Paraları kaybolanlara üç gün süre verdi

  İnternet, Teknoloji    14 Ocak 2019
Yorum Yok

Paraları kaybolanlara üç gün süre verdi

FINANSGUNDEM.COM

Geleceğin para biriminin dijital para olduğunu belirten Turcoin kurucusu Sadun Kaya, 2012 yılında daha alçak inşa çalışmalarına başladıkları sistemlerinin Bitcoin yapısından çok daha gelişmiş ve benzersiz olduğunu belirtti. Sadun Kaya, bugün düzenlenen basın toplantısında, ilk yerli ve dijital para Turcoin hakkında bilinmeyenleri gazetecilerle paylaştı. 

Küresel piyasalarda, Dolar ve Euro’ya alternatif olarak lanse edilen Turcoin’in sembolünün “t” kısaltmasının ise Turco olduğunu aktaran Sadun Kaya, “Turco’nun zamanla Bitcoin’in tahtını alacağını düşünüyoruz. Turco bir para birimi olarak hayatımıza girmese bile küresel bir ödeme ağı olarak çoğu kez karşılaşacağımız bir sistem olacak” diye konuştu.

Turcoin’in özellikleri ve avantajlarını aktaran Kaya, “Turcoin herhangi bir ülkenin merkez bankasına bağlı olmadığı için ülkelerin ekonomisinden etkilenmiyor, yani oluşan dalgalanmalar hiçbir kişiye ve devlete alt olmuyor. Turcoin hesabınızdan başka bir hesaba operasyon ücreti ödemeyeceğiniz gibi, yapacağınız gönderimler dakikalar içerisinde yerine ulaşıyor. Gece-gündüz, hafta sonu-hafta içi hiç fark etmez. Bu bakımdan Turcoin en çabuk aktarma aracıdır” dedi.

“Güvenli yatırım aracı”

Turcoin’in bağlı bulunduğu protokoller ile tehlikesiz bir yatırım arabulucu olduğunu bildiren Kaya, “Turcoin’de hesabınız, sistemin tabi bulunduğu protokoller ile korunuyor, bu protokoller çerçevesince de yaptığınız her işlem şifreleniyor. Cüzdanınızın şifresini çaldırmanız ya da bilgisayarınızın hacklenmesi gibi kullanıcı hatası veya dikkatsizliği sonucu oluşan durumlar dışarıya sistemin emniyet sorunu bulunmuyor. Bu koşul da cüzdanınızı veya kredi kartınızı kaybetmekten veya çaldırmaktan farksızdır” açıklamasında bulundu.

Turcoin için bugüne dek yaklaşık 25 milyon dolarlık bir yatırım yaptıklarını gösteren Kaya, “Özel izinlerle takriben 45 kilometre elektrik kablosu döşenerek kurduğumuz trafolar vasıtası ile 5 megawatt elektrik tüketen bir tesiste halihazırda 1500 server coin üretimi yapıyoruz” dedi.

Peki nedir bu dijital para?

Dijital para konusuna açık sözlülük getiren Kaya, “Millet aralarında mülk veya hizmet alabilmek için ödeme olarak kullanılıp, özgür borsada ortak bedel görebilen ve kullanılan alış veriş aracına para diyoruz. Dijital para ise yani coin; dijital ortam üzerinde yazılım uzmanları göre yüksek performansa sahip bilgisayarlar ile üretilen ve dünya pazarında banka gibi merkezi otoritelere gereklilik duymadan transferi yapılıp, para yerine kullanılabilen alış veriş aracıdır” ifadesinde bulundu.

 “Dijital para katiyen kopyalanamaz”

Kripto yani dijital paranın bir diğer avantajının ise kopyalanamaz olduğuna aksan yapan Kaya; “1 coinin üretimi öyle zorlama ve algoritması karışıktır ki kopyalanması ve ulaşılabilmesi fazla önemli yatırımlar ister. Üretimi baskı ve kopyalanamaz olmasından nedeniyle dünya ekonomi devleri Turcoin gibi kripto para ticareti yapan firmalara yatırım yapıyorlar. Kripto para yalnızca e-cüzdan dediğimiz sanal ortamlarda rastlayabileceğimiz bir paradır doğrusu. Bu koşul insanlarda güven sorunu oluştursa da şu lahza bankalardaki paralarımız da karşımıza sanal ortamlarda çıkmaktadır. Yani dünya tez sanal ortam üzerinden yönetilmeye başladığına kadar, kripto para kullanılması bundan böyle son gibi görünüyor” diye konuştu.

“Bir yatırım arabulucu olarak kullanılabilir”

Turcoin değerini piyasadaki arz ve talep koşullarının belirlediğini söyleyen Sadun Kaya, Turcoin’in bir yatırım aracı olarak kullanılabileceğine uyarı çekerek şunları söyledi; “Turcoin’e bedel katan şey arz ve istek miktarı olduğu için değeri çok sık değişiklik gösteriyor ve bu dalgalanmalar ister istemez insanların ilgisini çekiyor. bir de transferin ve işlemlerin hemen olan yapılabilmesi onu diğer yatırım araçlarından bir adım öne çıkarıyor. Natürel bir de spekülatörler bulunuyor. Popülaritesi artıkça değerinin artacağı beklentisi insanları Turcoin yatırımına yönlendiriyor.”

“Dünyada dijital para fırtınası esecek”

Önümüzdeki 5 yıl içinde dünyada dijital para fırtınası eseceğini gösteren Kaya, “Her ülke kendi dijital parasını çıkartmak zorunda. Dijital paralara hakim olan, dünyaya da başat olacak. İthalat ve ihracatlar, dijital parayla daha çabuk ve hemen, formalitesiz yapılacak. Gece gündüz kavramı, ülkeler arası saat farkı, bankaların ya da işletmelerin açık olup olmaması önemli olmayacak. Dijital para uzmanlığı geleceğin mesleği olacak. Ekonominin özü de dijital para olacak. böylece Türkiye’nin ilk yerli ve milli dijital parası için starta basmış olmaktan nedeniyle gururlu ve mutluyuz.” dedi.

“Hukuki düzenleme bekliyoruz”

Toplantı sonrası gazetecilerin sorularını cevaplayan Turcoin kurucusu Sadun Kaya, “Türkiye’de kripto paralarla henüz yasal bir düzenleme yok. Önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde bununla ilgili BDDK ve Merkez Bankası zorunlu düzenlemeleri yapacaktır. Ast yasal düzenleme yok diye de bu işi yapmamak olmaz” dedi.

Bir Turcoin ne değin olacak sorusuna da cevap veren Kaya şunları söyledi: “Sitemizin açılmasıyla birlikte benzer layık olarak açılacak ve 100 dolardan başlayacak. Ast fakat 100 doları olmayan da alabilir. Bunu 1 Turkcoin olarak düşünmeyin parçalara bölüpte alabilirsiniz. İsterlerse 1 dolarlık da alabilirler. Kendi borsamızı açtıktan daha sonra da dünya borsalarıda bizim borsamızı baz alacak. Takriben 5-6 ay daha sonra kendi borsamızı açmış oluruz” 

Turcoin’nin toplam maliyetini ve ekipte kaç kişi çalıştığını da ifade eden Kaya, “2012 yılından bu yanlamasına toplam 50 milyon dolara yakın bir yatırım yaptık. Asıl programcı ekibimiz 11 kişiden oluşuyor. Bunun haricinde 117 kişinin çalıştığı Hindistanlı bir yazılım firmasıyla çalışıyoruz” diyerek sözlerini tamaladı.

0 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: