PSM AWARDS için heyecanlı bekleyiş sona eriyor

  İnternet, Teknoloji    9 Ocak 2019
Yorum Yok

PSM AWARDS için heyecanlı bekleyiş sona eriyor

Ankara genelinde dağıtılmış bankalara ait 178 ATM cihazının sistemini bozarak, vatandaşların yatırdıklarını düşündükleri parayı “cımbız” ile geri bölge güvenilmez, temizlik işçisi gibi davranan Siber Suçlarla Uğraş Şubesi ekiplerince suçüstü yakalandı.

Alınan bilgiye takriben, İl Güvenlik Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, bir banka yetkilisinin, son bir ayda Ankara genelindeki 178 ATM cihazına müdahale edilerek hırsızlık yapıldığını bildirmesi üzerine, olayın failini tahsis etmek için alıştırma başlattı.

Bu kapsamda kurulan özel ekip, söz konusu ATM cihazları ile civardaki güvenlik ve MOBESE kameralarını saniye saniye tarayarak şüphelinin kimliğini saptama etti.

Oto tamirciliği yaptığı belirlenen M.A’yı adım adım izleyen takım, Batıkent İnönü Mahallesi’ndeki ATM’nin düzeneğini bozduğunu tespit ettikleri şüpheliyi yakalamak için harekete geçti.

ATM yakınlarında belediye temizleme görevlisi kıyafeti giyerek bekleyen ekip, bir süre sonradan, bozduğu ATM cihazından para almaya gelen M.A’yı suçüstü yakaladı.

Konuyla ilgili araştırmalarını sürdüren takım, hırsızlığın daha önce benzerine rastlanmayan bir yöntemle gerçekleştiğini ortaya çıkardı.

Şüphelinin sahte kart kullandığı, ATM’nin para koyma bölümündeki mekanizmayı bozduğu, bu nedenle daha sonra vatandaşlar göre yatırılan paraların ATM kasasına giremediği saptandı. Muhakkak periyotlarla, bozduğu cihazlara gelen şüphelinin, ATM’nin kasasına girmeyen paraları cımbız kullanarak geri aldığı belirlendi.

Yapılan çalışmalar sonucunda son 2 ayda bu ATM’lerden yaklaşık 500 hırsızlığın benzer şekilde gerçekleştiği anlaşıldı.

Gözaltına alınan M.A., emniyetteki ifadesinin ardındaki sevk edildiği nöbetçi sulh cinayet hakimliğince tutuklanarak cezaevine konuldu.

Konuya ilişkin AA muhabirine izah etme yapan güvenlik yetkilileri, vatandaşları, ilk kere karşılaştıkları bu yönteme karşısında uyardı. Yetkililer, vatandaşlardan ATM’ye yatırdıkları paranın hesaba geçip geçmediğini mutlaka kontrol etmelerini, negatif bir durumla karşılaşmaları halinde emniyet güçlerine başvurmalarını istedi.

10 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.