Blog

Patronlar çalışanlardan memnun değil

  Blog    4 Ocak 2019
Yorum Yok

Patronlar çalışanlardan memnun değil

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın (TEPAV) Türkiye genelinde yaptığı işgücü analizinin sonuçlarına kadar, illerde işgücünün sahip olduğu beceri ile işverenin istek ettiği hüner arasında ciddi uyumsuzluklar yaşandığı belirlendi. 19 ilde 5 bine yakın işverenle yapılan görüşmelerde firmaların yüzde 49’u çalışanlarının genelinin işine egemen olmadığını belirtti. Firmalar sıkıntının kaynağı olarak ise yetersiz mesleki eğitime işaret etti. Mesleki hüner eğitimlerinin işsizlik sorununun çözümünde etkin olacağını dile getiren firmaların oranı ise yüzde 87’yi buldu. 
Millet ile özel sektör aralarında “HÜNER’10” sloganıyla yürütülen “Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Projesi”yle Türkiye’nin istihdam haritası çıkarıldı. TEPAV’ın gerçekleştirdiği “İşgücü Piyasası Gereklilik Analizleri” ile Türkiye’nin belirli istihdamının yüzde 75’ini yaratıcı ve işsizlik sigortası için İŞKUR’a başvuran işsizlerin de yüzde 80’inin bulunduğu 19 ilin analizi yapıldı. Bu çerçevede krizin ardından illerin istihdam rakamlarındaki son durum, il il işgücünün eğitim profili ve ihtiyaç duyulan işgücü profili gibi manâlı verilere ulaşıldı. Egzersiz Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mersin, Samsun, Tekirdağ ve Trabzon’da gerçekleştirildi. Firmalarla yüz yüze yapılan anketleri illerdeki Odalar ve ilgili Türkiye Sektör Meclisleri’yle birlikte gerçekleştiren TEPAV, gereksinim analizleri konusunda ise TOBB ETÜ’yle birlikte çalıştı.
-EĞİTİM PROFİLİ YÜKSEK, HÜNER DÜŞÜK-
Çalışmada, illerin büyük kısmında işgücünün eğitim profili Türkiye ortalamasının üzerinde çıktı. Bu iller Ankara, Trabzon, Adana, Kocaeli, Antalya, Malatya, İstanbul, Tekirdağ, İzmir, Erzurum ve Bursa olarak sıralandı. Konya, Denizli, Samsun, Manisa, Diyarbakır ve Gaziantep’te ise işgücünün eğitim durumunun ülke ortalamasının arkasında kaldığı görüldü. Mersin ve Kayseri’de de Türkiye ortalamasına “oldukça benzer” bir durumdan bahsedildi.
Buna rağmen illerde işgücünün sahip olduğu beceri ile işverenin talep ettiği hüner aralarında ciddi uyumsuzluklar yaşandığı belirlendi. 19 ilde 5 bine yakın işverenle yapılan görüşmelerde firmaların yüzde 49’u çalışanlarının genelinin işine etken olmadığını belirtti. Firmalar sıkıntının kaynağı olarak ise beceriksiz mesleki eğitime dikkat çekici etti. Mesleki beceri eğitimlerinin işsizlik sorununun çözümünde etkin olacağını dile getiren firmaların oranı yüzde 87’yi buldu.
-BÖYLECE ÇOK MESLEKTE İŞGÜCÜ TEMİNİ ŞIDDET-
Çalışma, illerin o kadar çok iş kolunda işgücü temininde güçlük çektiğini de ortaya çıkardı. Sıkıntının tecrübe ve mesleki maharet eksikliğinin yanı sıra piyasada bu alanlarda tatmin edici personelin bulunmayışından kaynaklandığı açıklama edildi. İllere kadar bir takım farklılıklar gösterse de işgücü temininde güçlük çekilen mesleklerde öne çıkanlar şunlar oldu:
“Dikiş makinesi operatörü, gaz altı kaynakçısı, dokumacı, konfeksiyon işçisi, CNC operatörü, iplikçi, kalite kontrolcü, ütücü, plastik enjeksiyon makineleri operatörü, mekanik bakım-onarımcı, tornacı, overlokçu, bobin-katlama-büküm operatörleri.”
llerin ilk sırada talep ettiği meslekler ise şöyle sıralandı: Adana’da “gaz altı kaynakçısı”, Mersin’de “overlok makinesi operatörü”, Ankara’da “gaz altı kaynakçısı”, Antalya’da “aşçı”, Bursa’da “CNC tezgah operatörü”, Denizli’de “tekstil makineleri operatörü”, Diyarbakır’da “muhasebeci”, Erzurum’da “pazarlamacı”, Gaziantep’te “mekanik bakım-onarımcı”, İstanbul’da “makineci (dikiş)”, İzmir’de “makineci (dikiş)”, Kayseri’de “argon kaynakçısı (tığ kaynakçısı)”, Kocaeli’de “mekanik bakım-onarımcı”, Konya’da “CNC tezgah operatörü”, Malatya’da “makineci (dikiş)”, Manisa’da “bakım ve onarım elektrikçisi”, Samsun’da “CNC tezgah operatörü”, Tekirdağ’da “mekanik bakım-onarımcı” ve Trabzon’da “yiyecek mühendisi”.
-KURSLAR AÇILMAYA BAŞLANACAK-
“İşgücü Piyasası Ihtiyaç Analizleri”, TOBB, Egzersiz ve Sosyal Emniyet Bakanlığı, Ulusal Eğitim Bakanlığı ve TOBB ETÜ aralarında yürütülen UMEM Projesi dahilinde açılacak iş edindirme kurslarının oluşturulması açısından önem taşıyor. Buradan çıkacak ihtiyaçlara tarafından işsizlere karşın olarak kurslar açılacak. Kursiyerler, sıradan 3 ay teorik ve pratik eğitimlerin verileceği kursların gerisinde sanayi kuruluşlarında da 3 ay staj yapacak. Hem eğitim ayrıca de staj sürecinde başarılı olanların yüzde 90’ının illerde Odalar’a üye firmalarca istihdam edilmesi sağlanacak
Radikal

27 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.