Prostat hastalarına ‘bor’ içerikli karışım

  Sağlık ve Yaşam    14 Ağustos 2019
Yorum Yok


ANKARA Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Mühendislik ve Tabiat Bilimleri Fakültesi Tedrisat Üyesi Doç. Dr. Mükerrem Şahin, prostat rahatsızlığı için ‘bor’ bileşiği içeren şahsi bir karışım geliştirdi. Bor madeninin sıhhatte kullanılması için uzun devrandır çalışmalar yapan Doç. Dr. Şahin, karışımla ilgili Çin’e gönderdikleri numunelerden olumlu sonuçlar elde ettiklerini söyledi.
Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Mühendislik ve Tabiat Bilimleri Fakültesi Tedrisat Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mükerrem Şahin, bor madeninin sıhhatte kullanılması için uzun vakittir talebelerle birlikte çeşitli çalışmalar yaptıklarını söyledi. Yerkürede da bu bahiste çalışmalar yapıldığını hatırlatan Doç. Dr. Şahin, geliştirilen kişisel bir metotla, prostatta kullanılabilecek bir bileşik üretildiğini tabir ederek, şöyle konuştu:
“Kendimizin geliştirdiği bir metotla, bilhassa prostatta kullanılabilecek bir bor bileşiği elde ettik, sentezledik bir karışım halinde tasarrufa sunduk. Testlere gönderdik. Alışılmış testlerde başarılı olması hasebiyle ilgi yüksek oldu. Bilhassa Çin’e gönderdiğimiz numunelerden çok kıymetli bir sonuç geldi. Zira klinik deney yaptırmak çok kolay değil lakin orada kolay yapılıyor. Çin’le bir de protokol imzaladık. Böylelikle bor sıhhat eseri, Çin’e gönderilebilir yeni bir aşamaya geldi.”
Bor’un sıhhatte her yerde kullanılması gereken bir element olduğunu belirten Şahin, “Belki yerküre bunu biliyor. Bizim literatür kayıtlarımıza yeni yeni giriyor ya da araştırma var lakin halk bunu bilmiyor. Lakin her bor, her eserde kullanılmaz. Bor bilhassa kemik erimesinde çok düzgün destekçi. Ayrıyeten, kalsiyum, magnezyum bağlamayı sağlıyor. Esasen borun sıhhatte birinci kullanılışı romatoid artrit’tir(iltihaplı romatizma). Artrit tedavisinde bor kullanılıyor, tedavide çok başarılı süreçleri yönetiyor” diye konuştu.
‘KADIN VE ERKEK SIHHATINDE TESIRLI BİR ELEMENT’
Bor madeninin testosteron ya da östrojen hormon istikrarlarını koruyabilen bir yapıya sahip olduğunu belirten Şahin, tertipli bor alan bireylerde ileri yaşlarda testosteron yıkımının değerli ölçüde azaldığını söz etti. Testosteron yıkımının azalmasının gençleşmeye yardımcı olduğunu kaydeden Şahin, “O yüzden bor kullanıldığında gençleşme de sağlar. Saf bor kremleri yapılmıştır. Borun antiseptik özelliği vardır, kremlerde de kullanılmıştır. Mantarlarda, egzamada kullanılmıştır” dedi.

Menşe: DHA
50 okunma

Etiketler : , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.