Blog

Rakıda sarhoş eden çelişki

  Blog    5 Ocak 2019
Yorum Yok

Rakıda sarhoş eden çelişki
TÜRKLERİN ulusal içkisi olarak anılan rakı, dünyada anasonlu içkiler arasında ayrıca imal hem de ciro bazında lider konumda. Anasonlu içkiler denince rakının yanında akla gelenler Yunan ‘uzo’su ve Fransız ‘pastis’i. 1999’da zirveye ulaşan rakı üretimi 78.9 milyon litreyi aştı. Hürriyet’in haberine göre 2002’de 60 milyon litre olan rakı üretimi, sonraki yıllarda dramatik bir biçimde gerileyerek 40 milyonları gördü. 2000’de 2.6 milyon litre olan rakı ihracatı 2012’de 6 milyon litreyi zorluyor. Rakı ihracatı 30 milyon dolar civarında. İç piyasada rakı tüketimi çabucak azalırken, ihracatın büyümesi dikkate layık.
FİYATI 25 KAT ARTTI
Rakı üretiminin azalmasında en önemli etken yükselen vergiler sebebiyle fiyatının artması. Son 14 yılda fiyat 25 kat arttı. 1998’de 2.34 TL olan rakı fiyatı 2011’de 47.1 TL’ye dek yükseldi ve 2012’de 51.5 TL’yi gördü. Bir öteki neden ise vergisi düşen viskinin ve gençlerin seçim ettiği votkanın pazarda paylarını artırması.
EN YÜKSEK FİYAT
Impact Databank 2011 raporuna tarafından, ciro bazında dünyanın en kıymetli 14’üncü alkollü alkol türü olan ve anasonlu içkiler kategorisinde lider konumdaki rakının en fiyatı yüksek satıldığı ikinci ülke esas vatanı Türkiye. Alım gücü dikkate alındığında Türkiye rakının en pahalı olduğu ülke. Türkiye’de 70 cl’lik rakının fiyatı 22 euro (51.5 TL) iken, en pahalı olduğu ülke 23.5 euro ile İngiltere. En ucuz olduğu ülke ise 8.1 euro ile Irak.
2.2 milyar liralık servet
· Türkiye’de rakı pazarının büyüklüğü 2.2 milyar lira.
· Alkolle anasonun karıştırılıp, imbikte damıtılmasıyla başlayan rakı kültürünün 500 yıllık geçmişi olduğuna inanılıyor.
· Türkiye’de 2011 yılında 46.2 milyon litre, yani 80 milyon şişe rakı tüketildi.
· TEKEL’in özelleştirilmesinin arkasında çok sayıda şirket rakı üretimine soyunsa da fazla azı ayakta kalabildi. Sektörde şimdi 4 rakı üreticisi bulunuyor.
· Ve piyasadaki rakı çeşitliliği 31’e ulaştı.
Tekilanın başarısını rakı da yakalayabilir
GELENEKSEL Alkollü Içki Üreticileri Derneği (GİSDER) Başkanı ve Efe Rakı CEO’su Dominant Demirtaş, Türkiye toplam alkol tüketiminin, öteki çabuk tüketim mahsul kategorilerine tarafından fazla daha yavaş büyüdüğünü söyledi. Demirtaş şu tespitleri aktardı: “AB ve öyle fazla dünya ülkesine tarafından kişi başı içki tüketimi fazla daha az. Rakının payı ise durmadan azalıyor. Lokal markaların yerini global markaların alması eğilimi dünyada da gözlemleniyor. Zorunlu yatırımlar yapılsa, bir zamanların lokal içkisi tekila gibi global bir galibiyet rakı için de olası. Lakin, lokal pazarında kuvvetli olmayan bir rakı ne bu yatırımları yapabilir ne de dünyada var olabilir.”

38 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.