Psikolojik Oyunlar: Hannibal Dizi İncelemesi

  Dizi Önerisi    8 Aralık 2018
Yorum Yok

Yüzlerce dizi arasından bu bölümde Hannibal’ı layık görmüş sizlere. Başlamadan belirtmekte fayda var, diziyi içerdiği aşırı (aşırı aşırı aşırı aşırı) şiddet nedeniyle belirli bir yaşın altındaki okurlarımıza tavsiye etmiyoruz, zira bir tane Hannibal çok bile dünyaya. Yabancı dizi önerisi: Hannibal’in konusunu şimdi detaylıca inceleyelim. Hannibal dizi önerisi, hannibal dizi incelemesi konusuna geliyoruz…

Yazıya küçük bir itirafla başlayalım hepimiz. Hannibal’la hayatınızın herhangi bir bölümünde ve herhangi bir yolla tanıştıysanız , onun kurbanı olmaktan korkarak geçirdiğiniz geceler oldu. Ki normali de bu zaten, özellikle ağzında maskesiyle götürüldüğü pozu asla unutamam!

Hannibal popüler kültürün temel yapı taşlarından biridir cümlesi yanlış olmaz sanırım. Kitaplarından filmlerine, ve hatta tiyatro oyunlarına kadar derken NBC neden dizisi de olmasın dedi. 2013 yılının Nisan ayında Amerikan NBC kanalı başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında yayınlanmaya başladı böylece Hannibal. Baş roldeki karakterler Hannibal Lecter (Mads Mikkelsen) ve Will Graham (Hugh Dancy). En azından şimdilik durum bu şekilde.

Yabancı Dizi: Hannibal Konusu

Hannibal Dizi Konusu

Hannibal Lecter (Mads Mikkelsen tarafından canlandırılıyor)

Dizinin en genel konusu şöyle, Will FBI için çalışan bir suçlu profili çıkartma uzmanı ve dahidir. Daha önce hiçbir yerde rastlamadığınız bir tarzda, katille bire bir empati kurarak cinayetlerin işleniş şekillerini ve dolayısıyla da katilleri ortaya çıkartmak için FBI’ın sahip olduğu en güçlü silahtır. Tabii bilirsiniz keskin sirke küpüne zarar derler ya, Will’in keskin zekası da zamanla küpüne zarar verir hale gelecektir. Çözmeye çalıştığı zor bir cinayetle uğraşırken Will deyim yerindeyse tırlatır. İşler Will için, içinden çıkılmaz hale gelir ve Will çareyi meşhur psikaytr Dr. Hannibal Lecter’a başvurmakta bulur. Yalnız Will’in bilmediği bir şey vardır ki Dr. Lecter, bir seri katil, yamyam ve psikopattır.

Dr. Lecter’ın eline geçen fırsat onun için paha biçilmez olmuştur. Müthiş bir dahi, elinin içinde oyuncak konumundadır. Hannibal bu rahat durur mu hiç, zaten karışık olan Will’in beynini iyiden iyiye çorbaya çevirir. Hatta zamanla kendi işlediği cinayetleri bile Will’in üstüne atıp, yetmezmiş gibi Will’e çeşitli psikolojik oyunlar oynayarak bu cinayetleri Will’in de kendisinin işlediğini düşündürür.

Bu iki ana karakteri biraz açarak aklınızda oluşan boşlukları gidermek en iyisi olacak bu aşamada. Öncelikle Will’den bahsedelim. Will kendi halinde bir adamdır, sessiz sakin ve zararsızdır. Köpekleriyle beraber ıssız bir yerde yaşar. Kendisi gibi FBI’da görev yapan psikiyatri profesörü Dr. Alana Bloom’a aşıktır, ama çaktırmaz, kendini ağırdan satar. Aynı zamanda FBI’da profesördür, FBI stajyerlerine karakter çözümleme dersleri verir. Aşırı talihsizdir ve saftır ki çok yanlış insanlara güvenmiştir. 1. sezonda yediği kazıkların acısını 2. sezonda yanan intikam ateşiyle yanıp kül edecektir.

[alert-note]Bir önceki yazımızda Game of Thrones İncelemesi yapmıştık. GOT hakkında genel özeti okumak için tıklayın.[/alert-note]

Dr. Hannibal Lecter ise yine sessiz – sakin bir adam olmasına karşın sessizliğinin altında volkanlar patlar. Çok az ve öz konuşur. Dinler, analiz eder. Şehrin güzel bir yerinde, güzel bir ofisi vardır ve burada kendisi gibi psikopatları tedavi eder. Aynı zamanda tıp eğitimi de vardır. Will’in yakın dostu ve patronu olan FBI şefi Jack Crawford (Laurence Fishburne) başta olmak üzere bütün kadroyu elden geçirir zamanla. Japon yemek sanatı Teriyaki ustasıdır. Aşırı titizdir. Hafif obsesiftir. Ve yamyamdır. Hobileri arasında öldürdüğü kurbanlarının belirli parçalarıyla yemekler pişirip, bölgenin soylu ailelerinin katıldığı partiler düzenlemek başı çeker!

Hannibal’in Genel Konusu

Hannibal’ı bu kadar mükemmel yapan şey hiç kuşkusuz mükemmel bir zekanın ürünü olmasıdır. Hannibal’da her bir olayı çözüme ulaştırmak, en az bir puzzle’ı tamamlamak kadar keyif ve gurur verici. Az önce de söylediğim gibi olaylar bir puzzle gibi parça parça sunuluyor ve bu parçaları birleştirip gerçek bir olaya dönüştürmek bazen senaristler için bile bir kaç bölüm sürebiliyor.

Son bir uyarı vermek zorunda hissediyorum kendimi: Dizinin sunduğu içerikler gerçekten pek “iç açıcı” olmadığı için midenizin kaldırmama ihtimalini göz önünde bulundurarak seyretmenizi tavsiye ederim. Bitmemesi için yalvaracağımız bir dizinin daha incelemesini burada sonlandırıyoruz. Afiyet ols… pardon, iyi seyirler 🙂

Overall
4.5
  • Film Puanı
100 okunma  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.