Blog

Otomotiv yılın ilk çeyreğini rekor ihraçatla kapattı

  Blog    6 Ocak 2019
Yorum Yok

Otomotiv yılın ilk çeyreğini rekor ihraçatla kapattı

Enerji Piyasaları İşletme AŞ’nin (EPİAŞ) kesinleşmemiş verilerinden derlenen bilgiye göre, Türkiye’de geçen sene 269 milyar 808 milyon 342 bin 45 kilovatsaat elektrik üretildi.

Laf konusu üretimin 89 milyar 140 milyon 442 bin kilovatsaati doğalgazdan karşılanırken, 46 milyar 768 milyon 927 bin kilovatsaati ise ithal kömürden sağlandı.

Böylece, üretilen elektrikte doğalgazın payı yüzde 33, ithal kömürün payı ise yüzde 17,3 oldu.

Yerli kaynakların payı büyüyor

Geçen yılki elektrik üretimine toplamda 66 milyar 930 milyon kilovatsaatlik katkısı olan nehir ve barajlı santrallerin payı yüzde 24,8 seviyesinde gerçekleşti.

Sisteme 37 milyar 882 milyon 584 bin kilovatsaatlik elektrik üreten linyit kaynaklarının payı ise yüzde 14 oldu. aynı zamanda, rüzgar enerjisi santrallerinden 15 milyar 419 milyon 756 bin kilovatsaat elektrik üretildi. Bu Nedenle, geçen yılın elektrik üretiminde rüzgarın katkısı yüzde 5,7 olarak kayıtlara geçti.

Jeotermal, biyokütle, güneş, fuel oil, asfaltit kömür ve taş kömüründen sağlanan üretim 12 milyar kilovatsaat, toplam imal içindeki payı ise yüzde 4,4 oldu.

Toplam üretimde 2015 sonunda yüzde 44,3 olan yerli ve yenilenebilir kaynakların payı geçen yıl bu nedenle yüzde 48,9 seviyesinde gerçekleşerek, elektriğin yaklaşık olarak yarısı laf konusu kaynaklardan karşılandı.

Üretimin geri kalan takriben yüzde 1’i ise sıvılaştırılmış doğalgaz ve nafta kaynaklarından sağlandı.

Çayırhan ve YEKA ihaleleri bekleniyor

Türkiye, son dönemde, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik üretimindeki payını artırarak hem cari açığı azaltmayı ayrıca de istihdamı artırmayı hedefliyor. Bu kapsamda, yerli kömür ve yenilenebilir enerji kaynaklarının üretimdeki payı da giderek artıyor.

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Patent Albayrak da elektrik üretiminde hem yerli kömürün hem de yenilenebilir kaynakların payının gitgide artarak artacağını açıklamıştı. Bu kapsamda, 2017’nin birincil aylarında Çayırhan B sahası ve Çayırhan B termik santrali ile güneş enerjisinde Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihaleleri gerçekleştirilecek.

32 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.