Prof. Dr. Asan: Sembolik bir ücret talep etme kararı aldık

  Güncel Haberler    7 Ocak 2019
Yorum Yok

Prof. Dr. Asan: Sembolik bir ücret talep etme kararı aldık

Türk Berat ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, AA muhabirine, TÜRKPATENT’in bu yıl uygulayacağı aidat tarifesine ilişkin data verdi. 

Kurumun Vergi Tarifesi Tebliği’nin Resmi Gazete’de yayımlandığını anımsatan Asan, burada kurumun hizmet verdiği 178 işlemle ilgili ücretlerin yer aldığını söyledi.

Asan, bilhassa yerli firmaların yoğun şekilde yararlandığı hizmet kalemlerinde kurum ücretlerini değişmez alıkoyma kararı aldıklarını dile getirerek, “Hatırlanacağı üzere, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank, geçen yıl ağustosta 16 maddelik Sanayiciler İçin Yardım Paketi açıklamıştı. Bu paket kapsamında kurum olarak patent, marka ve tasarım başvurularıyla ilgili yaklaşık 40 kalemde toplam ücretlerde yüzde 25’e, kurum ücretlerinde yüzde 40’a varan indirim uygulamıştık. Laf konusu tebliğimiz dahilinde, kurum ücretlerinde yüzde 40 indirim uyguladığımız kalemler ilk kez elde etmek üzere 2018’de geçerli olan öteki ücretleri büyük ölçüde benzer tuttuk.” diye konuştu.

Patent araştırma ve çözümleme raporu ücretlerini 100 liraya indirdiklerine muhabere eden Asan, tebliğde dikkati çeken bir öteki değişikliğin de patent, yardımsever model araştırma ve inceleme raporlarında yapılan indirim olduğunu bildirdi.

Berat tescil sürecinin en manâlı iki aşamasının araştırma ve tahlil raporlarının düzenlenmesi olduğunu vurgulayan Asan, şöyle konuştu: 
“Vatandaşların yıl içinde e-Devlet üzerinden yapacakları 10 berat, faydalı model araştırma ve 10 patent inceleme talebi, firmaların 25 patent, yararlı model araştırma ve 25 berat tahlil talebi ile üniversitelerin 100 patent, faydalı model araştırma ve 100 patent analiz talepleri indirimli ücretler üzerinden alınacak.”

“KASIT YERLİ VE MILLI ÜRETİMİ ARTIRMAK”

Asan, kurum olarak e-Devlet üzerinden gerçekleştirilen araştırma ve inceleme taleplerinde, dilekçe sahibinin türüne kadar açıklanmış sayıda başvuruya kadar, 590 lira olan araştırma raporu ücretini ve 355 lira olan tahlil raporu ücretini 100 liraya çektiklerini aktararak, bu raporlarda uluslararası aidat uygulamalarının çok yüksek olduğunu dile getirdi.

TÜRKPATENT’in Dünya Fikri Sahiplik Teşkilatı nezdinde “milletlerarası araştırma otoritesi” bir kurum olduğunu gösteren Asan, şunları kaydetti: 
“Bu görevimiz zarfında bir milletlerarası patent başvurusunun araştırma raporunu 2 bin 59 İsviçre frangı yapıyoruz. Ülkemizin yenilik ekosistemine ve milli teknoloji hamlesine katkı karşılamak, yerli ve milli üretimini artmak amacıyla milli patent ve yardımsever model başvurularında sembolik bir vergi talep etme kararı aldık.

Geçtiğimiz yıllarda berat başvurularının araştırma ve çözümleme raporu ücretleri TÜBİTAK göre destekleniyordu. Bu yıl gerçekleştirmiş olduğumuz indirimlerle bir yıl içinde indirimden yararlanılacak uygulama sayısını iki katına çıkararak buluş sahiplerimize mevcut teşvikten daha da iyi bir imkan sunuyoruz. En işaret teşviki de üniversitelerimize sunuyoruz. Üniversitelerimiz, 100 araştırma raporu ve 100 analiz raporu almak üzere toplam 200 rapor talebini 100 lira üzerinden yapabilecek. Bu indirimin üniversitelerimizin son dönemde önemli gelişme kaydeden sınai sahiplik kapasitelerini daha da artıracağına inanıyorum.” 

28 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.