Blog

Perakende satış hacminde artış

  Blog    11 Ocak 2019
Yorum Yok

Perakende satış hacminde artış

Yatırımcılar, gayrimenkul yatırımındaki tercihlerini daha çok bu illerde kullandı. İstanbul’da satılık konut metrekare ortalama fiyatı 4 bin 541 TL’yi bulurken, yıllık değişimde yüzde 13 artma Türkiye ortalamasını ikiye katladı. İzmir’deki fiyat yükselme oranı yüzde 13 ile İstanbul ile eşitlendi. Bursa ise satılık ve kiralık konutlarda en yüksek fiyat artışı ile Türkiye’nin lideri konumuna geldi. Türkiye’de konutta sıradan değerini düşürme (geri dönüş) süresi ise 13 yıl olarak belirlendi.

05.07.2017, İstanbul

Bağımsızlık Emlak Haziran 2017 Emlak Endeksi verilerine göre, Türkiye’nin en büyük birincil 5 ili olan İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya’da satılık ev fiyatları son bir yıl içinde sürekli çoğalma gösterdi. Gayrimenkule yapılan yatırım, bu illerde daha fazla oldu. Büyük illerdeki yeni ev projeleri, şehirsel projeler, düşük tutulan ev kredisi faizleri ve nüfus artışı, fiyatların yükselmesine neden olarak gösterildi. Gün geçtikçe dijitalleşen emlak ofisleri, Hürriyet Emlak’taki satılık gayrimenkul ilanları sayesinde 2-3 kat daha fazla satmak gerçekleştirdi.

İstanbul’da konutun metrekare sıradan fiyatı 4 bin 541 TL

Hürriyet Emlak verilerine il bazında bakıldığında, İstanbul’da satılık konutların metrekare ortalama fiyatı Mayıs 2017’de 4 bin 444 TL iken, Haziran ayında çabuk bir yükseliş ile bu rakam 4 bin 541 TL oldu. Takvim değişimde satılık ev fiyatları yüzde 13 artarken, kiralık konutlarda yüzde 5 düşüş yaşandı. Son bir yıl içinde satılık konut fiyatlarının en çok arttığı ilçe yüzde 26 ile Gaziosmanpaşa olurken, bu sırayı yüzde 23 ile Silivri ve yüzde 22 ile Bakırköy izledi. Son bir ay içinde ise fiyatı en çok artan ilçeler Bayrampaşa (%5,7), Bağcılar (%3,7) ve Zeytinburnu (%2,5) oldu. Değeri Düşme süresinde de Türkiye genelinin üzerinde bir performans sergileyen İstanbul’da bu vakit 18 yıl olarak hesaplanırken, son bir ayda fiyatların en çok düştüğü ilçeler ise Sultanbeyli (-%6,3), Gaziosmanpaşa (-%6,3) ve Avcılar (-%3,0) oldu. Son bir yılda en fazla bedel kazanan ilçe olan Gaziosmanpaşa’nın bir ay içinde layık kaybetmesi uyarı çekti. En kısa değeri düşme süresine sahip ilçeler arasında birincil sırada 4 sene ile Adalar yer alırken, Esenyurt ve Sancaktepe ise 15 sene ile bu sırayı takip etti.

Ankara’daki oranlar Türkiye ortalamasına yakın

Türkiye’de enflasyonu en yüksek üçüncü il olan Ankara’da satılık ev fiyatları son bir yıllık dönemde yüzde 8 oranında artarak 1667 TL’den 1.800 TL/metrekare ortalamasına ulaştı. Takvim değişimde yüzde 6 olan Türkiye ortalamasına yakın duran Ankara’daki kiralık konut fiyatları ise yüzde 1 artarak metrekarede 9 TL seviyesinde kaldı. Değerini Düşürme süresi 16 sene olan Ankara’da son bir yılda satılık ev fiyatlarının azami arttığı ilçe yüzde 15 ile Etimesgut oldu. Son bir ayda ise fiyatların azami arttığı ilçe yüzde 2,8 ile Polatlı oldu. Aylık olarak değerlendirildiğinde ikinci sırada yüzde 1,3 ile Pursaklar, üçüncü sırada ise yüzde 1,1 ile Altındağ yer aldı. Fiyatların düştüğü ilçeler aralarında birincil sırada yüzde -1,0 ile Kazan yer alırken, en kısa değeri düşme süresine sahip ilçe 15 sene ile Gölbaşı oldu.

İzmir’deki yükselme oranı İstanbul ile eşit

Hürriyet Emlak Haziran 2017 Emlak Endeksi verilerine göre, İzmir’de satılık konutların ortalama metrekare fiyatı son bir yılda yüzde 13 oranında artışla 2 bin 571 TL’ye ulaştı. Takvim değişimde bu yükselme oranı, İstanbul’daki oranla birebir aynı oldu. Kiralık konutlarda ise fiyatlar yüzde 4 oranında artarak metrekare bazında 12 TL’ye yükseldi. Küçültme süresinin 18 sene olduğu İzmir’in popüler sahil ilçesi Aliağa, son bir yılda yüzde 38 oranla fiyatların maksimum arttığı ilçe oldu. İzmir’de ev fiyatları en çok sanayileşmenin olduğu Aliağa’da artarken, kent kalabalığından firar etmek isteyenlerin seçim ettiği Foça, Güzelbahçe, Çeşme, Menemen, Urla gibi ilçelerde de büyük çoğaltma yaşandı. Son bir ayda ise fiyatların maksimum arttığı ilçe yüzde 3,2 ile Seferihisar oldu. İkinci sırada yüzde 2,8 ile Torbalı, üçüncü sırada ise yüzde 2,0 ile Menderes yer alırken, Çeşme ilçesi yüzde -2,0 ile fiyatların düştüğü ilçeler aralarında ilk sıraya yerleşti. Fiyat çoğaltma oranıyla enflasyonu geçen İstanbul gibi İzmir de alaşım endeks, piyasa büyüklüğü ve finansal derinlik gibi ekonomik göstergelerden dolayı en rekabetçi illerden biri olarak dikkat çekti.

Bursa, fiyat artışında Türkiye’nin ilk sırasında

Haziran 2017’nin lideri olan Bursa’da satılık ve kiralık gayrimenkul ilanlarının fiyatları yatırımcıları şaşırttı. Haziran 2017 itibariyle Bursa’da satılık konut fiyatlarının sıradan metrekare fiyatı 1.875 TL seviyesine ulaştı. Satılık konutta yıllık fiyat artışının yüzde 19’a, kiralık konutta ise yüzde 14’e çıktığı Bursa, fiyat artışında Türkiye’nin birincil sırasında konumlandı. Kiraların metrekare bazında sıradan 9 TL olduğu ilde değerini düşürme süresi ise 17 yıl. Bursa’da geçtiğimiz bir aylık dönemde fiyatlar en fazla yüzde 4,8 ile Gemlik’te arttı. İkinci sıradaki ilçe yüzde 2,3 artışla Kestel, üçüncü sıradaki ilçe ise yüzde 2,2 ile Yıldırım oldu. Son bir ayda merkez ilçelere kıyasla diğer ilçelerdeki artma daha çok dikkat çekti. Benzer dönemde fiyatların en çok düştüğü ilçe yüzde 2,5 ile Orhangazi oldu. En kısa değerini düşürme süresine sahip ilçeler ise 18 sene ile Nilüfer ve Osmangazi oldu.Antalya’nın Aksu ilçesinde fiyatlar bir ayda yüzde 22,8 arttı

Satılık ev fiyatlarının son bir yılda yüzde 4 oranında arttığı Antalya’da, metrekare sıradan fiyat 1.969 TL’ye ulaştı. Türkiye ortalamasının aşağı çoğalma bildiren ilde değerini düşürme süresi ise 18 yıl olarak hesaplandı. Kiralık konutlarda yıllık artışın yüzde 5 olduğu Antalya’da metrekare fiyatı 9 TL. Son bir ayda fiyatların en fazla arttığı ilçeler arasında yüzde 22,8 ile Aksu birincil sırada yer aldı. Alanya yüzde -1,1 ile fiyatların en fazla azaldığı ilçe olurken, en kısa değeri düşme süresine sahip ilçeler Kepez (16 yıl), Muratpaşa (18 sene) ve Konyaaltı (20 yıl) oldu. Yıllık bazda en yüksek değişim oranına sahip ilçelerde birincil sıraya Kemer (%11) yerleşirken, Konyaaltı (%10) ikinci, Alanya (%9) üçüncü sırada.

Hürriyet Emlak hakkında:
Özgürlük Emlak, emlak sektörünü tek bir çatı aşağı buluşturmayı hedefleyen, yüksek kalitede hizmet veren, güncel ve ayrıntılı ilanları ile emlak sektörünün nabzını tutan bir platformdur. 2006 yılında kurularak profesyonel ekibi ile çalışmalarına başlamış, kısa sürede hurriyetemlak.com web sitesindeki 15 bin aktüel bildiri ile yayın hayatına atılmıştır. Hürriyet Emlak, kurulduğu yıldan bu yandan, kişisel kullanıcılara ve kurumsal meslek ortaklarına yüksek kalitede hizmet vererek belirlenmiş adımlarla ilerlemektedir. Emlak ofislerinin, kişisel üyelerin ve kullanıcıların hayatını kolaylaştıracak çoğu ürünü “Türkiye’de ilk” olarak hizmete sunan Özgürlük Emlak, kullanıcıların aradıkları gayrimenkulü sadece bulmayı yok, o gayrimenkulü edinmeye giden yolculuğu kolaylaştırmaktadır.
www.hurriyetemlak.com

Özgürlük Emlak’ın 4 Temmuz 2017 tarihli Emlak Endeksi verileri dikkate alınarak hesaplanmıştır.
Türkiye ortalaması: 5 ilin (İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya) ortalama değerleri alınarak hesaplanmıştır.

5 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: