Rahim ağzı kanseri 2 dakikada bir can alıyor!

  Sağlık ve Yaşam    31 Aralık 2018
Yorum Yok

Rahim ağzı kanseri 2 dakikada bir can alıyor!

Doç. Dr. Fulya Kayıkçıoğlu, dünya genelinde 2 dakikada bir kadının, rahim ağzı kanseri nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı. HPV testinin bedava olarak yapıldığına dikkat çeken Kayıkçıoğlu, “Kadınların tetkik, smear ve HPV testini yaptırmayı ihmal etmemesi çok önemlidir” dedi

Sağlık Durumu Bilimleri Üniversitesi Etlik Zübeyde Bayan Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Fulya Kayıkçıoğlu, dünya genelinde 2 dakikada bir kadının, rahim ağzı kanseri nedeniyle hayatını kaybettiğini ve Türkiye’de en sık görülen 8. kanser türü olup, jinekolojik kanserler arasında ilk üçte yer aldığını belirterek, “Tarama programları, serviks kanserinin azalmasında kayda değer bir etkiye sahip olmasına karşın, hala kadınlarımız serviks kanseri nedeniyle ölmeye devam etmektedir” dedi.

EN YAYGIN ÜÇÜNCÜ KANSER

AA’nın haberine kadar; Kayıkçıoğlu, rahim ağzı (serviks) kanserinin kadınlarda meme ve kalın bağırsak kanserlerinden sonradan en yaygın üçüncü kanser olarak bilindiğini söyledi.

Rahim ağzının tetkik esnasında kolay görülebilen bir organ olmasının, hastaların konforunu bozmadan kolay ve etkin yöntemlerle tarama olanağının bulunmasının, rahim ağzı kanserinin erken tanınmasını sağladığını dile getiren Kayıkçıoğlu, şu bilgileri verdi: “Tarama nedeniyle rahim ağzı sürüntüsü (servikal smear) veya HPV testi kullanılmaktadır. Her iki testin beraber kullanılması eğer rahatsızlık varsa yakalama şansını artırmaktadır. Dünya genelinde 2 dakikada bir bayan, rahim ağzı kanserinden ölmektedir. Rahim ağzı kanseri, Türkiye’de en sık görülen 8. kanser türüdür ve jinekolojik kanserler aralarında ilk üçte yer almaktadır. Tarama programları, serviks kanserinin azalmasında kayda değer bir etkiye sahip olmasına karşın, hala kadınlarımız serviks kanseri nedeniyle ölmeye devam etmektedir.”

“HPV’NİN EN BÜYÜK DOSTU SİGARA”

Doç. Dr. Fulya Kayıkçıoğlu, smear testinin dökülen servikal hücrelerin toplanıp incelenmesi esasına dayanan bir tarama türü olduğunu belirterek, “Bu sitolojik tarama testi ile hemen şimdi şikayet verecek hale gelmemiş olan rahim kanseri veya kanser öncesi hastalıklar saptanabilir” dedi.

Rahim ağzı kanserinin, Human Papilloma Virüsü (HPV) ile ilişkisi olduğunun bilindiğine işaret eden Kayıkçıoğlu, şöyle devam etti: “HPV, yalnızca insanda hastalık oluşturan, 100’ün üzerinde öbür tipe sahip bir virüs ailesidir. Yüksek tehlikeli bir takım tipleri kadınlarda rahim ağzı kanserine neden olur. En sık bulaş şekli cinsel ilişkidir. HPV’nin yüzde 80-90’ı vücudun savunma hücreleri göre değil edilir. HPV’nin vücuttan atılamadığı bireylerde kanser öncüsü hastalık gelişimi yaklaşık 3-5 yıl, kanser gelişimi 10-20 sene sürer. Virüse bağı değişikliklerin bu kadar uzun zaman alması erken tanı açısından büyük şanstır.
HPV’nin en büyük dostu sigaradır. Sigara içenlerde HPV enfeksiyonları, kanser öncüleri ve kanser daha kolay gelişir. Eğer HPV ve yaptıklarından korkuyorsanız sigara ile aranızdaki dostluğu gözden geçirmenizi öneririz.”

HPV TESTİ, 30-65 YAŞ ARASINDAKİ HER KADINA ÜCRETSIZ

Fulya Kayıkçıoğlu, Türkiye’deki milli tarama programı çerçevesinde 30-65 yaş arasındaki her kadına HPV testinin ücretsiz olarak yapılabildiğini vurgulayarak, deneme sonucu olumsuz olan kadınlara 5 sene sonra testin tekrarlanmasının önerildiğini bildirdi.

Hastanın HPV testinin pozitif çıkması durumunda, HPV tipi ve servikal smear sonucu göz önünde tutularak, kolposkopi için bir üstteki merkeze yönlendirildiğini belirten

Kayıkçıoğlu, “Kolposkopi rahim ağzının mikroskop gibi bir cihaz yardımı ile büyütülerek incelenmesi işlemidir. Jinekolojik muayeneden çok ayrı bir işlem değildir, yalnız azıcık daha uzun sürer. Dağıtılmış solüsyonlar uygulandıktan sonra kararsız bir görünüş saptanırsa biyopsi alınabilir.

Kadınların rahim ağzı kanseri taraması için muayene, smear ve HPV testini yaptırmayı ihmal etmemesi çok önemlidir.” değerlendirmesinde bulundu.

32 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.