Rahim ağzı kanseri 2 dakikada bir can alıyor!

  Sağlık ve Yaşam    23 Mart 2019
Yorum Yok

Rahim ağzı kanseri 2 dakikada bir can alıyor!

Doç. Dr. Fulya Kayıkçıoğlu, dünya genelinde 2 dakikada bir kadının, rahim ağzı kanseri sebebiyle hayatını kaybettiğini açıkladı. HPV testinin ücretsiz olarak yapıldığına dikkat çeken Kayıkçıoğlu, “Kadınların tetkik, smear ve HPV testini yaptırmayı ihmalkârlık etmemesi fazla önemlidir” dedi

Sağlık Durumu Bilimleri Üniversitesi Etlik Zübeyde Bayan Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Fulya Kayıkçıoğlu, dünya genelinde 2 dakikada bir kadının, rahim ağzı kanseri sebebiyle hayatını kaybettiğini ve Türkiye’de en sık görülen 8. kanser türü olup, jinekolojik kanserler aralarında ilk üçte yer aldığını belirterek, “Tarama programları, serviks kanserinin azalmasında manâlı bir etkiye sahip olmasına rağmen, hala kadınlarımız serviks kanseri nedeniyle ölmeye devam etmektedir” dedi.

EN YAYGIN ÜÇÜNCÜ KANSER

AA’nın haberine tarafından; Kayıkçıoğlu, rahim ağzı (serviks) kanserinin kadınlarda meme ve kalın bağırsak kanserlerinden sonra en yaygın üçüncü kanser olarak bilindiğini söyledi.

Rahim ağzının tetkik sırasında kolay görülebilen bir organ olmasının, hastaların konforunu bozmadan kolay ve etkili yöntemlerle tarama olanağının bulunmasının, rahim ağzı kanserinin erken tanınmasını sağladığını dile getiren Kayıkçıoğlu, şu bilgileri verdi: “Tarama nedeniyle rahim ağzı sürüntüsü (servikal smear) veya HPV testi kullanılmaktadır. Her iki testin beraber kullanılması eğer hastalık varsa yakalama şansını artırmaktadır. Dünya genelinde 2 dakikada bir kadın, rahim ağzı kanserinden ölmektedir. Rahim ağzı kanseri, Türkiye’de en sık görülen 8. kanser türüdür ve jinekolojik kanserler aralarında ilk üçte yer almaktadır. Tarama programları, serviks kanserinin azalmasında manâlı bir etkiye sahip olmasına rağmen, hala kadınlarımız serviks kanseri nedeniyle ölmeye devam etmektedir.”

“HPV’NİN EN BÜYÜK DOSTU SİGARA”

Doç. Dr. Fulya Kayıkçıoğlu, smear testinin dökülen servikal hücrelerin toplanıp incelenmesi esasına dayanan bir tarama türü olduğunu belirterek, “Bu sitolojik tarama testi ile demin şikayet verecek ışık halkası gelmemiş olan rahim kanseri ya da kanser öncesi hastalıklar saptanabilir” dedi.

Rahim ağzı kanserinin, Human Papilloma Virüsü (HPV) ile ilişkisi olduğunun bilindiğine muhabere eden Kayıkçıoğlu, şöyle devam etti: “HPV, sadece insanda rahatsızlık oluşturan, 100’ün üstünde öbür tipe sahip bir virüs ailesidir. Yüksek tehlikeli bir takım tipleri kadınlarda rahim ağzı kanserine neden olur. En sık bulaş şekli cinsel ilişkidir. HPV’nin yüzde 80-90’ı vücudun savunma hücreleri tarafından değil edilir. HPV’nin vücuttan atılamadığı bireylerde kanser öncüsü rahatsızlık gelişimi yaklaşık 3-5 yıl, kanser gelişimi 10-20 yıl sürer. Virüse bağı değişikliklerin bu değin uzun zaman alması erken teşhis açısından büyük şanstır.
HPV’nin en büyük dostu sigaradır. Sigara içenlerde HPV enfeksiyonları, kanser öncüleri ve kanser daha kolay gelişir. Eğer HPV ve yaptıklarından korkuyorsanız sigara ile aranızdaki dostluğu gözden geçirmenizi öneririz.”

HPV TESTİ, 30-65 YAŞ ARASINDAKİ HER KADINA BEDAVA

Fulya Kayıkçıoğlu, Türkiye’deki milli tarama programı çerçevesinde 30-65 yaş arasındaki her kadına HPV testinin bedava olarak yapılabildiğini vurgulayarak, deneme sonucu olumsuz olan kadınlara 5 sene sonradan testin tekrarlanmasının önerildiğini bildirdi.

Hastanın HPV testinin artı çıkması durumunda, HPV tipi ve servikal smear sonucu göz önünde tutularak, kolposkopi için bir üstteki merkeze yönlendirildiğini gösteren

Kayıkçıoğlu, “Kolposkopi rahim ağzının mikroskop gibi bir cihaz yardımı ile büyütülerek incelenmesi işlemidir. Jinekolojik muayeneden fazla farklı bir işlem değildir, yalnız birazcık daha uzun sürer. Çeşitli solüsyonlar uygulandıktan sonra güvenilmez bir dış görünüş saptanırsa biyopsi alınabilir.

Kadınların rahim ağzı kanseri taraması için muayene, smear ve HPV testini yaptırmayı ihmal etmemesi çok önemlidir.” değerlendirmesinde bulundu.

34 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.