş ağrısı olması migren olasılığını des­tekler lakin sızısız migren de olabilir.

Tek favori ya da çift favori 20-30 dakika süren görme bozukluğunda ne yapılmalıdır?
Yerinde bir zamanda göz ve nörolo­ji hekimine başvurulmalıdır.

18 okunma  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.