Penis Eğrilikleri

  Sağlık ve Yaşam    24 Mart 2019
Yorum Yok

Penis Eğrilikleri

1)Allah Vergisi penis eğrilikleri genel olarak erkeğin cinsel aktif sürece girdiği ve penis boyutlarının geliştiği buluğ çağı çağında belirginleşir.

Tanıyı çoğunlukla bu çağdaki erkekler kendi gözleriyle eğriliği fark ederek kendileri koyar. Oysa birçok penis eğriliği hastasının utanma duygusu nedeniyle böyle bir sorunları olduğu halde doktora gitmediğini biliyoruz.

Hastaların özel ortamlarında penislerinin sertleşmesi ve bunu kendi çektikleri fotoğraflarla doktorlarına göstermeleri, tanıdaki önemli basamaklardan biridir. Doğumsal penis eğriliklerinin tedavisi mümkündür ve ameliyattır. Bu şart doğrusu azıcık da penis estetik ameliyatı gibi de değerlendirilebilir.

2)Edinsel penis eğriliklerinin en yaygın olanı Peyronie hastalığıdır. Penisteki ereksiyonu sağlayan yapıları çevreleyen kılıfsı dokuda kollajen denilen bir maddenin birikimi ile bu dokuda plak tarzında sert alanlar oluşmasıyla karakterize bir hastalıktır.

Genellikle 40 yaşından daha sonra görülür. Bazı genetik etkenler, zorlamalı cinsel ilişki sonrası küçük damarlarda meydana gelen kanama odaklarının iyileşme sürecindeki hücresel ve doku yenilenmesi veya E vitamini yetersizliğinin, bazen de şeker hastalığının neden olduğu gibi hipotezler vardır.

Hastalığın ilk döneminde sertleşme sırasında ağrılar ve peniste çarpıklık meydana gelir.

Bu dönemde uygulanan hap tedavileri çoğunlukla %30-40 arası başarılı olur.

12-18 ayı kapsayan birinci dönem tamamlandıktan daha sonra Peyronie hastalığının kronik dönemi başlar. Bu dönemde eğrilik adamakıllı artar. Eğriliğin derecesi ara sıra 150 derecenin bile üstüne çıkabilir. Bu dönemde sertleşme sırasındaki ağrılar azalır ya da kaybolur.

Hastalar eğriliğin şiddetine bağlı olarak cinsel ilişki esnasında hemen hemen akrobasi yapmak zorunda kalırlar.

Hastanın ereksiyon sorunu yoksa, eğriliği düzeltmek için yine bazı cerrahi teknikler uygulanır ve başlıca de bu ameliyatlar başarılı netice verir.

Bazı cerrahi tekniklerin uygulanmasından daha sonra ara sıra peniste 1-2 cm lik kısalmalar olabilir. Bu yüzden penisin boyutlarına tarafından cerrahi tekniğin seçilmesi uygun olacaktır.

Peyronie’nin ileri dönemlerinde önemli anlamda ereksiyon sorunu da ortaya çıkabilir. Böyle bir durumda uygulanacak tedavi, penil protezlerdir (Sevinç çubuğu) ve emin tedavi çözümüdür.

Doktora gitmekten utanmayın çözüme kavuşun
Penis estetikleri ya doğuştandır veya edinseldir. Lakin her ikisinde de çözüm mümkündür. Hastanın ereksiyon sorunu yahut, penis eğriliğini düzeltmek için bazı cerrahi teknikler uygulanabilir ve çoğunlukla de bu ameliyatlar başarılı netice verir.

62 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.