Önce Kitap mı Film mi?

  Kültür ve Sanat    7 Kasım 2018
Yorum Yok

Dünyaca ün kazanmış kitaplar vardır ama bu kitaplar çoğu zaman filmi çıktıktan sonra ünleniyor. Aslında kitap çoktan ünlüdür ama sadece kitap severler arasında. Günümüz Türkiye’sinde kitap okuma alışkanlığı az olduğundan dolayı en ünlü kitapları bile çoğumuz bilmeyiz. Kitap okumak gerçekten zevklidir ve öğreticidir. Bazen çok iyi bir filmi arkadaşınız size önerebilir ama bu filmin kitabı da vardır. İlk kitabı mı okusam yoksa filmi mi izlesem diye bir aralığa düşebilirsiniz. Bu sıkça başımıza gelmiş bir olaydır.

Makale İçindekiler

İlk Kitap, Sonra Film

Kitap sever biri için bu sorunun yanıtı zaten önceden bellidir. Çünkü bir kitap kurdu o kitabın filme uyarlanması ile kitabın sadece bir bölümünün filme dahil edildiğini ve geri kalan onlarca güzel bölümün sadece kitapta kaldığını bilir. Örnek vermek gerekirse, benim en çok beğendiğim fantastik, aşk ve vampir romanı olan Alacakaranlık romanıdır (Kör Baykuş romanını da mutlaka okuyun ama 🙂 ). Alacakaranlık romanı beş kitap halindedir – biri yayınlanmadı -. Alacakaranlık film versiyonu gerçekten başarılı olmuş ama kitapta olan bir çok yer çıkarmışlardır. İnanın kitapta olan o kadar güzel yerler mevcut ki, eğer filme eklenseydi daha da iyi projeler ortaya çıkmış olurdu. Filmi olan kitaplar böyle aklımızı karıştırıyor…

Hayal Gücünüzü Kullanın

Film izlerken hayal edemezsiniz ancak filmi izledikten sonra hayal edebilirsiniz. Filmi izledikten sonrada hayal edebileceğiniz şeylerde kısıtlıdır, yani gördüğünüz olayı kendinize uyarlayarak bir hayal görebilirsiniz. Ama kitaplar başkadır, bir görsel yoktur. Görseli siz yaratırsınız, hayal edersiniz, oynatırsınız, bilinçaltınıza onu yerleştirirsiniz. Gerçekten bu bambaşka bir şeydir.

Yani kitap okurken hayal ettiğiniz şey ve sonrasında okuduğunuz o kitabın filmini izlediğinizde hayal ile veya hayal gücünüz ile filmdekinin benzer olması, işte bu noktada bambaşka bir heyecan, sevinç umutların canlanması ve büyük haz, vazgeçilmez duygu. Tabi insan neden kitap okur soruna verilecek cevabı bulabilirseniz. Alacakaranlık romanı aşk kategorisine girse de ben asla o göz ile okumadım ama gerçekten aşka dair bir kitaptı. Fantastik bir roman gözüyle okuduğum için bana başka bir türden hava yarattı. Kısaca özetlemek gerekirse ilk önce mutlaka kitabı okumalısınız, böylece hayal gücünüz ile o kitabın içindeki sözcüklerden yarattığınız dünya film ile eşleşirse ki her zaman eşleşir, size büyük bir haz verir. Evet, kitabı mutlaka ilk önce okuyun. Kolanın gazı kaçmaması gibi bir şeydir bu.

Harry Potter Serisi

Harry Potter serisinin ilk filmi mi izlenmeli, kitap mı okunmalı?

İlk Film İzlenir Sonra Kitabı Okunursa

Örneklerden devam edelim. Örneğin Harry Potter’ın ilk filmini izlediniz. Tüm karakterleri ve olaylara hakimsiniz ve şimdi kitabını okumak için kendinize bir neden arayın. Hiç bir neden bulamamanız normaldir. Çünkü tüm seriyi izlemiş ve ezberlemiş olursunuz. Çünkü tüm seri birbiriyle bağlantılı olarak aynı karakterlerden devam edecektir. Olaylarda birbirleriyle bağlantılı olduğunu için bir bütün olarak filme bakabiliriz. Bu durumda iken kitap okumak içinizden gelmeyecektir.

Kitabın içeriğinde aslında daha ayrıntılı olaylar var ve olaylara daha ayrıntılı bakmanızı sağlar. Özellikle karakterler ve mekanlar kitapta hayal gücünüzde daha farklı oluşacaktır fakat zaten filmde karakter-mekan görüntüsünü kafanızda yarattığı gibi görüyorsunuz. Kitap okurken Harry Potter’ı filmde onu canlandıran kişi olarak hayal edeceksiniz. Aslında betimlenen Harry Potter tam olarak filmde Harry Potter’ı canlandıran kişi olarak değil. İşte tüm bunları ele alınca aslında kitap okuyarak hayal gücünüzü geliştirin ve filmini en sona bırakın. Hayal ettiğiniz karakter ve mekan, filmdeki gibi ise sevinebilirsiniz. Eğer hayallerinizdeki karakter-mekan, filmde daha farklı yansıtılmışsa bunun keyfini çıkarın. Hayal kurmaktan kaçmayın!

Önerilerimiz

Öncelikle belirlediğiniz bir kitabın filmi varsa bu filmin fragmanını izleyin. Olaya tam hakim olmamak için fragmanı izleyin. Sonrasında ise kendiniz koşullayın. Önce kitabını okuyacağım ve sonra kitabını okuduktan sonra filmini izleyeceğim, diye kendiniz koşullayın. Kitap bitsin diye zaten kitaba daha çok zaman ayırayacaksınız. Kitabınızı bitirdiğinizde ise filmi izleyeceksiniz, romanı beğendiyseniz zaten koşarak filmi izlemeye gideceksiniz. Filmi izleyince kitabı belki tekrar okursunuz? Bence bu da başka bir bakış açısı ve zevk konusu. Unutmayın ve korkmayın! Kitabı okuduktan sonra zaten konusunu biliyorum izleyemem demeyin çünkü filmler kendilerini yaratan romanlardan farklı olarak kaleme alınır ve senaryosu daha akıcı bir şekilde -bazen konu biraz değiştirelerek- sinemaya uyarlanır.

72 okunma  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.