Ortaya çıktı: Sadece 40 saniyesi vardı

  Güncel Haberler    27 Mart 2019
Yorum Yok

Ortaya çıktı: Sadece 40 saniyesi vardı

Etiyopya Havayollarına ait Boeing 737 Max 8 tipi gezgin uçağının takriben 3 hafta önce düşmesinden daha sonra başlatılan incelemelerde,  pilotların kazadan önce arızalı otomatik sistemden çıkmak için yalnızca 40 saniyesinin bulunduğu saptandı. 

 

 

New York Times Gazetesinde yer alan haberde, geçen ekim ayında Endonezya’da benzer sebepten düştüğüne inanılan, aynı herif Boeing 737 Max 8 uçağının uçuşu canlandırılarak, uçağın otomatik sisteminin pilotlar tarafından her yerde test edildiği belirtildi.

Uçuş simülasyonu ile yapılan testlerde, sistemdeki bir sensörün arızalanarak, uçağın durmasının önlenmesi için planlanmış MACS olarak bilinen  yazılımı tetiklediği belirlendi.

 

 

YALNIZCA 40 SANİYE

Simülasyonu gerçekleştiren ve adı açıklanmayan yetkililere tarafından, laf  konusu tetiklenmeden daha sonra otomatik sistemin pilotlar göre devre dışı bırakılıp, Boeing 737 Max’in burun dalışını önleyebilmek için azami 40 saniye zamanı olduğunun anlaşıldığı ifade edildi.

“OLASILIKLA UÇAKTAKİ MÜRETTEBAT BU SİSTEMİN VARLIĞINDAN BİLE HABERSİZDİ”

Havacılık güvenliği danışmanı ve eski Boeing 737 pilotu John Cox, Endonezya’da düşen Lion Air’a ait uçak kazasında pilotların kontrolü otomatik  sistemden devralmak için daima uğraşmış olabileceklerini, oysa sensörden gelen hatalı okumalar nedeniyle dinç otomatik sistemin bitmiş devreye girerek  uçağın burnunu sürekli dalış pozisyonunda tuttuğu sonucuna vardıklarını açıklama etti.

Cox, “Bu sorunu çözmek için çok sınırlı bir süre vardı ve muhtemelen  uçaktaki mürettebat bu sistemin varlığından bile habersizdi.” ifadesini kullandı.

Simülasyonların değerlendirildiği toplantılara katılan bir kaynak, Boeing şirketinin, sistemdeki sorunları açık şekilde kabul ettiğini ve şirketin daha eksik hata ile pilotlar üzerinde daha artı kontrolün sağlanabileceği yazılım güncellemesi önermesini beklediklerini kaydetti.

Söz konusu yazılım güncellemesinin, ABD Federal Havacılık İdaresi tarafından onaylanması gerektiğine dikkat çekici edilen haberde, Pilotlar Sendikasının da önerilen değişikliğe sıcak baktığı, ama son kararın güncellenmiş yazılım üzerindeki eğitim ve denemelerden daha sonra verileceği belirtildi.

TARİHİ KAZA: 189 BIREY ÖLMÜŞTÜ

Endonezya’nın Lion Hava Yollarına ait “B737 Max 8” tipi uçağı da geçen sene 29 Ekim’de Cakarta’dan Sumatra Adası’ndaki Pangkal Pinang şehrine gitmek üzere havalandıktan kısa bir vakit daha sonra denize çakılmış ve 189 birey yaşamını yitirmişti. Bu kaza, “B737 Max 8” tipi uçakların birincil kazası olarak tarihe  geçmişti.

En son Etiyopya Hava Yollarına ait Boeing 737 Max 8 tipi yolcu uçağı  da 10 Mart’ta Addis Ababa’dan Kenya’nın başkenti Nairobi’ye gitmek için  havalandıktan kısa zaman sonradan düşmüş, uçaktaki 157 birey hayatını kaybetmişti.

Etiyopya Ulaştırma Bakanı Dağmawit Moges, düşen uçağın Fransa’da inceleme edilen kara kutusunun ön incelemeleri sonucunda, Etiyopya’daki uçak kazasıyla Endonezya’da meydana gelen uçak kazasının nedenlerinin aynı olduğunun  tespit edildiğini söylemişti.

34 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.