Oyun Önerisi: World Of Warcraft -Karakter İnceleme-

  Bilgisayar Oyunları    9 Aralık 2018
Yorum Yok

World Of Warcraft 2004′te piyasaya sürülmüş bir MMORPG oyunudur. Bu oyunun öncesi Warcraft oyununa dayanmaktadır. Yapımcısı BLIZZARD olup 10 milyonlarca oyuncu kitlesine ulaşabilmiş bir online oyundur. Oyunu oynayanlar genellikle öncesinde var olan Warcraft serisinin devamı niteliğinde olmasıdır. Anlayacağınız hikayesiyle oyuncuları kendine bağlamayı başarabilen efsane oyunlar arasına girmeyi başarmış bir oyundan bahsediyoruz. Gelelim oyun hakkındaki bilgilere. Warcraft oynayanlar bilirler oyunda 2 gruplaşma (faction) mevcut. Horde ve Alliance. Bu 2 gruplaşma Warcraft serisinde oyun içinde anlatılıyor. Aslında WOW (World Of Warcraft)’un hikayesini bilirseniz oyun çok daha eğlenceli bir hale geliyor.

World Of Warcraft: Irklar ve Karakterler

Bu iki gruplaşmanın her birinde toplamda beşer ırk bulunuyor. Ve bir de oyunda her 2 gruba dahil olabilen bir ırk mevcut. Irkları şöyle sıralayacak olursak:

Alliance’da Human, Dwarf, Night Elf, Gnome, Dranei ve Worgen ırkları bulunuyor.

Horde’ta ise Orc, Undead, Tauren, Troll, Blood Elf ve Goblin ırkları mevcut. Her iki gruba dahil olabilen ırk ise Panderan ırkı olarak bilinen pandalardan başkası değil tabi ki.

Bu 11 ırk sadece gruplaşmaya dahil olan ırklar oyun içerisinde daha bir çok ırkla karşılaşacaksınız. Örneğin: Murlock, Gnoll, Naga gibi ırklar. Her ırkın kendine has özellikleri mevcut. Bu özelliklere uygun sınıflar (class) açmak en mantıklısı olacaktır. Mesela Orklar savaşçı (warrior) sınıfı en ideal ırktır diyebiliriz. Ama bu Ork’ta sadece savaşçı açabileceğimiz anlamına gelmiyor. Her ırkta açabileceğiniz farklı sınıflar bulunuyor. Buda sevdiğiniz ırkı oynamanıza imkan sağlıyor.Classlardan bahsedecek olursak toplamda adet class bulunuyor. Bunlar: Warrior, Paladin, Hunter, Rogue, Death Knight, Druid, Shaman, Priest, Mage, Warlock ve son paketle eklenen Monktan oluşuyor. Gördüğünüz gibi oldukça fazla sınıfa sahip olduğu için kişi kendine hitap eden sınıfı seçmekte oldukça rahat ediyor. Şimdi size her sınıftan biraz bahsedeceğim yani genel olarak özellikleri ve neler yapabildiklerine dair bilgiler.

WoW Türkiye

World Of Warcraft karakterleri.

İlk olarak: Warrior

Adından da anlaşılacağı gibi savaş için ön saflarda yer alan ve cengaverce ortalığa dalıp etrafı darma duman edebilen bir sınıftan bahsediyoruz. Her sınıfta kendine has 3 yetenek ağacı (talent) mevcut. Bu yeteneklere göre Warrior için hasarı arttıran yetenekler ve savunmayı arttıran yetenekler mevcut. Talentleri şöyle sıralamak gerekirse: Arms, Fury ve Protection‘dan oluşuyor.

Sadece bir talent seçme hakkınız olduğunu da söylemem gerek. Arms ve Fury savaş yeteneğini arttırırken. Protection savunmayı arttıracaktır ve böylece dungeon ve raidlerde tank dediğimiz mevkide oynayabilecektir. Her MMORPG oyunda var olan bir class olup oynaması biraz zor bir sınıftır.

Paladin

Paladinler kendilerini şeytani güçlere karşı savaşmaya adamış ve ışığın gücünden faydalanan kutsal savaşçılardır. Paladinlerin talentleri ise Retribution, Protection ve Holy‘den oluşuyor. Bu arada bir şeyi belirteyim buradaki Protection Wariordaki ile aynı değil. Sadece amaçları aynı tank olabilmek. Skilller ise kesinlikle farklı.

Retribution hasar vermek için, Holy iyileştirme, Protection ise savunma için kullanabileceğiniz talentlerdir. Aklınıza şöyle bir soru gelebilir: “Ben retribution iken Holy skilllerini kullanamaz mıyım?” Kullanabilirsiniz ama Holy’deki başarıyı elde edemezsiniz. Eğer kutsal bir savaşçı ruhuna sahip ve iyilik meleği olmak istiyorsanız Paladin tam size göre bir class olacaktır.

Hunter

Bildiğimiz okçu sınıfını oluşturmaktadır. Ve bu sınıf yanında evcil hayvanı ile dolaşır. Ve bu hayvanı oldukça etkili saldırılar yapabilmektedir. Uzaktan vurmayı seviyorsanız Hunter açabilirsiniz. Talentlerinden bahsedecek olursak eğer Marksmanship, Survival ve Beastmaster‘dan oluşuyor.

İlk 2 talentle kendini güçlendirirken Beastmaster ile yanında dolaştırdığı hayvanını güçlendiriyor. Ayrıca Hunterlar Warriorların korkulu rüyası olabiliyor. Uzaktan fazlasıyla hasar verebilen ve kaçma konusunda oldukça iyi bir sınıf olduğu için Warriorlar biraz zorlanıyor bu sınıfı yenmek için.

Rogue

Suikastçi bir sınıftır kendileri. Oldukça seri darbelerle büyücülerin korkulu rüyası haline gelmiştir. Çünkü büyü atmalarını geciktirecek kadar hızlı vuruyor bu sınıf. Ve oynaması oldukça zevkli bir sınıf. Görünmez olabilme yeteneğine sahip sınıflardan birisi. Talentlerinden bahsedecek olursak eğer Assassination, Combat, Subtlety^den oluşuyor.

Tüm talentler hasar verme üzerine kurulu. Subtlety biraz daha görünmezliği geliştirici yönde olduğunu söyleyebiliriz. Eğer Rogue oynamayı becerirseniz sizi durdurmaları oldukça zor olacaktır. Sinsi saldırılarda üstüne yoktur bu sınıfın ve kaçma konusunda oldukça başarılı bir sınıf.

Priest

Adından da anlaşılacağı gibi genel olarak iyileştirme görevi üstlenen bir sınıftır kendileri. Ancak büyü ile hasar verebilirler. Hasar verirken karanlık güçleri kullanırken iyileştirmede ışığın gücünden yararlanırlar. Destek sınıflarını sevenler için ideal olduğunu söyleyebilirim. Her classta olduğu gibi 3 adet talenti bulunuyor. Shadow, Discipline ve Holy.

Shadow’dan bahsedecek olursak hasar üzerine kurulu bir yetenek dalı. Kara büyü dediğimiz olaydan faydalanıp karşıdakilere hasar vermede etkili olabiliyor. Discipline ise daha çok büyülü kalkanlarla kendini veya çevresindeki arkadaşlarını gelen hasarlardan koruyabiliyor. Holy tamamen iyileştirme üzerine kurulu bir yetenek dalı.

Death Knight

Oyuna Lich King olarak bilinen Arthas‘ın gelmesiyle dahil olan bir sınıf. Oyunda heroic sınıf olarak geçer. Bu sınıfı açabilmenin belli bir kuralı var. Öncelikle herhangi bir sınıftan en az 55 level karaktarinizin bulunması gerekiyor aksi taktirde bu karakteri açmanız mümkün değil. Bu sınıf başlangıçta Arthas’ın şeytani ordusunun bir parçasıyken bizim bazı Paladinler tarafından doğru yola teşvik ediliyorlar ve oyuna dahil oluyorlar. Talentleri sırasıyla Blood, Frost ve Unholy‘den oluşuyor. death-knight

Blood ile tank olurken Frost ve Unholy ile yüksek hasar verebilirsiniz. Bu arada bu sınıfı seçtiğinizde oyunda var olan ırklarımızın şekilleri renklerinin değiştiğini göreceksiniz. Yani bu sınıfı seçtiğinizde seçtiğiniz ırkın rengi soluyor ve değişiyor.

Druid

Bu sınıf tamamen doğayla iç içe yaşıyor. Bu sınıfı seçtiğinizde ayı, panter, fok, baykuş gibi formlara bürünebiliyorsunuz. Oldukça eğlenceli bir sınıftır. Blizzard’ın ortaya karışık yaptığı bir sınıftır bence. Bunu söylememin sebebi ise bu sınıf tank, büyücü, iyileştirici, savaşçı, suikastçi olabiliyor. Bunu da tabi ki dönüştüğü formlarla sağlıyor. Her sınıfta 3 talent olduğunu söylemiştim ancak Druidler de 4 talent dalı bulunuyor. Bunlar Guardian, Feral, Balance ve Restoration.

Talentlerin adından anlaşılıyor neyin ne görevi üstlendiği ama ben yazayım. Guardian olmayı seçerseniz savunmanız artacaktır. Feral olmak isterseniz panter formunda suikas yapabilme özelliklerine erişeceksiniz. Balance ile büyücülük yetenekleriniz gelişirken Restoration ile iyileştime özelliklerinizi geliştirebilirsiniz.

Shaman

Bu sınıf totemlerle içli dışlı olan büyücülerdir. Totemleri kullanarak bir çok şeyi gerçekleştirebiliyorlar. Bunlarda doğayla iç içe yaşarlar. Totemlerinde 4 farklı elemnti kullanırlar. Talentleri sırasıyla Elemental, Enhancement ve Restoration‘dan oluşuyor.

Elemental yetenek dalı büyücülük üzerine kurulu. Elektrik ve ateşten faydalanıyorlar. Enhancement ise ellerindeki silahlara bir takım özellikler basarak yarı assassin olarak savaşabiliyorlar. Restoration da ise su ve havadan faydalanıp iyileştirme özelliklerine sahipler.

Mage

Büyücülüğün temelini oluşturduklarını söyleyebiliriz. Oynaması oldukça zevkli ve zor bir sınıftır. Biraz beceri isteyebiliyor oynamak. Ayrıca çok fazla skille sahip olması bir dezavantaj hangisini kullanacağınıza karar veremiyorsunuz. Maalesef buna bir çözüm bulmak oldukça zor. Kendi klavyenizde kısayol oluşturmanız gerekiyor rahat oynamak için. Dediğim gibi sadece büyü hasarına kurulu bir sınıftır. Talent dalları ise Arcane, Fire ve Frost‘tan meydana geliyor.

Tüm yetenek dalları büyü üzerine kurulu bir sınıf. Frost için şunu söyleyebilirim karşıdaki rakibi yavaşlatıp uzaktan az hasarlarla kendinize yaklaştırmadan kesebilirsiniz. Fire ve Arcane için durum tam tersi hasarı yüksek büyü gücü kullanırsınız. Ama kaçmak biraz daha zor oluyor.

Warlock

Bu sınıfta tamamen büyü üzerine kurulu ancak sadece kara büyü kullanıyorlar. Ve yanlarında çeşitli şeytanlar bulunduruyorlar. Bu büyücüler oldukça yüksek hasar verebiliyorlar. Mage ile arasındaki en büyük fark bu olsa gerek. Bu sınıfı oynamakta zevkli olabiliyor. Tamamen kişisel tercihe bağlı. Talent dalları ise Demonology, Affliction ve Destruction’dan meydana geliyor.

Destruction diğer iki talent dalından farklı olup daha çok ateş büyülerini kullanıyor ve tek seferde en fazla hasarı bu talent ile verebiliyorsunuz. Diğer 2 talentinde hasarları totalde yüksektir ancak Destruction gibi tek sefer aşırı bir hasar veremiyorlar. Toplam verdikleri hasar birbirine çok yakın bunu da skill saniyelerinin farklı olmasından kaynaklı olduğunu söyleyebilirim. Yani Destructionda ağır hasar veren bir skilli atabilmek içi 3 saniye bekliyorsunuz. Ama Afflictionda 3 saniye içinde 3 skill atarak verilen hasarı eşitlemiş oluyorsunuz. Bir çok skill bulunuyor benim söylediklerim sadece örnek. Tabiki Destruction için her skillin yüklenme süresi farklı. Uzun sürede atılan skillerin verdiği hasar doğal olarak yüksek oluyor demek istediğim bu.

Son olarak: Monk

Oyuna en son dahil olan sınıftır. Bildiğimiz keşiştir bunlar. Diğer savaşçılarının aksine silah yerine daha çok el ve ayaklar kullanılıyor. Oyunda Worgen ve Goblinler hariç tüm ırklarda mevcutturlar. Talentleri Brewmaster, Mistweaver ve Windwalker ‘dan meydana geliyor.

Brewmaster ile savunmanızı arttırırsınız. Mistweaver ile iyileştirici olursunuz. Windwalker ile yüksek hasar verebilirsiniz.

Irklar ve sınıflar bu şekilde oyunda. Oyundaki azami seviye ise 90 tabi şuan için. Oyun yeni bir paket daha gelecek Warlords Of Dreanor diye ve bunun la birlikte maksimum seviye 100′e yükselecek. Oyun içinde maksimum seviyeye ulaşmak için çeşitli görevler yapabiliyorsunuz ve öteki oyuncularla zindanlarda eşya düşürebiliyorsunuz. Oyunda arenalar ve savaş alanları mevcut. Bunlara katılarak puan topluyor ve bu puanlarla PVP (player versus player) eşyaları alabiliyorsunuz. Bu eşyalar daha güçlü olmanızı sağlıyor ve diğer oyuncular üzerine üstünlük kurmanızı sağlıyor. Son olarak oyunu oynayabilmek için aylık para vermeniz gerekiyor.

  • Editör Puanı
4.5
1 okunma  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: