PKK ile mücadelede yeni dönem

  Güncel Haberler    26 Mart 2019
Yorum Yok

PKK ile mücadelede yeni dönem

Terör örgütü unsurlarına gerek yurt içinde gerek yurt dışarıda düzenlediği operasyonlar ve aldığı tedbirlerle teröristlere neredeyse son yılların en büyük hezimetini yaşatan Türkiye, örgütü ‘bir daha belini doğrultamayacak’ bir noktaya getirmek için kararlı adımlar atmaya devam ediyor.

 

 

Sahip olduğu İHA/SİHA imkanlarını yerli ve ulusal silah sistemleriyle taçlandıran ve terör örgütlerini ‘geldiklerinde’ yok, ‘bulundukları yerde’ yok etme stratejisi izleyen Türkiye, yeni sahip olduğu termobarik bomba ile örgüt mensuplarının inlerine hakiki anlamda girmeye hazırlanıyor.

TÜNELDEN SIZMA VE MAĞARADA SAKLANMA DÖNEMİ SONA ERECEK

 

 

Emniyet kaynakları, harp başlıkları için termobarik patlayıcı geliştirilmesi projesi olan TENDÜREK kapsamında üretimi yapılan başlıkların çok farklı tabanca sistemleriyle kullanılabileceğine sinyâl etti.

Buna göre söz konusu termobarik patlayıcılı başlıklar uçak bombaları, anti tank mühimmatları ve küçük kalibreli mühimmatlarda yer alacak.

Uzmanlara tarafından emniyet güçlerinin karşısına çıkmaya cesaret edemeyen ve bu nedenle yalnızca tünellerden saldırıp, mağaralarda saklanmaya çalışan teröristlerin bu yöntemi, Tendürek projesi dahilinde geliştirilen harp başlıklarıyla nafile düşürülmüş olacak.

TERÖRLE MÜCADELEDE YENİ DÖNEM BAŞLIYOR

Türkiye’nin kendi imkanlarıyla ilk olarak yaptığı termobarik patlayıcılarda TÜBİTAK SAGE’nin yükleniciliğindeki projede TÜBİTAK MAM ve Makina Kimya Enstitüsü de yer alıyor.
Diğer toz patlayıcılara tarafından daha ucuz olmasının yanı sıra etki alanı çok geniş olan termobarik patlayıcılarda hızlı üretime geçilmesi, Türkiye’nin bu alandaki dışa bağımlılığını da büyük oranda ortadan kaldırmış oldu.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
34 okunma  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.